35.Sokak

Editör
27.12.2011

 

Türkiye’yi çelik yapı sistemleriyle tanıştıran Akşan Yapı’nın İzmir’de hayata geçirdiği 35. Sokak projesi, binaların çevresel etkilerini azaltarak, yaşam alanı standartlarını üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen Breeam Tasarım Sertifikası’nın (BRE Environmental Assessment Method - Yapı Araştırma Kurumu Çevresel Değerlendirme Yönetimi) Türkiye’de konut alanındaki ilk ve tek sahibi oldu!

Türkiye’yi çelik yapı sistemleriyle tanıştıran Akşan Yapı’nın İzmir’de hayata geçirdiği 35. Sokak projesi, Türkiye’de uluslararası yeşil bina sertifikası Breeam’a sahip  ilk ve tek konut projesi oldu.

Konutların çevre dostu olarak inşa edilip, yaşam alanlarının çevresel izlerini azaltması, iç mekan hava kalitesini doğal ışık ve doğal havalandırmayla sağlaması, konut sakinlerine,  daha sağlıklı, konforlu ve ekonomik yaşam koşulları sunması nedeniyle, Breeam sertifikasını almaya hak kazandı.

6 farklı plan ve büyüklükte 555 konutu ile Türkiye’nin en büyük çelik konut projesi olma özelliğine sahip olan ve 95 bin metrekaresi yeşil alandan oluşan 35 Sokak’ta, otoparkların tamamı yer altına alınarak, sokak boyunca araç ve çevre kirliliğinin önüne geçiliyor.

35. Sokak, otobüs durağına 300 m, metro durağına ise 1 km mesafedeki lokasyonuyla Avrupa Birliği’nin teşvik ettiği toplu taşıma, yaya ve bisiklet kullanımını destekliyor.

Kullanılan çeliğin yüzde 90’ı geridönüştürülebilir özellikte!

35.Sokak’ın Breeam Tasarım Sertifikasına hak kazanmasının en önemli nedenlerinden biri projede kullanılan 3 bin 600 ton çeliğin % 90’ının geridönüştürülebilir özellikte olmasıdır. Diğer önemli nedenler arasında,  Türkiye’de ilk defa, solar elektrik enerjisi sistemi sayesinde yılda 400 bin kWh elektrik üreterek 290 ton daha az karbon salımı gerçekleştirecek olmasını gösterebiliriz.

Bahsedilen yenilenebilir enerji sayesinde sakinlerine daha yaşanabilir bir hayat sunacak olan proje, gri atık su sistemiyle de yıllık yaklaşık  26 olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar da su tasarrufu sağlayacaktır.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra evlerde kullanılacak yüksek verimli ısıtma ve soğutma sistemi (hava kaynaklı ısı pompası) sayesinde her yıl 376 bin kWh  elektrik tasarrufu sağlanarak 272 ağaç kurtarılacaktır.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account