İznik Çinisinin, ahşapla mükemmel beraberliği…

Yazar:Editor
03.01.2012

 

İki önemli ata sanatımız binlerce yıl sonra bir araya geldi. Anadolu’nun bağrında kopup gelen ahşap oymacılığına İznik’in çinileri can veriyor…

İznik’te bir çiftlikte mobilya üretimi yapan One&Only markası, İznik’in kökleri Osmanlılar, Romalılar, Selçuklular ve daha öncesine dayanan çinisini, mobilya ile birleştirdi. Mobilya tarihinde ilk kez koltuk ve kanepe tasarımlarında çini kullanan firma, mobilyanın ahşabını da Çiniyi de tamamen el işçiliği ile üretiyor ve tarihi evlere taşıyor. 

Bursa’nın meşhur Yeşil türbesinin cephelerini süsleyen İznik Çinisini, Osmanlı’dan günümüze taşınmış olan bu sanatı One&Only şimdi mobilyayla birleştiriyor.

Mobilyaya farklı bir soluk getiren firma, Bursa’nın İznik kentinde hem kentin çinisinin yaşamasına katkıda bulunuyor hem de elle ahşap oymacılığı ile tarihi eserleri aratmayacak ürünler ortaya çıkartıyor. 

One&Only mobilyaların ahşabında yaşlı gürgen ağaçları tercih ediyor. Mobilyaların ahşabının oymacılığı, ustalarının çalışmaları ile şirketin sahibi Hasan Kara’nın kendi tasarımlarının harmanlanması ile ortaya çıkıyor. İznik çinilerinde ise Kültür Bakanlığından sanatçı ünvanı almış olan Adil Can Güven ve Nursan Güven’in çini atölyesi ile çalışan One&Only, bu yoğun ve emek isteyen sürecin ardından mobilyalarını meydana getiriyor. 

Mobilyaların üretim süresi değişkenlik gösterebiliyor. Vine Spring isimli sadece ahşaptan oluşan koltuk takımının tek bir kanepesinin üretimi için 6 usta çalıştı ve tamamlanması 3. 5 ay sürdü. One&Only bu tasarımı ile Adana Fuarı dahil bir çok fuara katıldı.

Mobilyalarda kullanılan İznik çinilerinde diğer çinilerdenfarlı bir özellik olarak yüzde 85’e varan kuvartz taşı oranı bulunmakta.

One&Only, İznik’e özel Kuvartz taşının ana malzeme olduğu İznik çinileri, kuvartzın, çininin daha parlak görünümlü ve homojen olmasını sağladığı için tercih etmiş. Tasarımında mavi, yeşil turkuaz ve kırmızı olmak üzere dört ana rengin olduğu İznik çinisi içeriğindeki kuvartz, içeriğindeki pozitif enerji ile şifa taşı olarak da biliniyor.

Koleksiyonları arasında koltuk, kanepe, berjer, sehpa, yemek odası ve konsol bulunan One&Only, klasik stilde mobilyalar üretiyor ve isteğe göre kişiye özel sadece ahşap ya da hem ahşap hem çini desenli mobilyalar üretebiliyor. One&Only koleksiyonlarına yakında yatak odası ve detay ev aksesuarları da ekleyecek.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account