Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, "2023 hedeflerine ulaşmak için ’Zor olanı hemen başarır, imkansız olan ise biraz zaman alır’ mantığıyla çalışıyoruz" dedi.

Editör
19.01.2012

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye açısından 2011 yılı ne kadar iyi ise, batılı ülkeler açısından da o kadar kötü bir yıl geçtiğinin söylenebileceğini belirterek, "2023 hedeflerine ulaşmak için ’Zor olanı hemen başarır, imkansız olan ise biraz zaman alır’ mantığıyla çalışıyoruz" dedi.

Bakan Yıldırım, son 9 yılda, ulaşım ve erişim altyapısına 112 milyar lira yatırım yaptıklarını ifade etti. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en önemli ulaşım aracı karayolları olduğunu ifade eden Yıldırım, Türkiye’de taşımanın yüzde 90’ının karayolları üzerinden yapıldığını belirtti.

2003 öncesinde sadece 6 ilin bölünmüş yolla birbirine bağlı olduğunu hatırlatan Yıldırım, ülkenin geri kalan kısmında çok kötü yollar olduğunu, birçok yolda iki aracın yan yana zor geçtiğini anlattı.

43 milyar liraya yakın yatırım yaparak bugün itibarıyla 74 ili, aynı zamanda birçok ilçeyi de duble yollarla birbirine bağladıklarını ifade eden Yıldırım, "2003 yılında 6,101 kilometrelik bölünmüş yolumuz varken, bugün 21 bin 227 kilometre bölünmüş yolumuz var. Kim kazandı, ülke kazandı. Çünkü bu yolların bir yıllık zaman tasarrufu, yakıt tasarrufu, çevre etkisi 9,4 milyar lirayı buluyor" dedi.

2011 yılı içerisinde 1.525 kilometre bölünmüş yol yapımı, 19.003 kilometre asfalt onarımı yaptıklarını dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:"46 ilimize hizmet veren İzmir-Alsancak Limanında viyadüklerle şehir trafiğine soluk aldırdık.

İstanbul Boğazı Avrasya Karayolu Tüneli’nin 26 Şubat 2011 tarihinde temeli atıldı. 2015 yılında tamamlanması planlanmakta. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin yapım ihalesine 8 Mart 2011 tarihinde çıkıldı. Bursa-İzmir aksını, Bozüyük-Kütahya-Afyon aksını, Afyon-Konya-Ereğli aksını, Ankara-Akyurt-Çankırı-Kastamonu aksını, Malatya-Elazığ-Bingöl-Muş-Bitlis aksını, Yıldızeli-Tokat-Amasya aksını, Diyarbakır-Batman aksını bölünmüş yol olarak tamamladık.

6 bin 14 metre uzunluğunda 118 adedi devlet ve il yollarında, 96 metre uzunluğunda 2 adedi otoyollarda olmak üzere 6 bin 110 metre uzunluğunda 120 adet köprü yapımı gerçekleştirdik.

Sadece yol yapmadık tarihimizi de koruduk. Bununla birlikte 29 adet köprü onarımı ve 13 adet tarihi köprü restorasyonunu da tamamladık."

"Yollar kaymak gibi oldu"

Yollar güzelleştikçe, konfor arttıkça trafik rahatlığı ile birlikte kural ihlal ve ihmallerinin de arttığına dikkati çeken Yıldırım, Türkiye’deki trafik kazalarının yüzde 89,6’sının hatalı sürücü davranışlarından kaynaklandığını ifade etti.

Bölünmüş yollardan önce hatalı sürüşler ile yol kusurlarının kaza nedeni olarak başa baş gittiğine işaret eden Yıldırım, yol kusurunun hemen hemen kalmadığını, ama ihlal ve ihmal neticesinde insan hatasından kaynaklanan trafik kazalarının olmaya devam ettiğini vurguladı.

Türkiye’de, 5 yıl önce motorlu araç sayısının bugünkü motorlu araç sayısının yarısı kadar olduğunu hatırlatan Yıldırım, "Araçlarıyla seyahat edenlerin sayısı da bugünkü sayının üçte biri kadar idi.

Yollar şimdi adeta kaymak gibi oldu. Eskiden yollar çok daha kötü durumdaydı. Trafik arttı, seyahat miktarı arttı, kaza sayısı da arttı, ama kazalarda ölümler o nispette azaldı. Umut ediyorum ki 2012 yılında trafik kazaları daha da azalacak" diye konuştu.

Bu kapsamda 2012 yılı içerisinde 1.133 kilometresi devlet yolu, 29 kilometresi de otoyol olmak üzere toplamda 1.162 kilometre bölünmüş yol yapılmasının planlandığını bildiren Yıldırım, 2012’de ayrıca 140 adet köprü inşa edeceklerini ifade etti.

