140 mağaza sayısını yıl sonunda 300’e çıkaracak

Editör
09.01.2012

 

Gıda perakendeciliğinde Onur ve Onurex mağazalarıyla tanınan Özen Grup, şu anda 140 mağaza sayısını yıl sonunda 300’e çıkaracak, 1.000 kişiyi işe alacak.

2023’te sektörde ilk 5 markadan biri olmak istediklerini kaydeden Özen Grup CEO’su Cemal Özen yabancı fonlardan teklif aldıklarını ancak ortaklık yerine fırsat çıkarsa yerel markaları satın almayı düşündüklerini belirtti.

Gıda perakendeciliği sektöründe 22 yıldır faaliyet gösteren Özen Grup, 2012 yılını atılım yılı ilan etti. Grup, bu yıl mağaza sayısını ikiye katlamayı, önüne çıkan fırsatları değerlendirip şatışa çıkabilecek yerel bir markayı almayı hedefliyor.

Şu anda 44’ü Onur, 96’sı Onunex adı altında faaliyet gösteren 140 mağazası olan Özen Grup, yılı 65 Onur ve 235 Onurex ile kapatmayı planlıyor.

Bu büyüme planları çerçevesinde 41.5 milyon TL yatırım yapacak olan grup, İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası ile Trakya Bölgesi olan faaliyet alanını ise Marmara Bölgesi’ne yayacak.

1.000 kişiye istihdam

Özen Grup CEO’su Cemal Özen, geçen yıl Onur Market’in logosundan kurumsal kimliğine kadar tüm iş süreçlerinin ve tüketici taahhütlerinin yeniden yapılandırıldığı bir dönem başlattıklarını belirterek, “Ekonomi için kara tablonun çizildiği bir yılda iki kat büyüme hedefi koymak olağanüstü enerji, performans ve finansman gerektiriyor.

Bunu yapabileceğimizi düşündük ve hedeflerimizi ona göre belirledik. 2023 vizyonumuz ise gıda perakendeciliğinde ilk 5 markadan biri olmak” dedi.

Büyümeye paralel istihdama olan katkılarının da arttığını vurgulayan Özen, grubun 2010 yılı sonu itibarıyla 1.200 olan çalışan sayısının 2011 yılında 1.780’e ulaştığını söyledi. Cemal Özen, 2012 yılı sonuna kadar 1.000 kişiye daha istihdam sağlayarak, çalışan sayılarını 2 bin 780’e çıkaracaklarına dikkat çekti.

Özen, “2012 yılı sonunda grup olarak ciromuzun 628 milyon TL’ye, mağaza metrekaremizin 95 bin 200’e, mağaza sayımızın 300’e, müşteri sayımızın ise 52 milyon 200 bin kişiye ulaşmasını bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Yabancı fonlardan talep var

Avrupalı ve Ortadoğulu fonlarla gruplardan ortaklık teklifleri aldıklarını ancak bunlara sıcak bakmadıklarını da anlatan Özen, fırsat çıkarsa yerel markaları alabileceklerini vurguladı.

Özen, sözlerine şöyle devam etti: “Düzgün çalışan, istikrarlı büyüyen markalara ilgi büyük. Yabancı sermaye ciddi şekilde bizim de kapımızı çalıyor.

Ama biz düşünmüyoruz. Satışa çıkacak yerel markalarla ilgilenebiliriz. Bu da bünyemizi aşan bir satın alma olmaz. Anadolu’dan bir marka olursa bizim oraya açılmamız için de bir fırsat olur.”

Tarladan sofraya 18 saatte ulaşıyor

CEMAL Özen, 2012 projeleri arasında et entegre ve unlu mamuller tesisi yatırımları bulunduğunu anlattı. Özen, “İlk etapta 3 milyon TL’lik yatırımla kuracağımız et entegre tesisi 2012’ye girerken faaliyete geçecek. Böylece müşterilerimize daha kaliteli, sağlıklı, hijyenik ve uygun maliyetli et ve et ürünleri sunacağız” dedi.

Özen Grup’nun bünyesindeki Onursal Tarım şirketi sayesinde müşterilerine dalından koparılan taze meyve ve sebzeyi 18 saat içinde ulaştırdıklarını ifade eden Özen, şunları söyledi: “Anlaşmalı üreticilerimiz var. Toplama ve işleme merkezlerimiz üzerinden 18 saat gibi kısa bir süre içerisinde taze meyve ve sebzeleri Onur Market raflarında tüketicilere sunuyoruz.”

Hadımköy’de çalışmaları bu yıl başlayan toplam 17 bin metrekarelik kapalı alana sahip yeni lojistik merkezinin 2012 yılında devreye gireceğini de belirten Özen, “Lojistik merkezimizi Hadımköy’de kuruyoruz. Böylece lojistik maliyetlerimizi aşağıya çekip, müşterilerimize daha uygun fiyatlı ürünler sunabilme imkanına kavuşacağız” diye konuştu.

 
KAYNAK: Vatan Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account