Dap'ın yeni projesine kadın-erkek figürü

Editör
04.01.2012

 

Yelken, burgu, dalga gibi değişik tasarımlarla dikkat çeken DAP Yapı, yine şaşırtacak.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, gayrimenkul sektörünün farklı düşünen patronlarından. Derdi, 'çok üretip, çok satmak' değil. Yeniliğin, değişikliğin peşinde olmak. Denenmemişi deniyor.

Bu yüzden de projeleri sektörde çok konuşuluyor. Son projesi DAP Dalga'da deniz dalgasından, DAP Royal Residence'da yelken figüründen esinlenmiş. Bir diğer projesi DAP Burgu ise dünyada ilk olan mimarisi ile dönerek yükselen bir kuleyi andırıyor.

YENİ KONSEPT KADIN-ERKEK FİGÜRÜ

Binaları önce hayal ettiğini, sonra hayata geçirdiğini anlatan Ziya Yılmaz, 'Uçuk fikirlerim de var. Havada duran bir bina yapmak isterdim. Bu şimdilik mümkün değil. 

Bisiklet tekerleği şeklinde bir bina yapmayı düşündüm ama Türkiye'deki mevzuat buna uymadı' diyor. Yılmaz, lansmanı bu ayın sonunda yapılacak yeni projesinde ise kadın-erkek figüründen yola çıktıklarının da ipucunu veriyor.

DAP Yapı olarak 2012'ye nasıl girdiniz?

2011'de biz, şirket olarak yüzde 20-25 üzerinde büyüme kaydettik. Eskiden yarınımızı göremezken, şimdi 3-5 yıllık plan yapabiliyoruz. Geçen yıl Avrupa tepetaklak giderken bizim gibi gelişmekte olan bazı ülkeler istenilen performanstan fazlasını verdi. 

Çünkü ekonomi iyi ellerde. Eskisi gibi bir kitabın salıverilmesiyle yer yerinden oynamıyor. Kendinizi yerden yere vursanız da bir şey olmuyor...

UÇUK PROJELER DÜŞÜNÜYORUM

Hep farklı mimari projeleriniz oldu. Yeni projenizin de farklı bir mimarisi olacak mı?

Maltepe'de insan figüründen, kadın ve erkekten yola çıktık. Yine dünyada denenmemiş bir mimari deneyeceğiz. Bu projemiz de Dalga'da olduğu gibi otel konseptinde olacak.

Rezidans satın alanlar, isterlerse dairelerini haftalık ya da aylık kiraya verebilecekler.

Hayata geçiremediğiniz enteresan fikirler de oldu mu?

Çok uçuk kaçık şeyler düşünüyorum ama teknoloji buna müsaade etmiyor. Mesela binayı havada tutacak bir motor geliştirilse, havada duran bir bina yapmak isterdim. 

Bu 50-100 yıl sonra yapılacak ama keşke ben yapabilseydim. Bir ara bisiklet tekerleği gibi bir bina yapmak istedim. Ancak Türkiye'nin mevzuatı buna uymadı.

Araplar 'liman' arıyor

Sizce yabancıya mülk sektöre ne katar?

Bu iş bence Türkiye beklenilenden çok daha fazla kalıcı yatırım çekecek. Benim hesaplarıma göre yabancılara yılda minimum 25-30 bin konut satarız.

Ortalama 500 bin TL'en hesaplarsak, ülke ekonomisine her yıl 10-15 milyar TL katabiliriz. Ancak bunun devlet politikası haline getirilmesi lazım. Alım gücü yüksek ve Türkiye'ye sempatisi olan ülkelerde ciddi bir tanıtıma başlamalıyız. Sonuçta yabancılar burada ev aldığında, yanında arabasını, perdesini, beyaz eşyasını alacak, yemesi içmesi olacak...

Otel işine iyice ısındık

DAP Yapı, hep İstanbul'da mı kalacak?

Birkaç yıl sonra bizim de İzmir'e, Ankara'ya açılma planımız var.Rezidanslarda kiralama işi otelciliğe adım atmak gibi.

Turizm sektörüyle ilgili bir hedefiniz var mı?

Açıkçası otel işine ısındık. Birkaç yıl içinde turizme sektörüne de girip, kendi otel markamızı yaratmayı düşünüyoruz.Fransa'da yatırım bir yana adımımı bile atmam.

Son yaşanan Ermeni iddialarından sonra iş dünyasının Fransa'ya bakış açısı değişti mi?

Ben Fransa'ya, İtalya'ya çok giden bir insanım. Şimdi ben Fransa'ya gittiğimde biz Ermenilere katliam yapmadık dediğimde beni içeri mi atacaklar.

Böyle bir demokrasi olabilir mi. Düşündükçe canımı acıtıyor. İş dünyasının bakışını değiştirdi. Sempati ile bakıyorduk ama artık ben bu saatten sonra bir yatırım yapacaksam asla Fransa'yı tercih etmem. Fikrimi söyleyemeyeceksem, o ülkeye gitmem bile. Çevremde konuştuğum insanlar da benimle hemfikir bu konuda.

BU YIL DA YATIRIMA DEVAM EDECEÐİZ

İş dünyası tedirgin gibi... Yatırımlarını askıya alanlar var..

Biz DAP Yapı olarak, kriz olsa da olmasa da sürekli gardımızı almış durumdayız. 2012'ye bakınca tabii ki dünyada bir sıkıntı var. Ancak hesaplarımızı Türkiye'nin büyüyeceğini düşünerek yapıyoruz. Türkiye'nin dinamiklerine inanıyoruz.

O halde yatırımlara devam edeceksiniz...

2012'nin ilk 3-4 ayında Maltepe'de ve Çağlayan'da iki büyük projeye başlayacağız. Maltepe'de Burgu'nun yanında bir arazimiz vardı, oraya bir kule geliştiriyoruz. Çağlayan'da da bir ofis projemiz olacak.

Sektörde büyüme bekliyor musunuz bu yıl?

Yüzde 10 civarında bir büyüme olacağını düşünüyorum.

KAYNAK: Akşam

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account