Bağcılar’da 50 milyonluk kentsel dönüşüm projesi

Editör
03.01.2012

 

Esenyurt'ta yaptığı Bura Rezidans projesinin yüzde 50’ye yakınını kısa sürede satan Yirikler İnşaat, gözünü şehir merkezlerindeki arazilere çevirdi.

Kentsel dönüşüm projelerine hız vermek isteyen Yirikler İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Doğu Yirik, hedeflerinin artık İstanbul’un merkezi yerlerine 30 yıllık tecrübeleriyle ulaşılabilir projeler yapmak olduğunu söyledi. Yeni projeleri olan Esenyurt’taki Bura Rezidans’ın yüzde 50’ye yakınının kısa sürede satıldığını belirten Yirik “Toplam 348 konutluk proje 9 bin metrekare arazi üzerinde 2 blok olarak yapılıyor. Teslim tarihi ise Aralık 2013 olarak belirlendi.

Projede kapalı-açık yüzme havuzu, fitness, hamam, sauna baskebol sahası, tenis sahası, çocuk oyun alanları mevcut.  Metrekare fiyatımız ise bin 200-bin 300 lira arasında değişiyor” diye konuştu.

48 aya kadar sıfır faizle ödeme

Satışta yüzde 30 peşin alındığını ve kalan miktarın da 48 aya kadar kendi finansman sistemleriyle 0 faizle teksitlendirildiğini vurgulayan Doğu Yirik “Kefil ya da banka komisyonu yok. Bankalarla çalışmadığımız için konut alan kişiler, 2 bin liraya kadar daha kârlı oluyor. Çünkü komisyon ya da faiz ödemiyorlar” dedi.

Bura Rezidans’ta satılan dairelerin kısa sürede iyi prim yaptığını da belirten Doğu Yirik “Net 42 metrekare olan 1+1 dairelerimizi lansmanda 69 bin liradan satışa çıkardık.

Şu anda 82 bin liradan başlıyor. Net büyüklüğü 86 metrekare olan 2+1 dairelerimizi ise 123 bin liradan satışa çıkardık şu anda 155 bin liraya çıktı” diye konuştu. Bura markasıyla yeni projeler yapacaklarını anlatan Yirik, şu anda üzerinde çalıştıkları en önemli projelerinin Bura City olduğunu söyledi.

500 ya da 1.000 konutluk bir proje düşündüklerini ifade eden Yirik “Artık şehir içine doğru gelmek istiyoruz. Yeni projeler için de şimdiden bir-iki yerle görüşüyoruz.

Özellikle Bağcılar bölgesinde görüşmelerimizin oldukça ilerlediği 70 bin metrekarelik bir arazi var. Bu yatırımla kentsel dönüşüm projelerine örnek teşkil etmeyi hedefliyoruz. 50 milyon liralık yatırım bütçesi olacak” diye konuştu. İstanbul’un her yerinde arazi aradıklarını vurgulayan Yirik, kentsel dönüşümde en önemli sorunlarının ev sahiplerinin daha çok rant elde etme hırsları olduğunu söyledi.

Yirik “Bu tür projelerde önemli olan bir daireye 2 daire kazanma hırsı yerine, çürük binalardan kurtulma olmalı. Kentsel dönüşümde fazla rant peşinde olmamak gerekiyor. Herkes eski dairesinin yenilenmesini isterse bu iş daha da hızlanır” dedi. 

Konut projelerini borçsuz yapıyoruz 

30 yıllık süre içinde bin 200 civarında konut yaptıklarını ve ihtiyatlı ilerlemeyi tercih ettiklerini belirten Yirikler İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Doğu Yirik “Biz yaptığımız bütün projeleri banka kredisi almadan kendi kaynaklarımızla yapıyoruz. Eğer projenin bitirilmesi için ayırdığımız bir karşılığımız varsa o inşaat başlıyoruz.

Yoksa sıkıntı yaşarsınız. Müşterilerimizin bize duyduğu güvenin altında yatan gerekçe budur. Bankalar kredi vermek için çok uğraşıyorlar. Ancak biz agresif büyümekten çok sağlam adımlarla büyümek istiyoruz” şeklinde konuştu.

2012’de inşaatta sıkıntı olmaz

2012 yılında inşaat sektörünün öyle büyük bir sıkıntı içine gireceğini düşünmediğini belirten Yirik “2012 yılında Euro krizinin nasıl şekilleneceğine bağlı olarak inşaat sektöründe bir daralma olabilir. Ama ben çok yoğun bir daralma olacağını düşünmüyorum. İstanbul, 2010 yılında 150 bin kişilik net göç almış.

Ayrıca doğumlar da var. Yani nüfus net olarak artıyor. Ekonomi ne kadar sıkışırsa sıkışsın en son inşaat sektörü etkilenecek diye düşünüyorum” dedi.

