Akıllı raf sistemleri ile yurtdışında da önemli bir marka haline gelen Temesist Raf, Kazakistan’da 10 milyon dolarlık yatırımla fabrika kuruyor. Fabrikada A’dan Z’ye anahtar teslim nitelikli depolar üretecek.

Yazar:Editor
20.01.2012

 

Depo ve raf sistemleri konusunda1986 ’dan beri faaliyet gösteren Temesist Raf, yurtdışı yatırımlarına devam ediyor. Yeni Nesil Dış Cephe Giydirme Raf Sistemleri ile depolama işlemlerinde farklı çözümler sunan Temesist Raf, Kazakistan’da A’dan Z’ye nitelikli soğutma deposu üretecek bir fabrika kuruyor.

Asya ve Ortadoğu pazarında Kazakistan’daki fabrika ile etkin olmayı hedefleyen Temesist ayrıca Bulgaristan’da bir satış ofisi açıyor, Kanada’da ise bayilik ağı kuruyor. Bulgaristan’daki ofisle Balkan ülkelerine ulaşmayı hedefleyen Temesist, Kanada’daki bayiliğiyle birlikte de ilk defa Amerika kıtasına adım atmış oluyor.

2012 ortasında faaliyete başlayacak olan ilk etap için 1 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirilecek Kazakistan’daki yatırım 3 yılda tamamlanacak ve 10 milyon dolara mal olacak.

Yurt dışından çok talep aldıklarını ancak fiziksel olarak varlık göstermedikleri bölgelerde bazı işleri kaçırdıklarını ifade eden Temesist Raf Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Gül, bu sebeple 2012’de yeni satış noktaları açacaklarını ve bayi ağlarını genişleteceklerini söyledi. Yurt dışı yatırımlarıyla büyümeyi hedeflediklerini ifade eden Gül, “Geçtiğimiz yıl yakaladığımız rekor büyümeyi bu yıl da sürdürebilmek adına yurt dışındaki işlerimize ağırlık verdik.

Bulgaristan’da açacağımız ofis ile Romanya, Arnavutluk, Sırbistan gibi pek çok Balkan ülkesinde varlığımızı sağlamlaştıracağız. Kanada’da oluşturduğumuz ve tüm Amerika operasyonlarını yönetebileceğimiz bayilik ağımızla da ilk defa Amerika kıtasında varlık göstermiş olacağız” dedi. Yurtiçinde rekabetin yoğun olduğunu dile getiren ve büyümek için gözlerini yurtdışına diktiklerini ifade etti.

Kazakistan’da üretime başlayacağız

2012 yılının ilk yarısında Kazakistan’da üretime başlayacaklarını ifade eden Temesist Raf Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Gül, “Bu yıl faaliyete geçecek ilk etap için 1 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız. 3 yıl içerisinde ise tüm etapları tamamladığımızda Kazakistan’daki fabrikamıza 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Kuracakları fabrikada A’dan Z’ye anahtar teslim nitelikli depolar üreteceklerini dile getirer Gül, “Binasından, soğutma sitemine kadar tamamını üretip, anahtar teslim olarak satışını yaptığımız soğutma depolarımız özellikle Orta Asya ve Ortadoğu’da çok büyük talep görüyor. Kazakistan’da kurduğumuz fabrikayla bu bölgelere çok daha kolay ulaşıyor olacak ve gelen taleplerin tamamını karşılayacağız” dedi.

Türkiye’nin özellikle Ortadoğu’daki olumlu imajı ve doğru politikaları sayesinde Türk firmalarına ilginin arttığına dikkat çeken Gül, “Türk firmalarına talep çok yüksek.

Geçtiğimiz yıl aldığımız ve uzun vadeli bir proje olan Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ilaç depoları işini bu sayede aldık. İspanyol, İtalyan ve Çinli firmaları geride bırakarak aldığımız 14 milyon dolarlık iş kapsamında bu yıl da 52 adet ilaç deposunun dış giydirme ve raf sistemlerini yapacağız” dedi. 

KAYNAK: Hürriyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account