Ankara Metrosu ihalesine getirilen "yerli" şartı Türk şirketlerini harekete geçirdi.

Yazar:Editor
18.01.2012

 

Yerli tramvay ve metro vagonu üretimi için 10 "babayiğit" bir araya geldi. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye'de yerli tramvay ve metro vagonlarını üretmek üzere 10 şirketi bir araya getirdiklerini söyledi.

İlk adım 14 Şubat'ta Ankara Metrosu'nun 324 vagon seti ihalesi atılacak. Detayları anlatalım... Ulaştırma Bakanlığı, Ankara Metrosu'nun 324 setlik vagon ihalesini 14 Şubat'a yapacağını açıkladı.

29 Aralık'ta yapılan açıklamayla duyurulan ihale şartnamesine göre 324 set 29 ayda teslim edilecek. Vagonların ilk 75'inin teslimi 14 ayda yapılacak. Kalan 249'unun teslimi ise kademe kademe 29 ayda tamamlanacak.

Ancak bakanlık ihaleye bir de şart koydu; "İlk 75 setin üretiminde yerli katkısı yüzde 30, sonrakilerde yüzde 51 olacak." Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobil için "Bir babayiğit çıkar" çağrısından sonra trende 'yerli' şartını duyan ASO, ihale açılır açılmaz Türkiye'de üretim yapacak 'babayiğit'leri aramaya başlamış. 

10 FİRMA BULUŞACAK 

ASO Başkanı Özdebir, Türkiye'deki onlarca firmanın aslında dünya devi olarak bilinen firmalara üretim yaptığı sonucuna ulaşmış. Özdebir, tramvay ve metro üretiminin birbirinin içine geçtiğini ancak bu konuda iki firma altında 10 tane ana yüklenici firmayı buluşturma formülü üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Özdebir'e firmaları sorduk, isimlerini yazmamamız kaydıyla şu detayları verdi: "Ankaralı bir firma dünyadaki önemli oyunculardan biri için üretim yapıyor.

Bugüne kadar 800 set üretmişler. İstanbul'da Ar-Ge merkezleri, Ankara, Almanya ve ABD'de fabrikaları da var. Bursa'da başka bir firma halihazırda ilk yerli tramvayı yaptı. 18 sipariş aldı. Bunun dışında bir de Kayseri'de yüzde 80 yerli akaryakıt vagonları üretiyor. İzmit, Eskişehir ve İzmir'den de firmalar var.

" Ortak şirket kurma çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Özdebir, ilk etapta mevcut üretim alanlarının kullanılıp kısa sürede yeni fabrika yapmak için harekete geçileceğini söyledi.

14 Şubat'taki ihaleye konsorsiyum değil şirket olarak girilebiliyor. Bunun için bir şirketin ihaleye girmesi diğerlerinin bu üretici altında faaliyet göstermesi gerekecek. 

 

Dünyada en yüksek üretim Alstom'da

Şirket Üretim* 

Alstom 2.500 

Mitsubishi 2.400

Bombardier 2.000 

Hyundai Rotem 1.000 

Siemens 500 

Stadler 100 

Skoda 100

CAF 100 

*Yıllık kapasite Bilgiler ASO'dan derlenmiştir.

En çok vagon New York'ta

Paris 3.450 

Londra 4.900 

NewYork 6.400 

İstanbul 280

İstanbul* 3.204 

Vagon set sayısı *2023 hedefi

 

KAYNAK: Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account