3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda enerji verimli aydınlatma çözümleriyle gövde gösterisi yaptı

Editör
16.01.2012

 

Enerji verimli LED aydınlatmanın öncüsü Philips; ev, otel, ofis, endüstri, yol ve mimari alanlarına yönelik enerji verimli aydınlatma çözümlerini 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda sergiledi. 

Kısıtlı enerji kaynakları, iklim değişikliği, enerji fiyatlarındaki artış ve ekonomik büyüme gibi global gerçeklerle en önemli gündem maddelerinden biri haline gelen enerji verimliliği, Türkiye’de 1981 yılından beri kutlanan “Enerji Verimliliği Haftası” etkinlikleri kapsamında yapılan en önemli etkinliklerden biri olan 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda tartışıldı.

12-13 Ocak 2012 tarihlerinde WOW Convention Center İstanbul’da düzenlenen UEVF 2012’de Philips, yenilikçi aydınlatma çözümlerini 54 metrekarelik standında sergiledi.

Fuarın açılış günü, Philips standında hazır bulunan Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Ülkem Kırımlı, yaptığı açıklamada Philips’in sunduğu yeni nesil aydınlatma sistemleri ile, bir yandan daha yüksek kaliteli ışık sağlanırken, diğer yandan da yüzde 80'e varan oranlarda enerji tasarrufu sağlanabildiğini belirterek “Uluslararası Enerji Kurumu’nun verilerine göre dünyadaki elektrik tüketiminin yüzde 19’u aydınlatmadan kaynaklanıyor.

Türkiye’de ise bu oran yüzde 25’i buluyor. Enerji verimli aydınlatmaya geçiş, hem tüketiciler; hem ülke ekonomileri; hem de çevre açısından çok önemli. Eski, verimsiz aydınlatma sistemleri yerine LED lambalar ve LED armatürler gibi yeni teknolojilere geçmek, enerji kullanımında, maliyetlerde ve CO2 emisyonlarında ortalama %50’ye kadar tasarruf sağlayabilirken ışık kalitesini de artırır. 

Artık günümüzde, enerji tasarrufu yapabilmemizi sağlayacak yeni aydınlatma teknolojileri mevcut. Philips olarak biz, tüm segmentler için enerji verimli komple aydınlatma çözümleri sunuyoruz.

Yeni nesil aydınlatma sistemlerimizle, daha yüksek kaliteli ışık sağlarken, yüzde 80'e varan oranlarda enerji tasarrufu yapabiliyoruz. Yaptığımız araştırmalara göre, Türkiye’de 80 milyon adet şeffaf lambanın  enerji verimli lambalar ile degiştirilmesi sonucu  yılda* 1.6  milyar TL’lik tasarruf sağlanıyor.

Türkiye’de üretilen enerjinin yüzde 70’inin şehirlerde tüketildiğini, buna karşın Türkiye’nin kulladığı enerjinin yüzde 70’ini yurtdışından ithal ettiğini göz önüne alırsak yılda 1.6 milyar TL’lik tasarrufun cari açığı kapatmada ne kadar önemli olduğunu görebiliriz.

Evlere yönelik olarak ise, bir hanede 15 adet aydınlatma noktası olduğunu öngördüğümüz takdirde evdeki bu lambaların enerji verimli aydınlatma çözümleri ile değiştirilmesi ile yıllık elde edilecek tasarruf, 4 kişilik bir ailenin aylık mutfak alışverine eş değer oluyor.

Enerji faturalarımızı düşürmek ve aile ekonomisine katkıda bulunmak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak ve gelecek nesillere yaşanılabilir bir çevre bırakmak için enerjiyi verimli aydınlatma kullanmak zorundayız.” diye konuştu. 

Philips’in UEVF 2012’de sergilediği ürünler...

 Philips’in ev aydınlatmasına yönelik sergilediği ürünler arasında evleri kullanıcıların tam olarak istedikleri beyaz ışık miktarıyla birlikte sunulan sınırsız renk seçenekleri ile aydınlatma imkanı sunan sarkıtlar, Ecomoods ve Ledino lambaderler ve sehpa üstü aydınlatma ürünleri yer alıyor. 

Philips UEVF 2012’de turizm sektörüne yönelik MasterLED, Luxspace ve StyliD ürünlerini sergiliyor. Kaliteli ışığı düşük enerji ve bakım maliyetleriyle birliştiren MASTER  LEDlambalar işletme giderlerini azaltırken; koridorlar, restoran ve bar gibi yoğun kullanımın gerçekleştiği alanlardaki lamba değişimi telaşını ortadan kaldırıyor.

Kompakt floresanlı downlight’lar yerine düşük enerji tüketimli LED’li çözüm sunan Luxspace lambalar yüksek verimliliği sürdürülebilir alternatiflere taşıyan ürün yelpazesi ile turizm ve perakende sektörüne hitap ediyor.

Özellikle mağazacılık ve otelcilikte en etkili çözümlerden biri olan StyliD ise LED teknolojisine çığır açan yeni bir konsept kazandırıyor.

Tasarımı, en son ve en yenilikçi LED teknolojisi ve optik sistemi ile güvenilir ısı yönetimini birleştireren StyliD, stil özgürlüğü ve bakım tasarrufu sağlıyor. 

Ofis aydınlatmasına yönelik ürünler arasında performansı ve geri ödemeyi dengeleyen Powerbalance ve ince ve sofistike tasarımıyla dikkat çeken DaySign yer alıyor. 

Philips UEVF 2012’de endüstriyel aydınlatmaya yönelik GentleSpace ve Pentura Mini ürünlerini sergiliyor. Yüksek tavan armatürlerine yeni bir bakış kazandıran GentleSpace HPI-P sistemlere göre %40 enerji tasarrufu sağlarken değiştirilebilir LED panelleri ve dizaynıyla uygulama esnekliği sağlıyor.

İnce, dekoratif T5 bant tipi armatür Pentura Mini LED ise tak-çalıştır tasarımı ve kolay montajı ile dikkat çekiyor. 

Verimli optik sistemler, ışık kaynakları ve akıllı kontrol cihazları aracılığıyla enerji verimli çözümler sunan Philips standında aynı zamanda yol aydınlatmasında kullanılan SpeedStar LED armatürü de yer alıyor. Şimdiye kadar üretilen en çevreci armatür olan SpeedStar LEDGINE 2.0 teknolojisi ile yüzde 80’e kadar enerji verimliliği sağlıyor. 

Philips’in 54 metrekarelik standında sergilediği ürünler arasında ayrıca Blast armatürler, GLS, CFL-I, Halojen, LED (Sarı) lamba panoları ve Super80, T5, T-LED floresanlar da yer alıyor. 

 

  Dergisi


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account