Bakan Bayraktar afet riski taşıyan bölgelerin dönüştürülmesine ilişkin Yasa meclisten geçtiği takdirde yeni bir dönem başlayacağını, bir dönüşüm seferberliğinin oluşacağını belirtti.

Yazar:Editor
30.12.2011

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın gelecek hafta TBMM'ye geleceğini belirterek, "Tüm Türkiye'de afet riskini öne alan bir dönüşüm seferberliği başlatacağız. Kentsel dönüşümü dalga dalga 2 yıl, 5 yıl, 10 yıl ve 20 yıllık periyotlar halinde sürdüreceğiz" dedi.

Bazı temel atma törenlerine katılmak ve kentsel dönüşüm alanlarını ziyaret etmek için Gaziantep'e gelen Bakan Bayraktar, Gaziantep Valiliğini ziyaret ederek, şeref defterini imzaladı.

Bakan Bayraktar, Gaziantep'in nüfus büyüklüğü, ekonomik büyüklüğü, tarihi konumu ve stratejik coğrafi konumu bakımından son derece önemli olduğunu ifade ederek, "Bu kadar büyük göç almasına rağmen buradaki yapının bu kadar vatan eksenli, millet eksenli, manevi ve milli değerlere bağlı olarak yürümesi Türkiye için, Gaziantep için çok takdir edilecek ve iftihar edilecek bir husus" diye konuştu.

Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: Yaşanabilir çevre ve marka şehirler doğrultusunda bakanlığım yeniden organize edildi. Şimdi bir kanun çıkarıyoruz.

Bu kanun tasarı haline geldi, Bakanlar Kurulu'ndan geçti. İnşallah önümüzdeki hafta meclise gelecek. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu'dur.

Tüm Türkiye'de afet riskini öne alan bir dönüşüm seferberliği başlatacağız. Burada da en önemli husus, hangi ilin belediyeleri çok daha bu işe sarılırsa, çok daha bu konuda çalışma yaparlarsa, çok daha başarılı olursa onlara ağırlık vereceğiz.

Tabii ki deprem aksı üzerinde olan şehirlerimiz önceliğimizdir ama başarılı olan belediyelerin datalarını hazırlayan oradaki haritacılık hizmetleridir, oradaki gecekondu stoğunun dokümanını çıkaran belediyelerle çok daha yakından çalışacağız."

Yasa meclisten geçtiğinde yeni bir dönem başlayacak

Yasa meclisten geçtiği takdirde yeni bir dönem başlayacağını ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:"Burada bizim için Gaziantep önemli bir ivme, önemli bir sıçrama noktası olacak. Şahinbey'de bugün atacağımız temel, gecekonduların yıkımı da bize moral verir.

Bu hem Antep'in kalkınmasına, gelişmesine katkı sağlayacak hem de buradan bütün Türkiye'ye mesaj verecek.

Artık depremlerde insanlar ölmesin istiyoruz. Çok ciddi şekilde ekonomik kayıplarımız olmasın istiyoruz. Bunun için topyekun Türkiye'de çok ciddi bir gayretle, çok ciddi bir heyecanla, bir vatanperverlik içinde bu işe sarılmak suretiyle, titizlikle, heyecanla ve devlet ciddiyetiyle vatandaşı da düşünmek suretiyle, vatandaşı da kucaklayan, kollayan bir yapıyla Marmara'dan başlamak suretiyle Hakkari'ye kadar o deprem aksının üzerideki binaları, bir taraftan da Gaziantep gibi önemli vilayetlerimizde bu kentsel dönüşümü dalga dalga 2 yıl, 5 yıl, 10 yıl ve 20 yıllık periyotlar halinde sürdüreceğiz."

Bir gazetecinin, Hatay'da çadır kampta kalan Suriyelilerin Kilis'e taşınması ve onlara konteyner kent kurulması konusundaki sorusu üzerine Bakan Bayraktar, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın bu konuyu yürüttüğünü belirterek, "Buraya konteynerler yönlendirildi" dedi.

KAYNAK:Milliyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account