Büyükşehir Belediye Başkanları Biraraya Geldi

Yazar:Editor
18.01.2012

 

 Afet risklerini en aza indirmek ve kentlerde dönüşümü sağlamak açısından önemli bir adım olan Kentsel Dönüşüm Kanun Tasarısı, büyükşehir belediye başkanlarının katıldığı toplantıda masaya yatırıldı. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tandırverdi başkanlığında, İstanbul Sütlücü Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra AK Parti’nin tüm büyükşehir belediye başkanları ile yardımcıları katıldı.

Kanun Tasarısı madde madde incelendi

Önümüzdeki hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelmesi planlanan kanun tasarısını madde madde ele alarak değerlendiren belediye başkanları, tasarının yasalaşmasının kentlerin yenilenmesini hızlandıracağını kaydetti.

Bu kanunun ayrıca muhtemel afetlerde yaşanabilecek can ve maddi kayıplarının azalmasında etkili olacağına inandıklarını belirten belediye başkanları, tasarının bir an önce eksiklerinin tamamlanıp, yasalaşması konusunda ortak bir fikre sahip olduklarını belirttiler. 

Afete karşı kentsel dönüşüm

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Altepe, kanunun uygulamaya alınmasıyla birlikte, şehirlerin daha da yaşanabilir bir hale geleceğine inandığını kaydetti.

Tasarının yasalaşmasıyla, muhtemel afet risklerine karşı, daha erken ve büyük önlemler alınabilmesine imkan sağlayacağına işaret eden Başkan Altepe, kentsel dönüşümün önünü açacak bu kanun ile Türkiye’de afet riskine karşı dönüşüm seferberliğinin başlayacağının altını çizdi.  Başkan Altepe, “Artık depremlerde insanlar ölmesin istiyoruz.

Afet sonrasında yaşanabilecek ekonomik kayıplar olmasın istiyoruz. Bu kanun, dönüşümü ve binaların güçlendirilmesini hızlandıracak. Hem öncesinde hem sonrasında kentlerimizi önemli kayıplar vermekten koruma imkanı bulacağız.

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak biz de tasarının yasalaşmasının ardından, düzgün bir şekilde uygulanması için üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız” diye konuştu. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account