Apartman Konuşma Sistemlerinde Yeni Nesil Bir Ürün: "TC70" Cihazı Evinizi Yönetir

Editör
09.01.2012

 

Güvenlik / Alarm Özellikleri

Önceki tanıtım yazılarımızda TC70 cihazının Konuşma, Görüntü alma ve Akıllı ev özellikleri-KNX Bağlantısı özelliklerini tanıtmış ve “TC70, bir görüntülü daire telefonundan çok daha fazlasını kullanıcısının hizmetine veriyor. Adeta evin haberleşme, otomasyon ve güvenlik işlerini kontrolü altına alıyor ve verilen talimatları aksaksız icra ediyor. Kullanıcıya düşen iş, yaşadığı yerin otomasyon ve güvenliğinde nelerin yapılacağı talimatını TC70 in kolay kullanımlı, dokunmatik ekranında sadece tanımlamak.” ifadesi ile cihazın fonksiyonlarını özetlemiştik. Bu kısımda cihazın güvenlik / alarm özelliklerini tanıtacağız.

TC70 Güvenlik / Alarm Özellikleri

Genelde bir daire/konutun hırsıza, yangına ve diğer olumsuzluklara karşı koruması için bağımsız bir alarm sistemi kurulur.TC70 cihazı diğer özelliklerinin yanında bir alarm paneli gibi çalışır ve cihaza istenen tip ve miktarda alarm dedektörü bağlanır. TC70 cihazına herhangi tipteki bir alarm dedektörü bağlanabilir. Dedektörler PIR, gaz, duman, manyetik, cam kırılma ve başkaları olabilir ve bağlanacak dedektörler sayısında bir sınırlama yoktur.

Kablolu ve Kablosuz Dedektör Bağlantısı

TC70 cihazlarına kablolu veya kablosuz alarm dedektörleri bağlanabilir. Kablolu alarm dedektörlerinin bağlantı güçlüğü nedeniyle kablosuz alarm dedektörleri kullanılması tavsiye edilir. Kablosuz alarm dedektörleri için 433 MHZ frekans bandı seçilmiştir. Bu frekans bandında çalışan hemen her tip dedektörün M70 cihazına tanıtılması mümkündür. Kablosuz dedektörler kapalı alanda cihaza yaklaşık 30 metreden daha yakın bulunmalıdır. Dedektörler cihaza otomatik olarak tanıtılır. Alarmı devreye alma ve çıkarma işlemi ister dokunmatik ekrandan veya istenirse uzaktan kumanda anahtarlığı ile yapılabilir. Alarm ile ilgili ayarlar panel üzerinden dokunarak yapılır.

Bunlar;

- Zona ait dedektörler

- Alarmın kablolu veya kablosuz dedektörleri

- Alarmın alarm verme süresi

- Sirenin çalma süresi

- Alarm anında aranacak numaralar veya birimler gibi bilgiler ekrana dokunarak girilir.

Şekillerde, panelin alarm özelliği ile ilgili bazı sayfaları verilmektedir.

Sonuç olarak TC70 cihazı bir görüntülü interkom telefonu yanında, bir alarm paneli ve bir akıllı ev sitemi olarak işlev görür. 

Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account