Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince: \"Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke seviyesine gelmesi yetmez.\"

Editör
06.10.2010

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, Moody’s’in Türkiye’nin not görünümünü durağandan pozitife çevirmesine ilişkin, “Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke seviyesine gelmesi yetmez’ derim.

 

Türkiye’nin hiç tereddütsüz yatırım yapılabilir ülke kategorisine gelmesi lazım. Bunun Türkiye’nin hakkı olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar siyasi nedenler ileri sürülüyordu. Hangi siyasi nedense, bunu açık tarif etsin o notu siyasi nedenle kıranlar. Kendi demokratik ortamımızda konuştuğumuz konuları kendileri açısından problem görüyorlarsa, neye istinaden görüyorlar?” şeklinde konuştu.

Moody’s’e yönelik bu konularda ağırkanlı olduğu eleştirileri konusunda ise Özince, “Ağırkanlı olmak kimi ülkelerin notunu düşürmek açısından ağır kalınmasının da nedeni oluyor, ki bence finans piyasalarında ağır olmamak gerekiyor. Ben şu anda Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke klasmanında olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Bilişim Zirvesi ‘10’da konuşan Özince, ayrıca, Mısır gibi ülkelere bankacılık teknolojisini Türkiye’nin satması gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin mukayeseli üstünlük geliştireceği alanlardan birinin bilişim olduğuna işaret eden Özince, Türkiye’nin, bölgesinde İran, Irak, Suriye gibi ülkelere bankacılık teknolojisini satabileceğini belirtti.

Özince, “Mısır’a kim satacak bankacılık teknolojisini? Kesinlikle biz satmalıyız. Onlar için de daha iyi fırsat olamaz çünkü kültür benziyor, tasarruf alışkanlığı var. Türk bilişim sektörünün mutlaka bu coğrafyaya dönmesi gerekiyor ve şu anda Türk yatırımcılar da orada. Geçenlerde Kahire’de İş Bankası temsilciliği açtık. 200 Türk firması geldi” diye konuştu.

Kaynak: Taraf

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account