Avrupa Konutları Yılı Satış Rekoruyla Kapatıyor

Yazar:Editor
30.12.2011

 

Emlak Konut GYO, 52 projenin yer aldığı satış listesinin 2011 yılı 11 aylık toplam satış rakamlarını açıkladı.  Avrupa Konutları Atakent 3 Projesi, 443 milyon 180 bin 940 TL’lik hasılat rakamıyla yılın 11 aylık bölümünü şampiyon olarak kapattı. 2011 yılını hedeflerinin üzerinde kapatan Avrupa Konutları,  yeni yıl ile birlikte dört projenin lansmanını gerçekleştirecek.

Konutta kalite ve güvenin markası haline gelen Avrupa Konutları, Atakent’teki son projesi olan Atakent 3 ile yılı hasılat rekoruyla kapatıyor. Emlak Konut GYO’nun satış listesine göre  Atakent 3 Projesi, 443 milyon 180 bin 940 TL’lik hasılat rakamıyla yılın 11 aylık bölümünü şampiyon olarak kapattı. Proje, Emlak Konut GYO’ya taahhüt edilen süreden iki yıl önce, 18 ay gibi rekor bir sürede tamamlanıp, Temmuz 2012’de teslim edilmeye başlanacaktır.

2011 yılını hedeflerinin üzerinde kapatmaya hazırlanan Avrupa Konutları, yeni yıla dört yeni proje ile giriyor. Artaş İnşaat’ın hayata geçirmeyi planladığı projelerden ilki, ocak ayının ilk günleri itibariyle inşaatına ve satışına başlanacak olan Ispartakule 3. 644 konut ve içinde bir süpermarket, bir yapı marketi, bir teknoloji marketi olan ve toplam 12 ticari üniteden oluşan Ispartakule 3 Projesi’nin bir yıl içinde tamamlanıp teslimatlara başlanması hedefleniyor.  

Avrupa Konutları, yılın ilk çeyreğinde Maslak’ta 468 konut ve ofislerden oluşan residence projesini hayata geçirecektir. Avrupa Konutları, ayrıca Keleşoğlu, Aydınlı ve Afk firmaları ile ortak olarak Kağıthane Cendere Vadisi içerisinde 5 bin konut, AVM, otel ve ofislerden oluşan mix bir projeye de başlayacak. 

İstanbul Halkalı bölgesinde Mesa, Kantur-Akdaş, Artaş ve Öztaş konsorsiyumunun 1 milyon 600 bin metrekarelik arsa üzerinde hayata geçireceği ve içerisinde doğa ve eğlence parkı, alışveriş merkezi, oteller, ofisler,  150 bin metrekarelik fuar alanı ve 4 bin adet konutun yer alacağı Türkiye’nin bu büyüklükteki ilk mega projesine yılın ikinci yarısında start verilecek. 

Süleyman Çetinsaya: “2012 yılında iddialı projeleri hayata geçireceğiz”

Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, çok başarılı bir yıl geçirdiklerini ifade ederek, “2011 bizim için çok verimli bir yıl oldu.

2 bin adet konut satışı ve 715 milyon TL hasılat elde ettik. Elde ettiğimiz satış ve hasılat rakamları da bunun en güzel göstergesidir. 2011 yılının 12 aylık bölümünü de rakipsiz olarak birinci kapatacağını bugünden söyleyebiliriz.

Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm projelerimiz sayesinde konutta güvenin markası haline geldik. Tüm projelerimizde erken teslimat ve yüksek prim vaadini gerçekleştirerek, müşterilerimizin beklentilerine olumlu cevap vermiş olduk.

Yeni projelerimizle birlikte 2012 yılı bizler için daha da güzel geçecektir. Başta Kağıthane Cendere Vadisi’nde gerçekleştireceğimiz mix proje ile Halkalı’da hayata geçireceğimiz mega proje olmak üzere yıl boyunca en iddialı projeleri hayata geçireceğiz” dedi. 

2012 yılında Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörünün durumu ne olacak?

Avrupa ve dünya ekonomisindeki olumsuz beklentilere rağmen Türkiye ekonomisinin 2012 yılında % 4 oranında büyüyeceğini tahmin etmekteyiz. İnşaat sektörünün ise özellikle iki önemli yasanın çıkması beklentisi ile birlikte % 5-6 büyümesini öngörüyoruz. 

2012’de yasalaşması beklenen iki önemli tasarı olduğuna dikkat çeken Çetinsaya, bunların “Mütekabiliyet Yasa Tasarısı” ile “Depreme Dayanıksız Binaların Yıkım Yasa Tasarısı” olduğunu söyledi. Her iki tasarının yasalaşması durumda konut sektörünün yeni bir ivme kazanacağını ifade eden Çetinsaya, “Mütekabiliyet Yasası’ndaki düzenlemelerin bir an önce yapılması gerekiyor.

Dünyanın birçok ülkesinde gayrimenkul alım satımı serbestçe yerine getirilmektedir. Türkiye’de dünyadaki bu gelişmelere kayıtsız kalmamalıdır. Yasanın çıkması halinde özellikle Ortadoğu ülkelerinden ciddi bir talep gelmesi beklenmektedir. Özellikle lüks konut ve recidence satışlarında artış olacağını düşünüyoruz” dedi. 

Süleyman Çetinsaya, Ocak ayında yasalaşması beklenen “Depreme Dayanıksız Binaların Yıkım Yasa Tasarısı” ilgili olarak da , “Türkiye genelinde 19 milyona yakın konut bulunuyor.  Bunun  yaklaşık yüzde 40’ının yenilenmesi gerektiği bir gerçek. Uzun vadeli bir proje olan yasa tasarısının meclisten geçmesi halinde hem konut sektörümüz için yeni yatırım alanları ortaya çıkacaktır hem de halkımızın depreme dayanıklı binalarda yaşamaları sağlanacaktır” dedi. 

 

Yeni yapılan projelerdeki konut fiyat artışının yüzde 15-20 dolayında gerçekleşeceğini ve faizlerin özellikle yılın ilk yarısından sonra düşüş eğilimine gireceğini söyleyen Süleyman Çetinsaya, “2011 yılında fiyatlara yansıtılmayan inşaat malzemelerine gelen zamlar ve 2012 yılında arsa maliyetlerinde yaşanacak olan artışlar neticesinde ertelenen fiyat artışlarının 2012 yılında gündeme gelmesini bekliyoruz” dedi. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account