Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesinde sona gelindi.

Editör
19.01.2012

 

Başkent'i havaalanı yolu üzerindeki çarpık yapılaşmadan kurtaracak Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde kuralar çekiliyor. İki etaptan oluşan, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesinin birinci etabında yer alan 8 bini aşkın konut için 20-24 Ocak tarihlerinde noter huzurunda yapılacak kura çekilişiyle hak sahiplerinin oturacakları bölge, blok ve daire numarası tespit edilecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yakından takip ettiği proje tamamlandığında çarpık yapılardan kurtarılacak havaalanı yolu civarının cazibe merkezi haline getirilmesi planlanıyor.

Proje alanında incelemelerde bulunan Başbakan Erdoğan, 12 Ocak günü bölgeyi ziyaret etmiş, proje kapsamında yapılan konutları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi almıştı.

Zamanında gecekonduların ve çarpık yapıların hâkim olduğu havaalanı yolu üzerindeki proje ile modern bir yaşam alanı oluşması hedefleniyor. Bölgede tapulu veya tapusuz ikamet eden vatandaşlarla anlaşılarak çarpık ve plansız yapılaşmadan arınma süreci başlamış ve ardından proje alanındaki yapıların yıkımı gerçekleştirilmişti.

Proje hem kapladığı alan hem de birinci etabında 8 bini hak sahipleri için olmak üzere üretilecek 18 bin konut itibarıyla Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi sayılıyor.

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Yerleşimleri Programı (HABİTAT) tarafından, 2009 yılının en iyi uygulamalarından biri seçilmişti.

KAYNAK :Milliyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account