"Demiryolları istikbalimizin de lokomotifi olacak"

Göreve geldikleri döneme kadar yılda 18 kilometre demiryolu yapılırken, son 9 yılda, yıllık ortalama 135 kilometre demiryolu yapılır hale getirdiklerini belirten Yıldırım, "Demiryolları, istiklalimizin lokomotifi olduğu gibi, istikbalimizin de lokomotifi olacak" dedi.

Bu bağlamda, Yüksek Hızlı Treni de ülkeye kazandırdıklarını ve 2,5 yılda 4 milyon yolcuyu Yüksek Hızlı Tren ile taşıdıklarını anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:"Hizmete soktuğumuz Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren hattının ardından Ankara-Sivas hattının da yapımı devam ediyor. Demiryollarına, 2002-2011 yılları arasında TCDD bünyesinde toplam 6 milyar liraya yakın yatırım yaptık.

2011 yılının son günlerinde (28 Aralık 2011) Ankara-İzmir yüksek hızlı tren ihalesini yaptık. Yerli yabancı 26 firma teklif verdi. Bu çok sevindirici bir durum. 2011 yılının son iş gününde ise Eskişehir-Bursa yüksek hızlı treni projesinin ihaleyi kazanan yüklenici firma ile protokolü imzaladık.

Tarihi ipek demiryolu projesini hayata geçirdiğimizde Çin’den Londra’ya iki denizi de altından geçerek varmış olacağız. İstanbul-Kars-Tiflis-Bakü, Kurtalan-Nusaybin-Irak, Kars-Nahçivan-İran, Kavkaz-Samsun-Basra, İstanbul-Halep-Mekke, İstanbul-Halep-Kuzey Afrika taşıma koridorları geliştirilerek Türkiye’nin demiryollarının da Avrupa ile Asya arasında köprü olmasını hedefliyoruz."

2012’de Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesinin Eskişehir Gar Geçişi ile İnönü-Gebze arasının inşaatına devam edileceğini belirten Yıldırım, şunları söyledi:"Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesinin Yerköy-Sivas projesinin inşaatına devam edilecek, Kayaş-Yerköy arasının ihalesine çıkılarak inşaatına başlanılacak. Ankara-Bursa Hızlı Tren projesinin inşaatına devam edeceğiz.

Ankara-İzmir ve Sivas-Erzincan Hızlı Tren Projelerinin ise inşaatına başlayacağız. Başkentray projesinin birinci etap inşaatına devam edilecek ve İkinci etap inşaatının ihalesine çıkılarak inşaatına başlanılacak. Ayrıca bu yıl 900 kilometre yol yenilemesi yapmayı, 537 adet yük vagonu üretmeyi planlıyoruz."

"YHT projeleri hızla ilerliyor"

Yıldırım, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesinin Eskişehir-İstanbul kesiminin inşaatının sürdüğünü, Eskişehir Gar Geçişinin altyapısının inşaatında yüzde 70 fiziki ilerleme sağlandığını, Eskişehir-İnönü arası inşaat çalışmalarının ise tamamlandığını bildirdi.

İnönü-Keseköy arasının inşaat çalışmalarında ise yüzde 50 fiziki ilerleme sağlandığını belirten Yıldırım, Keseköy-Gebze kesiminin ise sözleşmesi imzalanarak yer tesliminin yapıldığını ifade etti.

Ankara için büyük öneme sahip Başkentray projesinin de birinci etap inşaatına Şubat ayında başlandığını hatırlatan Yıldırım, Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesinin Yerköy-Sivas kesiminin inşaatında yüzde 52 fiziki ilerleme sağlandığını, Kayaş-Yerköy kesiminin ise proje çalışmalarına devam edildiğini kaydetti.

Sivas-Erzincan Hızlı Tren Projesinin de proje çalışmalarının devam ettiğini anlatan Yıldırım, "Ankara-Bursa Hızlı Tren Projesinin Bursa-Yenişehir kesiminin ihale işlemleri tamamlandı.

Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesinin proje çalışmalarına devam edildi. Ayrıca demiryollarında 800 kilometre yol yenilemesi de yaptık. Lojistik Merkez projelerinin inşaatına devam ettik" diye konuştu.

"Yüzyıllık rüya Marmaray"

Sultan Abdülmecit’in hayal ettiği, Sultan Abdülhamit’in projesini hazırlattığı Marmaray’ı gerçekleştirmenin AK Parti hükümetlerine nasip olduğunu ifade eden Yıldırım, yüzyıllık rüya olan Marmaray projesinin, İstanbul’un toplu ulaşımına nefes aldırtacağını söyledi.

