Türkiye genelinde dört yem fabrikasına sahip olan ve 2013 sonuna kadar bu sayıyı altıya çıkarmayı planlayan Matlı Yem, 2012 sonunda devreye girecek olan Samsun Gıda OSB'deki yem tesisi yatırımının ardından Gaziantep'e de bir fabrika kuracak

Editör
17.01.2012

 

Türkiye genelinde dört yem fabrikasına sahip olan ve 2013 sonuna kadar bu sayıyı altıya  çıkarmayı planlayan Matlı Yem, 2012 sonunda devreye girecek olan Samsun Gıda OSB'deki yem tesisi yatırımının ardından Gaziantep'e de bir fabrika kuracak. Saatte 50 ton yem işleme kapasitesine sahip olacak tesisler için toplamda 30 milyon TL'lik yatırım bedeli öngörülüyor. Firma, önümüzdeki beş yılda sektöre yön veren firma konumuna yükselmeyi planlıyor.

Türkiye yem pazarından aldığı yüzde 8'lik payla ilk üç firma arasında gösterilen Matlı Yem, büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan yemi üretimiyle Marmara, Ege, Trakya ve İç Anadolu bölgeleri ağırlıklı olmak üzere tüm Türkiye'ye hizmet veriyor. Planladığı büyük bütçeli yatırımlarla sektördeki ağırlığını günden güne artıran firma, hayvanların dönemsel ihtiyaçlarına yönelik özel yemler üreterek Doğuş Yem'i Burda Yem markasıyla, Pro Can Yem'i de ProYem markasıyla piyasaya sunuyor.

Son dönemde tavukçuluk ve yumurta üretimi alanına da yönelen firmanın üretim kapasiteleri ve yeni yatırım planlarıyla ilgili bilgi veren Matlı Yem Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Karacabey tesisinde üretim kapasitesinin aylık 13 bin ton yem, 2 bin 500 ton da tavuk yemi olmak üzere yaklaşık 15 bin ton olduğunu söyledi. Turgutlu ve Konya fabrikalarıyla birlikte bu rakamın ağırlıklı süt yemi olmak üzere aylık toplam 35 bin tonu bulduğunu dile getiren Matlı, Çorlu'da 40 bin metrekare alana kurulu 15 milyon TL'lik yatırımla yaptıkları, saatte 50 ton yemin üretileceği fabrikayı da faaliyete geçirdiklerini hatırlattı. Fiili yem üretimlerinin yıl sonunda 500 bin tona ulaşacağını kaydeden Matlı, Samsun Gıda OSB'de devam eden yatırımın 2012 yılı sonunda devreye gireceğini, Gaziantep'te planlanan yem fabrikasının ise 2013 yılının altıncı ayına kadar tamamlanacağını söyledi. Beş yıllık planları çerçevesinde misyonlarını "Sağlıklı nesiller, kaliteli yaşamlar" olarak belirlediklerine vurgu yapan Özer Matlı, "İlk beş yıllık planımızda Türkiye'nin öncü gıda markası olma hedefimiz var. Uluslararası alanda marka olma altyapımızı beş yılda tamamlayıp, Cumhuriyetin 100. yılında Balkanlar ve Ortadoğu'da önemli bir oyuncu olmayı planlıyoruz. Hayvancılık konusundaki gelişmelerde doğal beslenme üzerine bir yapı kurduk. Kaliteli yaşam" anlayışıyla da bunu birleştirdik. 2012 yem üretim hedefimiz 570 bin ton" dedi. 330 milyon TL olan şirket cirosunun 280 milyon TL'sinin yem üretiminden karşılandığını ifade eden Matlı, yeni yatırımların devreye girmesiyle birlikte 2014'te sadece yemden 500 milyon TL ciro elde etmeyi, toplamda ise 1 milyar TL'lik ciro büyüklüğüne sahip bir şirket haline gelmeyi hedeflediklerini anlattı. 

"Burdan, markasıyla yumurta üretiyoruz"

Son yıllarda tavukçuluk ve yumurta üretimi alanına da yatırım yaptıklarını ve "Burdan" markasıyla raflarda yerlerini aldıklarını hatırlatan Özer Matlı, günde 750 bin adet kapasiteye sahip olan yumurta üretimlerinin beş yıl içinde günde 6 milyon yumurtaya ulaşacağını kaydetti. Matlı, her yem fabrikasının lokasyonunda bir yumurta fabrikası da açmayı planladıklarını ifade ederek, halihazırda Irak ve İran'a haftada 1 milyon adet yumurta ihracatı yaptıklarını aktardı. Beyaz ette de yatırıma hazırlandıkları bilgisini veren Matlı, 2014'te toplam 2 bin 500 kişilik istihdama ulaşacaklarını söyledi. Matlı Yem'in kendi enerjisini üretip aynı noktada doğal organik gübre üretme planı olduğunu da dile getiren Özer Matlı, atıklardan elde edecekleri enerjiyle girdi maliyetlerini azaltacaklarını, çevre kirliliğine engel olacaklarını ve daha faydalı hayvansal gübre üretimine de başlayacaklarını anlattı.

"Yemde KDV oranı yüzde 1 olmalı"

Son olarak yemde KDV oranının yüzde 1'e çekilmesinin hayvancılık sektörü açısından büyük önem taşıdığının altı çizen Özer Matlı, şöyle konuştu: "Ette yüzde 8 olan KDV oranı yemde yüzde 1'e çekilirse oradaki kayıtdışılık ortadan kalkar. Bu sayede Türkiye'nin gerçek yem potansiyeli de ortaya çıkar. Yemciler olarak, devletin etteki politikayı yeme de uygulamasını bekliyor ve istiyoruz. Ana girdideki maliyeti aşağı çektiğiniz zaman etin maliyet fiyatı da düşecektir. Bu tüketiciye de yansıyacak. Aynı zamanda yetiştiriciler tarafından karma yemle hayvanların beslenmesi sağlanacak, bu da süt ve et veriminin artmasına etki edecektir."

Kaynak : Kobiden

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account