Yüksek Hızlı Tren (YHT) teknolojisiyle dünyada 8, Avrupa'da 6. ülke haline gelen Türkiye, İran'a model oldu.

Editör
20.01.2012

 

Ülkelerindeki trenleri hızlandırma ve hatları yenileme çalışması yapacak olan İranlı yetkililer, YHT çalışmalarını yakından görmek ve TCDD'nin tecrübelerinden faydalanmak için Türkiye'de bir dizi incelemelerde bulundu.

İran İslam Cumhuriyeti Demiryolları ve İran Demiryolu Holdingleri temsilcilerinden oluşan heyet, 16-20 Ocak tarihleri arasında TCDD'nin misafiri olarak Türkiye geldi.

Konuk heyet özellikle Ankara-Eskişehir YHT hattı, bu hatta hizmet veren araçlar, elektrifikasyon ve sinyalizasyon sistemleri ve tesisleri konusunda bilgi alarak, incelemelerde bulundu.

İranlı Demiryolu heyeti, Eskişehir'de Telekomand Merkezi, Trafo Merkezi, Cer Postası ve Nötr Bölge'de incelemelerde bulundu. TCDD yetkilileriyle fikir alışverişinde bulunan İranlı heyete, çeşitli sunumlar da yapıldı.

İranlı yetkililer, yapılan görüşmelerin çok faydalı olduğunu belirtti. İran'da mevcut hatların modernizasyonu ve trenleri hızlandırma çalışmaları yapacaklarını ifade eden İranlı yetkililer, Türkiye'nin YHT tecrübelerinden faydalanmak istediklerini, bu çalışmalar öncesi TCDD'den YHT'nin alt ve üst yapı proje çalışmalarıyla ilgili bilgi aldıklarını dile getirdi.

Dört gün süren ziyaret süresince Ankara-Eskişehir arasında YHT yolculuğu yaptıklarını belirten İranlı yetkililer, şunları kaydetti:“Türkiye YHT teknolojisinde önemli mesafe almış. Bunu yakından görme fırsatı bulduk.

Özellikle Ankara-Eskişehir YHT hattında teknik inceleme ziyareti bizi fazlasıyla mutlu etti. İran'da mevcut hatlarda tren hızını artırmak için çalışma yapacağız. İncelemeler, bizi önemli bilgi sahibi yaptı. Bu tür ziyaretler iki ülke ilişkilerine önemli katkı yapacaktır.”

 

KAYNAK: Hürriyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account