Ataşehir'de inşa edilecek İstanbul Finans Merkezi'ne kazma vurulmadan bölge değerlendi.

Editör
11.01.2012

 

Yeni konut projeleri % 300'e yakın prim yaptı. İkinci el konut fiyatları bir yılda ortalama % 17 arttı

Ataşehir'de kurulacak Finans Merkezi Projesi bölgeye hareket getirdi. 6-7 yıl önce boş arazilerin yer aldığı Ataşehir'de adeta bir kent doğdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tasarladığı Uluslararası Finans Merkezi Projesi'ne kazma vurulmadan bölgede fiyatlar neredeyse tavana çıktı. Konut, ofis ve diğer ticari ünitelerin fiyatları değer kazandı.

Bölgenin ilk projelerinden biri olan Uphill Court yüzde 150'lere varan prim yaptı. Bölgede yüzde 300'leri bulan oranlarda prim yapan projelere de rastlamak mümkün. 

Yüzde 17'lik artış 

Yeni konut projelerinde hal böyleyken, ikinci el konut piyasası da hareketli. www.reidin. com tarafından düzenli olarak hazırlanan ikinci el konut fiyat endeksi verilerine göre, Ataşehir'de Ocak 2011'de ikinci el konutlarda bin 242 TL olan ortalama metrekare satış fiyatları, Kasım 2011 itibarıyla bin 451 TL'ye yükseldi.

Bu da yaklaşık 1 yıllık süre içinde Ataşehir'de ikinci el konut fiyatlarında yüzde 16.83'lük bir artışın yaşandığını ortaya koyuyor. Batı Ataşehir'in konut bölgesi olarak gelişimiyle adeta İstanbul'un orta yerinde yeni bir şehir doğduğunu dile getiren Varyap CEO'su Erdinç Varlıbaş, şöyle konuştu: "Hükümetin İstanbul Finans Merkezi'ni Ataşehir'de kurma kararı da bölgeyi sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı çekim merkezlerinden biri haline dönüştürecek."

Bunu bölgedeki projelere olan talep ve müşterilere yaptıkları anketlerle ölçtüklerini söyleyen Varlıbaş, "Meridian projesi içindeki ticari üniteler metrekaresi 25 bin ile 30 bin TL aralığından alıcı buldu" dedi. 

20 binleri görecek 

Ataşehir'in dünyanın en gözde 10 uluslararası finans merkezinden biri olacağını vurgulayan Varlıbaş, "Şu anda Ataşehir'de metrekaresi 7 bin 500 TL'lerden konut satıyoruz.

2-3 yıl içinde Uluslararası Finans Merkezi'nin de tamamlanmasıyla konut fiyatlarında 15-20 bin TL'leri göreceğiz. Sadece yeni projelerde değil, mevcut projelerde de bu rakamlara yaklaşılacaktır" diye konuştu. 

Ataşehir baş döndürüyor

Batı Ataşehir'in ilk projelerinden Uphill Court'ta imzası bulunan ve Ataşehir'in son arsalarından biri üzerine de Deluxia projesine devam eden Teknik Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Ataşehir'in baş döndürücü bir hızla geşitiğini anlattı. Ataşehir bölgesinde yer alan projelerdeki dairelerin hem yaşama amaçlı hem de home office olarak kullanılmaya uygun olduğuna değinen Durbakayım, Ataşehir'de projeleri gezen ve satın alanlar arasında Ankara'dan gelen müşterilerin sayısında artış gözlendiğini söyledi.

İnsanların, kendilerine zaman kazandıracak, konforlu veyüksek kaliteli projeleri tercih ettiğini dile getiren Durbakayım, bu özelliklere sahip projelerin adresinin de Ataşehir olduğunu dile getirdi.

24 saat yaşayan şehir

Ataşehir'in son beş yıldır yaşadığı gelişim irdelendiğinde bölgenin özellikle konut alanı olarak hızlı bir gelişim gösterdiğine işaret eden TSKB Gayrimenkul Değerleme Kurumsal Değerleme Müdürü Makbule Yönel Maya, bölgedeki konut stokunun önümüzdeki yıllarda daha da artacağını kaydetti. Maya, bölgenin gelişiminde finans merkezi projesinin de yadsınamaz bir etkisi bulunduğuna değinerek, "Halihazırda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da çalışmakta olduğu planlama aşamasındaki bölgede ciddi bir ofis stokunun da ortaya çıkacağı öngörülüyor.

Bölgedeki çalışma alanlarının getireceği gündüz nüfusuna paralel bu denli geniş bir konut alanının da bölgede konumlanmış olması gündüz gece nüfusunun dengesini ve bölgenin sürekli yasayan bir merkez olmasını da beraberinde getirecektir" diye konuştu. 

 

KAYNAK: Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account