Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının İzmir için gerçekleştireceği 35 proje arasında yer alan İzmir ile Ankara arası YHT Projesi’nde ilk adım atıldı.

Editör
29.12.2011

 

Projenin ilk etabı olan 169 kilometrelik  Ankara-Afyonkarahisar kesimi için 26 firma teklif verdi. İzmir ile Ankara arasını 3.5 saate indirecek YHT Projesi’nin ilk etabı için teklifler dün alındı.

İlk etabın yapımı için 26 firma talip oldu. TCDD  Genel Müdürlüğü teklifleri değerlendirdikten sonra yönetim kurulunca en uygun teklif kabul edilerek, ilk etabın yapım işi ilgili firmaya verilecek.

Güzergahı nasıl olacak

Ankara-İzmir Hızlı Tren güzergahı, Ankara-Konya Hızlı Tren hattının 22. kilometresindeki Yenice Köyünden başlayarak Emirdağ, Bayat ve İscehisar  merkezlerinden geçerek Afyonkarahisar; buradan itibaren Banaz, Uşak, Eşme,  Salihli, Turgutlu, Manisa merkezlerinden geçerek İzmir’e uzanacak.

Ankara-İzmir YHT hattının Afyonkarahisar üzerinden İzmir’e ulaşacağı  proje, Ankara ile İzmir arasındaki 824 kilometrelik mesafeyi ve trenle 14 saati bulan seyahat süresini kısaltmayı hedefliyor. Çalışmalar tamamlandığında iki il  arasındaki mesafe 640 kilometreye, seyahat süresi ise 3,5 saate düşecek.

 Ankara-İzmir YHT hattını çift hatlı ve en az 250 kilometre hıza uygun olarak  yapılıyor. Proje kapsamında 13 tünel, 13 viyadük, 189 köprü yapılması  planlanıyor. Proje tamamlandığında bu hatta yılda 6 milyon yolcu taşınması  öngörülüyor.

2015’te devreye girecek

Ankara-İzmir arasını 3,5 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT)  projesinin 2015 yılında hizmet vermesi planlanıyor. Yaklaşık 4 bin kişinin  istihdam edilmesi beklenen ve yılda 6 milyon yolcu taşıması planlanan hat, en az  250 kilometre hıza uygun olarak yapılacak.

 

KAYNAK:Hürriyet Gazatesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account