Denizin 60 metre altından geçen bu muhteşem projenin, dünyanın en derin sualtı tüneli olma özelliğine sahip olduğunu vurgulayan Yıldırım, Marmaray ile ilgili herhangi bir aksama söz konusu olmadığını, 29 Ekim 2013’de hizmete girmiş olacağını söyledi.

"Havayolunu halkın yolu yaptık"

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün "İstikbal göklerdedir" sözünü hedef belirlediklerini anlatan Yıldırım, hava yolu yatırımlarına devam ettiklerini bildirdi.

Daha önceden havayolu ulaşımı pahalı olduğu için Türkiye’de sadece zenginlerin uçabildiğini kaydeden Yıldırım, 2003 yılında aldıkları bir kararla Türkiye’de sivil havacılığı serbestleştirerek iç ve dış hatlarda tarifeli sefer yapmanın önündeki engelleri kaldırdıklarını anlattı.

Ankara-İzmir-İstanbul üçgenine sıkışan uçuşları yurt geneline yaydıklarını ifade eden Yıldırım, "9 yılda, 15 milyon vatandaşımız uçakla tanıştı, hava yolu halkın yolu haline geldi. Artık uçak ile seyahat etmenin şehir içi dolmuşla seyahat etmekten farkı kalmadı" dedi.

Yatırımların hız kesmeden devam ettiğini dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:"Zafer Bölgesel Havaalanının yap-işlet-devret (YİD) Projesine ilişkin sözleşmesini 21 Nisan 2011 tarihinde imzaladık, yer teslimi yaptık. Her ne kadar yatırım süresi 36 ay olarak belirlenmiş ise de 30 Ağustos 2013 tarihinde hizmete açılmasını hedefliyoruz.

Ülkemizin en büyük 2. Havalimanı olacak Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın ihalesini yaptık. Adnan Menderes Havalimanı İç-Dış Hatlar Terminal Binasının YİD Modeli ile yapılmasına ilişkin ihaleyi gerçekleştirdik, sözleşmeyi imzaladık.

Türkiye’deki ATM Kaynaklarının Sistematik Modernizasyonu (SMART) Projesini hayata geçirdik. Artık havayollarımız daha güvenli hale geldi. Bunun yanı sıra bir çok havaalanımızda yenilemelerde bulunduk yeni terminal biraları yaptık.

2011 yılında toplam 48 ikili ve 1 çoklu müzakere anlaşması imzalayarak Türkiye’nin imza altına aldığı ikili anlaşma sayısını 121’e çıkardık. Havaalanlarında engelli yolcuların diğer yolcularla eşit şartlarda seyahat edebilmesine yönelik ’Engelsiz Havaalanı’ Projesini başlattık.

Ülkemizde hava taşımacılığının geliştirilmesi amacıyla havayollarına düşük maliyetli havaalanı imkanı sağlayan ’Ekonomik Havaalanı Projesi’ni hayata geçirdik."

"2012’de havacılıkta denetim daha etkin hale gelecek"

Havacılık alanında 2012’nin denetim yılı olacağını belirten Yıldırım, hazırlanan denetleme yönetmeliğiyle, denetimlerin bağımsız denetleme kuruluşları ile yapılacağını bu şekilde denetlemenin kalitesinin, sektörden sağlanacak tecrübeli kişiler ile daha da etkinleştirileceğini söyledi.

Havaalanlarının güvenlik kontrol noktalarındaki hizmet etkinliğinin arttırılması amacıyla yürütülen altyapı çalışmalarının da 2012 yıl sonuna kadar tamamlanacağını bildiren

Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:"2012 yılı sonuna kadar 10 ülke ile yeni hava ulaştırma anlaşması yapmak, mevcut anlaşmaların günün koşullarına göre güncelleştirilmesi için müzakere yapılmasını da planlıyoruz.

Ayrıca bu yıl içerisinde Milas-Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminal Binası, Devlet Hava Araçları Hangarı İle Yabancı Konuklar Köşkü Yapımı, Van-Ferit Melen Havaalanı Terminal Binası Aks İlave  Edilmesi, Kars Havaalanı İç Hatlar Ve Dış Hatlar Terminal Binası Yapımı, Ağrı Havaalanı  Terminal Binası Yapımı, Kastamonu Havaalanını tamamlayarak hizmete vereceğiz.

Ayrıca 2012 yılı sonuna kadar yolcu taşımacılığındaki havayolu payının yüzde 10’a çıkarılması amacıyla sektörel düzenlemeler yapacağız."

KAYNAK: AA

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account