İzmir'de Dev Kuleler Yükseliyor

Yazar:Editor
20.01.2012

 

İzmir'de temeli atılan Folkart Towers, tamamlandığında Avrupa’nın konut projeleri arasında en yüksek 5. ikiz kuleleri olacak.

Bünyesinde alışveriş merkezleri, spor kompleksleri, ofis ve rezidanslar bulunan toplam 150 milyon dolara mal olacak Folkart Towers, 27 bin metrekare arsa büyüklüğüne sahip olacak ve inşaatında yaklaşık bin kişiye istihdam sağlayacak. 

Faaliyete geçtiğinde yaklaşık 4.000 kişinin çalışacağı ve yaşayacağı dev kompleks, Folkart Yapı'nın İzmir'deki üçüncü konut projesi. 

Beş Günde Bir Kat Yükselecek

Türkiye'de ilk defa uygulanacak inşaat teknikleriyle yüksek rüzgâr yükleri altında güvenli çalışma ortamı sağlanarak beş günde bir kat yapımı gerçekleştirilecek.

İleri İnşaat Teknolojileri

Folkart Towers'ı 2013 yılı sonunda teslim edecek olan Folkart Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, kulelerin inşaatında en ileri inşaat teknolojilerinin kullanıldığını söyledi. 

Sancak "Binalar teknolojik binalar oldukları için çok özel çalışmalar ve test sonuçlarına göre statik hesaplamalar yapıldı. Depreme dayanıklılık için Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde bilim adamlarından oluşan bir komisyon tarafından yapılan çalışmalara göre rapor hazırlandı. Hem geçmişe dayalı istatistiki bilgiler, hem geleceğe yönelik her türlü olasılık göz önüne alınarak statik hesapları yapıldı" dedi. 

200 metre yükseklikte normalde rüzgarın binada oturanları teknede sallanır gibi etkileyeceğini söyleyen Sancak, bunu önlemek için Londra'da rüzgar tüneli testi yaptırdıklarını ve statik hesaplarda bu sonuçların da göz önüne alındığını söyledi.

KAYNAK: Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account