1stanbul’da yüzde 12 indirim kampanyası

Ispartakule  bölgesinin en büyük projesi olan 1stanbul, yeni yıla özel ‘1stanbul12’ kampanyasına başladı. 2 Ocak’tan itibaren 12 gün boyunca geçerli olacak kampanyada toplam 12 daire yüzde 12 indirimle satılacak. 1stanbul İcra Kurulu Üyesi Halil Ege, yeni kampanyayla ilgili yaptığı açıklamada “Dairelerin teslim tarihine kadar yüzde 25 peşinatı erteleyen ve işsizlik sigortasını da dahil eden ‘Halden Anlayan Ödeme Planı’mız büyük ilgi gördü ve kısa sürede dairelerimizin yüzde 60’ı satıldı. Yeni yıl dilekleri içinde ev sahibi olmak ilk sıralarda yer alır. Biz de buradan yola çıkarak 12 kişinin yeni yıl dileklerini gerçekleştirmeleri için bu fırsatı sunmaya karar verdik” dedi.

 90 bin metrekare alana sahip olan 1stanbul Projesi’nde kaba inşaatın yüzde 85’i tamamlanmış durumda. Yüzde 85’inin yeşil alandan oluştuğu ve 1.300 metrekare sosyal alanın bulunduğu projede, fitness, sauna ve spor sahalarının yanı sıra buz pisti de yer alıyor. Çoğu dairenin Küçükçekmece Gölü manzarasına sahip olduğu 1stanbul Projesi’nde; 1+1’ler 147.000, 2+1’ler 162.000, 3+1’ler 228.000, 3+1 dubleksler 334.000 ve 4+1’ler 383.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

TOKİ 2011 yılında 51 bin ev inşaatına başladı

TOPLU Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, deprem riskini de göz önüne alındığında TOKİ’nin uygulamasını yaptığı ‘Kentsel dönüşüm’ modelinin konut ve kentleşme politikalarında gündemin öncelikli maddesi haline geldiğini söyledi.

Gecekondu ve kaçak yapılaşma sorununun sadece yerel yönetimlerin gayretleriyle çözülemeyeceğine dikkat çeken Karabel, TOKİ’nin 9 yılda gecekondu dönüşüm kapsamında 34 projede 32 bin 33 konut ürettiğini açıkladı. İdarenin 58 ilde 127 belediye ile kentsel dönüşüm projesi yürüttüğüne dikkat çeken TOKİ Başkanı, devam eden 135 kentsel dönüşüm projesiyle 200 bin 563 konut üretileceğini söyledi. TOKİ’nin 2011’ini değerlendiren Karabel, 2011 yılında gecekondu dönüşümü kapsamında 9 bin 902 konut uygulaması başlatıldığını açıkladı.

İdare’nin sosyal konut projelerine hız verdiğini vurguyan Karabel “Yıl içinde üretilen 51 bin 117 konutun 9 bin 273’ü alt gelir ve yoksul grubu, 18 bin 14’ü de dar ve orta gelir grubu için planlandı” dedi. Karabel “Bu başarılı üretim performansını takiben TOKİ, Sayın Başbakanımızın desteğiyle 2023 yılının sonuna kadar yeni bir 500 bin konutun üretimi ve sunumu için görevlendirilmiştir” dedi.

TOKİ, 2011 yılında da ev sahibi olma imkânı bulunmayan dar gelirli vatandaşlar için umut kapısı oldu. Sosyal konut projelerine hız veren İdare’nin yıl içinde başlattığı toplam 51 bin 117 konutun 9 bin 273’ü alt gelir ve yoksul grubu, 18 bin 14’ü de dar ve orta gelir grubu için planlandı.

Özak GYO % 25 hissesini arz için harekete geçti

ÖZAK Global Holding şirketlerinden Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (Özak GYO) sermayesinin yüzde 25 oranındaki payını, halka arz etmek üzere Sermaye Piyasası Kurulu’na ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na başvurdu. Şirketten yapılan açıklamada, 1985 yılında başladığı uluslararası çapta denim üretimi ile ismini duyuran Özak Global Holding’in, 1990 yılından itibaren model tasarımı konusunda da uzmanlaştığı belirtildi. Açıklamada “Küresel müşterilerinin beklentilerini karşılayan koleksiyonlar hazırlamaya devam eden şirketimiz 1997’de başladığı gayrimenkul alanındaki faaliyetlerini ve varlıklarını Özak GYO bünyesinde sürdürüyor” denildi.

Özak GYO çatısı altında Antalya Belek’te uluslararası ün yapmış 5 Yıldızlı Ela Quality Resort Otel, İkitelli’de A sınıfı ofis ve endüstriyel iş merkezi 34 Portall, Güneşli’de A sınıfı ofis ve perakende alanlarına sahip İşİstanbul 34, Bayrampaşa ve Bağcılar’da konut ve ticari alanların geliştirileceği arsalar ile geliştirmeyi planladığı projeler yer aldığı belirtilen açıklamada “Özak GYO, halka arzdan elde edilecek geliri, şirket portföyünde yer alan arsalar üzerinde yapılması planlanan projelerin geliştirilmesinde ve iştirakinin Turizm Bakanlığı’ndan aldığı ön tahsisler üzerinde geliştirilecek projelerin finansmanında kullanmayı planladığı vurgulandı.

 

KAYNAK:Star Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account