Kriz sebebiyle yabancılar Türkiye gayrimenkul sektörüne yönelirken, 2012 yılında ilginin artarak devam etmesi bekleniyor.

Editör
04.01.2012

 

Avrupa ülkelerinde ekonomik gelişme hızının düşmesiyle yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisinin artması konut sektörüne olumlu yansıyacak. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, kriz ortamında yatırımcı kitlenin ilgisinin Türkiye’ye yöneleceğini ve özellikle ofis projelerinin fiyat ve kira bazında artacağını söyledi. 

Ticari emlakta 2011 yılının ilk yarısında yaşanan olumlu ekonomik göstergelerle paralel olarak Haziran - Aralık 2011 döneminde büyük bir hareketlilik yaşandığına dikkat çeken Hakan Erilkun, “2011 yılının ilk döneminde tüketim harcamalarında büyük bir artış görülmeye başlandı. Bu oran bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 20 civarında.

Artan satın alma gücünün harcamalara yansımasıyla ülkemizde perakende sektörü olağanüstü bir canlılık yaşayınca özellikle yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisi artmaya başladı. Nitekim 2011’in ikinci yarısında Türkiye’de 11 adet yeni AVM açıldı” dedi. Erilkun, 2011 yılının ilk çeyreğinde iktisadi faaliyetlerin kuvvetli sürmesine bağlı olarak İstanbul ofis piyasasında da canlanma yaşandığını bildirdi. 

Erilkun, 2012 değerlendirmelerine ilişkin olarak ise şunları söyledi: “Gerek konut gerekse ticari emlakta gerçekten iyi olanın kazanacağı piyasa şartlarının oluşacağı bir yıl olacak.

Konut projelerinde, projenin ana akslara yakınlığı ve niteliği ilk faktör olarak öne çıkacak, bu alanda satışların tamamlanması çok ciddi ve akılcı satış stratejilerinin uygulanmasına bağlı olacak.

Ticari piyasada ise olumlu ekonomik göstergelerin devlet müdahaleleriyle sürmesi şart. 2012’de asıl olarak ofis projelerinin rağbet göreceğini ve Basın Ekspres Yolu başta olmak üzere yeni iş merkezlerinde kiralama fiyatları yüzde 20’ye varan oranlarda artış gösterecek.” 

Yeni iş merkezleri daha cazip 

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, reel kesimin yüksek beklentileri ve yabancı yatırımcıların artan ticari emlak ilgisi ile birlikte kiracı talebinde hissedilir bir artış yaşandığını vurgulayarak, “Buna paralel olarak işlem sayısı ve ciro bazında ciddi bir yükselme görüldü” dedi. Ofis arzlarının artışına da dikkat çeken Erilkun, “Geçen yıl 62 bin metrekarelik yeni arz gerçekleşti.

Bu sıcak gelişmeler sonucunda A sınıfı ofislerde boşluk oranı yüzde 8.5, B sınıfı ofislerde ise yüzde 7.5’a kadar geriledi. Kiralama açısından bakıldığında ise ‘Merkezi İş Alanı’ olarak adlandırdığımız bölgelerde 2011’in ilk yarısında ciddi oranda bir artış yaşanmadı.

A sınıfı ofislerde metrekare kira fiyatı 30 dolar civarındayken bu rakam B sınıfı ofislerde 16 dolar civarında seyretti. Bu yöndeki talepler artık köklü merkezlerin dışında, yeni yapılanmasıyla modern iş alanı haline gelen bölgelere kaymaya başladı” diye konuştu. 

1stanbul’da 12 daire 12 gün boyunca yüzde 12 indirimle 

Ispartakule bölgesinin en büyük projesi olan 1stanbul, yeni yıla özel “1stanbul12” kampanyasıyla merhaba dedi. 2 Ocak 2012 tarihinden itibaren 12 gün boyunca geçerli olacak kampanyada toplam 12 daire yüzde 12 indirimle satılacak.

12 kişiye yeni yıl hediyesi vermek istediklerini belirten 1stanbul İcra Kurulu Üyesi Halil Ege, “Dairelerin teslim tarihine kadar yüzde 25 peşinatı erteleyen ve işsizlik sigortasını da dahil eden ‘Halden Anlayan Ödeme Planı’mız büyük ilgi gördü ve kısa sürede dairelerimizin yüzde 60’ı satıldı. Yeni yıl dilekleri içinde ev sahibi olmak ilk sıralarda yer alır. Biz de buradan yola çıkarak 12 kişinin yeni yıl dileklerini gerçekleştirmeleri için bu fırsatı sunmaya karar verdik” dedi.

Çoğu dairenin Küçükçekmece Gölü manzarasına sahip olduğu 1stanbul Projesi’nde; 1+1’ler 147 bin TL, 2+1’ler 162 bin TL, 3+1’ler 228 bin TL,3+1 dubleksler 334 bin TL, ve 4+1’ler 383 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. 

Metrobüs KristalŞehir’e olan talebi patlattı 

Beylikdüzü Metrobüs hattının kısa bir zaman sonra açılacak olması, Kristalşehir’de satışları patlattı. Beylikdüzü Metrobüs hattının son durağında inşa edilen KristalŞehir’de bir ay içinde 250 daire satışı daha gerçekleşti.

8 ayda bin 650 konutun sahiplerini bulduğu KristalŞehir’de daire fiyatları 126 bin lira ile 290 bin lira arasında değişiyor. 18 konut bloku ve 2 adet E-5 girişli rezidans kuleden oluşan KristalŞehir projesinde büyüklükleri 68,36 metrekare ile 178,88 metrekare arasında değişen 1+1, 2+1 ve 3+1 daire tipleri yer alıyor.

Projede konutların yoğun talep gördüğünü belirten KristalŞehir Satış ve Pazarlama Koordinatörü Şafi Yalçın, “Çok avantajlı bir lokasyondayız. İstanbul’un en hızlı gelişen noktasında tüm gelişmelerin merkezinde konumlanıyoruz.

Bir ailenin huzurla yaşayacağı yepyeni kaliteli ve güvenli bir projeye imza atıyoruz.

Bu konseptteki ve kalitedeki bir projeye kıyasla çok ekonomik fiyatlarla satışa çıktık. Her geçen gün değeri katlanan bu bölgenin merkezinde olmaya, bu yüksek kaliteye bu ekonomik fiyatlarla sahip olmaya davet ediyorum” diye konuştu. Projede teslimler ise 2013 yılında başlayacak. 

KAYNAK:Türkiye Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account