Organize sanayi bölgeleri ile BOTAŞ arasında doğalgaz konusunda yeni bir kriz baş gösterdi.

Editör
13.01.2012

 

BOTAŞ, tek taraflı olarak sözleşme şartını değiştirdi ve OSB’lere taahhüt ettikleri gaz miktarından fazla gaz çekilmesine izin vermeyeceğini bildirdi. OSB’lerin bir kısmı BOTAŞ’ın yeni sözleşmesini imzalamıyor. 

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, 2011 yılında doğalgaz alım sözleşmelerinin imzalanmasının sıkıntılı bir süreçten geçtiğini anımsattı.

2011’de 30 Eylül ve 15 Kasım’da yapılan toplantılarda BOTAŞ’la yürütülen doğalgaz görüşmelerinden sonuç alınamadığını ve 9 Aralık’ta anlaşma sağlanabildiğini anımsatan Tuncay, BOTAŞ’ın daha önce OSB’lere gaz miktarına göre yüzde 2-8 arasında bir indirim, büyük müşterilere de yüzde 2 indirim uyguladığını, 2011 yılında ise indirimi 0.5 olarak belirlediğini söyledi. 

BOTAŞ’tan gaz alan OSB’lerin yıllık doğalgaz alım sözleşmelerinde taahhüt edilen miktardan daha fazla doğalgaz alınabileceğine ilişkin hükmü tek taraflı olarak iptal ettiğini ve yeni bir sözleşme dayattığını anlatan Tuncay: “Organize sanayi bölgeleri BOTAŞ’la yıllık doğalgaz alım sözleşmesi yaparken, alımı garanti edilen doğalgaz miktarına göre değişen miktarlarda daha az veya daha fazla doğalgaz çekebileceğini hükme bağlıyordu.

Örnek vermek gerekirse Çerkezköy OSB, yüzde 10 daha fazla veya yüzde 10 daha az doğalgaz çekebileceğini belirtmiş ve bu şartlarla BOTAŞ’la sözleşme imzalamıştır.

Çerkezköy OSB, alımını garanti ettiği doğalgaz miktarının yüzde 10’undan daha düşük gaz alırsa ceza ödeyecektir. Ancak BOTAŞ şimdi ‘ben sizin yüzde 10 fazla doğalgaz çekmenize izin vermiyorum’ demektedir. BOTAŞ, tek taraflı olarak şartlarını değiştirdiği yeni sözleşmeyi OSB’lere yollamaya başlamıştır” dedi. 

OSB’ler isyanda

BOTAŞ’ın daha önce imzalanmış sözleşmeleri tek taraflı olarak ihlal ederek emrivaki yapmasının hukuki olmadığını ifade eden Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, sözlerini şöyle sürdürdü: “BOTAŞ, OSB’lere yazı göndererek yeni bir sözleşme dayatıyor ve imzalanmasını istiyor.

Bu tavır, doğru değildir. Emrivaki yapılarak OSB’lerin yeni sözleşmeyi imzalamaya zorlanması, aksi takdirde gazın kesileceği tehdidi sıkıntı yaratacaktır.

Anlaşılan odur ki, gaz sıkıntısı devam etmektedir. Türkiye, büyüme trendinde olan bir ülkedir ve 2012 yılı için yüzde 4’lük bir büyüme hedefi konulmuştur. Bu hedefin tutturulması için OSB’lerin enerji talebinin karşılanacağı konusunda kendisini güvencede hissetmesi gerekmektedir.“

OSBDER Başkanı Tuncay, bazı OSB’lerin, BOTAŞ’ın bu emrivaki sözleşmesini gazın kesilmesini de göze alarak imzalamak istemediğini söyledi. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account