Enerjide verimlilik için eğitim ve bilinçlenme şart

Yazar:Editor
16.01.2012

 

İstanbul’da devam eden 3. Ulusal Enerji Verimliği Fuar’ında ABD, Çin ve Hindistan’daki deneyimlerini paylaşan enerji verimliliği danışmanı Michael Koszalka, enerji verimliliği uygulamalarının oldukça zaman aldığını ve burada eğitimin kilit düzeyde önemli olduğunu söyledi.

3. Ulusal Enerji Verimliği Forumu ve Fuarı’nda düzenlenen “Türkiye’nin Enerji Verimliliği Stratejileri ve Mevzuatı” konulu toplantının moderatörlüğünü Ali Bayramoğlu yaptı. Panele Michael Koszalka (ICF International), Erdal Çalıkoğlu (Yenilenebilir Enerji  Genel Müdürlüğü), Leyla Akşin (Avrupa Birliği Bakanlığı), Erkan Gürkan (Enerji Verimliliği Derneği ve Türkiye Enerji Verimliliği Meclisi), Ozan Acar (TOBB – Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) ve Derya Demir (Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği) katıldı

Michael Koszalka,  3. Ulusal Enerji Verimliği Forumu ve Fuarı çerçevesinde Enerji Verimliliği Stratejileri ile ilgili düzenlenen toplantıda konuştu. Enerji Verimliliği Danışmanlığı hizmeti veren ABD merkezli bir firmanın temsilcisi olan Koszalka, ABD’deki deneyimlerini paylaştı. Enerji Verimliği Stratejisinin oluşturulması için öncelikle hem kamu hem de özel kesimin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

 “Burada önemli bir dönüşüm söz konusu” diyen  Koszalka, verimlilik için önce altyapının oluşturulması gerektiğini belirtti. Koszalka, “Özellikle mevzuat hazırlanmalı, kredi-finans ve teşvik imkanları ortaya konmalı ve uygulamanın baştan aşağı nasıl olacağı belirlenmeli”  diye konuştu. 

Gerçekleştirilecek çalışmanın nasıl fayda sağlayacağı konusunda insanların ikna edilmesi gerektiğini aktaran Michael Koszalka, bu noktada eğitimin de kilit önemde olduğunu söyledi. Koszalka, “Öncelikle enerji verimliliğini uygulayacak kişiler eğitilmeli, sonuçta eski sistemleri bilen kişiler, yeni uygulamaları öğrenmeli. 

Biz özellikle bu konuya çok eğiliyoruz, verimlilik çalışmalarını biz bizzat uygulamıyoruz, ilgilileri eğitiyoruz ve bu işleri nasıl yapacaklarını öğreterek, kendi kendilerine yapmalarını sağlıyoruz” dedi. 

Verimlilik çabuk gerçekleşen bir süreç değil

“Enerji verimliliği çabuk olsun derseniz, bu olmaz” diyen Michael Koszalka, “Öncelikle var olan piyasa iyi anlaşılmalı, yapılmak istenen iş iyi anlatılmalı, insanlar ikna edilmeli ve mutlaka hedefler konmalı. Ayrıca özellikle sanayideki dönüşüm açısından sürekli değerlendirme ve ihtiyaç hissedilen noktada iyileştirme yapılmalı. 

Farkındalık için eğitim

Aynı toplantıda konuşan Enerji Bakanlığı’na bağlı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu da enerji verimliliği uygulamaları için üç önemli ayağın öne çıktığını söyledi. öncelikle mevzuat ve yaptırımın hazırlanması gerektiğini sonra da mutlaka farkındalık için tanıtım ve eğitimin gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 
Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account