İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin imar artışı yoluyla kentsel dönüşümü hedeflediği Fikirtepe’de süreç başladı. İlk adımı Baysaş attı.

Yazar:Editor
02.01.2012

 

Kentsel dönüşüm ve yenileme konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) pilot bölge olarak saptadığı Fikirtepe'de ardı ardına somut adımlar atılmaya başlandı.

İBB'nin parseller birleştirilerek, ada bazında imar artışı yoluyla kentsel dönüşümü hedeflediği bölgede, Baysaş İnşaat'ın ardından Anka Yapı'da 3 ada, 300 parselde toplam 60 bin metrekarelik alan üzerindeki hak sahipleriyle anlaşmaya vardı. Öte yandan Türköz ve Aks Yapı ortaklığında kurulan Vartaş Yapı da Fikirtepe'de 9 adadan oluşan 32 bin metrekarelik alandaki hak sahiplerinin büyük bölümüyle anlaştı.

Büyük ölçekli firmalrında ilgi odağındaki Fikirtepe'de bir adım da Bulut İnşaat attı. Bulut inşaat, Fikirtepe'de irtibat bürosu açtı.

UKRA İNŞAAT DA FİKİRTEPE'DE

Ukra İnşaat da yatırım rotasını Anadolu Yakası'nda kentsel dönüşümün sembol bölgesi Fikirtepe'ye çevirerek, burada bir irtibat bürosu açtı. Ukra İnşaat CEO'su Kürşat Tuncel, İstanbul'daki kentsel dönüşüm sürecinin başlangıcı olan Fikirtepe'de, semt sakinlerine de çok büyük sorumluluk düştüğünü ifade ederek, Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm hareketinin başarıyla sonuçlanmasıyla İstanbul'da dönüşümün hızlanacağını kaydetti. Tuncel, "Ukra İnşaat olarak kentsel dönüşüm kararı çıktığından bu yana Fikirtepe halkıyla yakın iletişimde olduk.

Fikirtepelileri yapmış olduğumuz projelere götürdük, grubumuzun gücünü ürettiğimiz projelerle kendilerine anlattık. Şimdi de irtibat büromuzla arazi sahiplerinin tüm sorularına yanıt bulabileceği bir platform oluşturduk" dedi.

ANKA'DAN 10 BİN LİRA SÖZLEŞME BONUSU

Fikirtepe'de 60 bin metrekare üzerindeki hak sahipleriyle anlaşmaları tamamlayan Anka Yapı, birbirine bitişik 3 adadan oluşan alanda 300 parsel üzerindeki yapıları yıkarak yerine, yaklaşık 3 bin konutluk yeni bir proje inşa edecek.

3 etap halinde inşa edilmesi planlanan Anka Yapı, dönüşüm projesinin 1'nci etabında 14 bin metrekarelik arsa üzerinde 500 daire olmak üzere toplamda yaklaşık 3 bin konut inşa edilecek.

Anka Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel, "Hak sahipleriyle arsa üzerinden yüzde 60 kat karşılığı sözleşme imzaladık. Hak sahiplerine proje bitinceye kadar 1.000 TL kira yardımı, bir kereye mahsus da 1.000 TL taşınma parası ödüyoruz" dedi.

Temel, ayrıca hak sahiplerine parsel başına sözleşme imzalanması aşamasında 10 bin TL bonus verdiklerini söyledi. Projede 36 ve 56 katlı iki plaza kulesi ile 16-32 katlı konut blokları yer alacak.

İLK ADIMI BAYSAŞ ATTI

Baysaş, 7 ada, 64 parselde yer alan toplam 251 hanenin tamamıyla yüzde 100 oranında anlaşma imzalayarak Fikirtepe'de bir ilki gerçekleştirmişti.

Baysaş Başkanı Şemsettin Aydın, Fikirtepe'nin E-5'e bakan tarafında 12 bin 500 metrekarelik alanda 251 hane ile 8 ay süren görüşmeler sonunda anlaşma sağladıklarını anlatarak, "Burada hak sahipleriyle arsaları karşılığında yüzde 55'lik pay ile anlaşma imzaladık.

Hane başına her ay 750 lira kira ödemesi ve bin TL'de taşınma parası ödeyeceğiz. Burada yapacağımız projeyi 24 ayda tamamlayacağız" dedi.

FİKİRTEPE'YE 'MANHATTAN İSTANBUL' GELİYOR

Türköz ve AKS inşaat tarafından kurulan Vartaş İnşaat, 9 adada, toplam 32 bin metrekare üzerinde 700'den fazla daireyi yıkarak Manhattan İstanbul projesini inşa edecek. Mart 2010'da projeye başlamayı planlayan şirket daire teslimlerini ise 2014 sonunda yapacak.

Türköz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Türköz, 9 ada toplam 32 dönüm üzerinde gerçekleşecek proje için hak sahiplerinin yüzde 85'iyle sözleşme imzaladıklarını belirtti.

 

KAYNAK: Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account