MultiTherm®110 Poliüretan Yapıştırma Köpüğü, işçilikten, zamandan ve maliyetten tasarruf etmenizi sağlıyor

Editör
20.01.2012

 

Özel tabancası yardımıyla kolayca uygulanan Poliüretan Yapıştırma Köpüğü MultiTherm®110; ısı yalıtım levhalarından çeşitli inşaat malzemelerinin güçlü bir şekilde yapıştırılmasına kadar geniş bir alanda kullanılıyor. MultiTherm®110; hafifliği ve hızlı uygulanabilir oluşuyla da işçilik performansını olumlu yönde etkiliyor

Isı Yalıtım Sistemleri Teknik Uygulama Uzmanı Hasan Erciş

Kullanıma hazır tüplerde üretilmiş, özel tabancası yardımıyla uygulanan tek bileşenli poliüretan köpük MultiTherm® 110,  yapıştırma ve dolgu amaçlı kullanılıyor. MultiTherm® 110, başta ısı yalıtım levhaları olmak üzere çeşitli inşaat malzemelerinin hızlı ve güçlü bir şekilde yapıştırılmasında kullanılıyor. 

MultiTherm® 110’un polietilen, silikon, teflon gibi yüzeyler; yağ, kalıp ayırıcı ajanlar ve benzer maddelerin bulaşmış olduğu yüzeyler hariç hemen hemen tüm inşaat malzemelerine yapışabilme özelliği bulunuyor. Köpük, ± 0°C ve +40°C sıcaklıkları arasında uygulanabiliyor.

Dış ve iç cephelerde, ısı yalıtımı levhalarını yapıştırıyor

Dış cephe mantolama uygulamalarında, kaba sıvası yapılmış, yüzeyin çok düzgün olduğu cephelerde ve duvarların içten yalıtımında ısı yalıtım plakalarının yapıştırılması amacıyla kullanılan MultiTherm® 110, özellikle, ısı yalıtım levhalarının ahşap veya OSB plakalar üzerine yapıştırılması amacıyla uygulanıyor.

Poliüretan esaslı olan bu yapıştırıcı,  0,035 W/mK ısı iletkenlik değerine sahip olup, kullanıldığı yerlerde ısı yalıtımına katkıda bulunuyor. MultiTherm® 110, bu özelliği ile ısı yalıtım plakalarının döşenmesi esnasında plakaların ek yerlerinde kalan boşlukların doldurulmasına, ısı yalıtım değeri ile de ısı köprülerinin engellenmesine olanak tanıyor.

Pembe renkli poliüretan köpük, hacminin maksimum %10’u kadar genleşiyor, bu özelliği ile de az genleşme istenen tüm uygulamalarda rahatlıkla kullanılabiliyor.

Kullanıma hazır tüplerdeki bu malzeme sayesinde, yapıştırma işlemine hemen başlanabiliyor. Buna ek olarak, çimento esaslı yapıştırma harcının hazırlanması için gereken ek süre ve işçilik maliyetleri de ortadan kalkıyor.

MultiTherm® 110, özellikle yüksek katlı binalara kurulan iskelelerde çalışanlar için, uygulama hızı ve hafifliğiyle, işçilik performansını arttırıcı bir rol oynuyor.

 Ürünün bir tüpü ile ortalama 6 m2’lik ısı yalıtım plakası yapıştırma işlemi yapılabiliyor. Çimento esaslı bir yapıştırıcı ile m2’ye ortalama 5 kg. yük gelirken, MultiTherm® 110 kullanıldığında m2’ye ortalama 120 gr. yük geliyor.

Yaklaşık 2 saat içerisinde tam mukavemetini alan ürün, uygulamalarda süre açısından önemli bir avantaj sağlıyor. Çimento esaslı yapıştırıcılar ile yapıştırma yapıldığında, minimum 24 saat sonra dübelleme işlemine geçilebilirken, MultiTherm® 110 ile bu süre 2 saate kadar iniyor. 

Dekoratif söve; kat silmesi ve kartonpiyer uygulamalarında da kullanılıyor

Dış cephelerde dekoratif amaçlı uygulanan söve; silme profillerinin, iç mekanlarda uygulanan kartonpiyer dekoratif polistren profillerin, çok hızlı bir şekilde kot farkı oluşturmadan yapıştırılması amacıyla da kullanılıyor. Yapıştırma esnasında taşan poliüretan köpük malzemesinin kurumaya bırakılması, kuruduktan sonra da falçata yardımıyla kesip alınması gerekiyor.

Pirizini almış ve yeterince kurumuş,  MultiTherm® 110 Poliüteran Köpük üzerine sıva ve boya uygulaması yapılabiliyor. Sövelerin bazen birbiriyle olan ek yerlerinden çatladığı görülüyor. Bu tür çatlamaların olmaması için uygulama esnasında, dekoratif elemanların yapıştırılması için kullanılan MultiTherm® 110 yardımıyla, ek yerlerinin de yapıştırılması gerekiyor. 

MultiTherm® 110; toprak temaslı temel perde duvar uygulamalarında, dolgu yapılmadan önce su yalıtımının üzerine yapılan ısı yalıtımı ve koruma amaçlı olarak yapılan polistren ısı yalıtımı levhalarının yapıştırılmasında kullanılıyor.

Bu yapıştırma işleminden sonra dolgu yapılarak, polistren levhalar sıkıştırılıyor. Bir tüp ile ortalama 15 m2’lik ısı yalıtım plakası yapıştırma işlemi yapılabiliyor.

Metal yüzeylere tam tutunmada örnek proje çalışması 

İstanbul Canan Residence Projesi’nde, iç mekana bakan metal merdivenin alt yüzeyinde terleme ve su damlaları oluştuğu tespit edildi. Şantiyede yapılan inceleme sonucunda, metal merdivenin üst tarafının dış havaya açık olan teras katına çıktığı, alt tarafının ise tamamen kapalı iç mekana baktığı gözlemlendi. Terleme ve su damlalarının, iç-dış sıcaklık farkından dolayı, metal yüzey üzerinde oluşan yoğuşma probleminden kaynaklandığı anlaşıldı. İç-dış sıcaklık farkını ortadan kaldırabilmek için, metal merdivenin ısı yalıtımı ile yalıtılması gerektiğine karar verildi. 

Bu uygulamada, pürüzlü yüzeyli XPS ısı yalıtım malzemeleri, MultiTherm® 110 Poliüretan Yapıştırma Köpüğü ile yapıştırıldı. 2 saat içinde, ısı yalıtım plakalarının, yapıştırıldığı metal yüzeylerden koparılmasının imkansız hale geldiği görüldü.

Son olarak da, estetik görünüm için, merdivenin alt yüzeyi alçı levhalar ile kapatılarak, temiz bir bitiş oluşturuldu. 

MultiTherm® 110 Poliüretan Yapıştırıcı, metale tam tutunma sağlıyor ve ek bir mekanik tespit gerektirmiyor. Uygulama yüzeyine ek bir yük getirmeyen MultiTherm® 110, çok hızlı uygulanabiliyor ve aynı zamanda çok hızlı priz alma imkanı sağlıyor. Köpüğün taşan kısımları bir falçata yardımıyla kolayca kesilebiliyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account