Türkiye'de konut sahibi olma oranı yüzde 60 seviyelerinde bulunuyor. Bu oran konut finansman modelleri gelişmiş olan birçok ülkeden daha yüksek.

Yazar:Editor
27.12.2011

 

Türkiye'de konut sahipliği oranının yüzde 60 seviyelerinde bulunduğu, bu oranın konut finansman modelleri çok gelişmiş olan birçok ülkeden bile daha yüksek olduğu, Türkiye'de insanların öncelikli hedeflerinin başında ''bir ev sahibi olmanın'' geldiği bildirildi.

Coldwell Banker Türkiye Genel Müdürü Gökhan Işık, gayrimenkul sektörünün uzun vadede hep kazandırdırdığını, bundan sonra da olağanüstü durumlar dışında kazandırmaya devam edeceğini vurgulayarak, ''Nihayetinde bu bir arz talep ilişkisidir. Nüfus ve gelir artışına bağlı olarak talep artarak devam eder.

Fakat elbette ki finansal krizlerin sebep olduğu resesyonlarda insanlar alımlarını erteliyorlar.

2009'dan bu yana gerek Türkiye'de gerekse dünyada gayrimenkule olan talep artışı nispeten azalsa da pazar büyümeye devam ediyor. Doğru lokasyonlarda inşa edilmiş doğru projelerde satış sıkıntısı yok'' diye konuştu.

2011 yılında fiyatların ortalamada yüzde 10 kadar arttığını anlatan Işık, ''Bakıldığı zaman ülke ekonomisinin büyüme oranları ve GSYH değerleri ile paralel bir değer kazanımı söz konusu. Belli lokasyonlarda daha fazla veya daha az değişimler de oldu'' dedi.

Işık, TÜİK verilerine göre 2010 yılında ülke genelinde 357 bin konut satışı gerçekleştiğini belirterek, ''2011 yılı da benzer şekilde sonuçlanacak. Fakat bu rakamlar 2008 ve 2009 yıllarının ortalama yüzde 25 altındadır'' bilgisini verdi.

Türkiye'de konut sahipliği oranının yüzde 60 seviyelerinde bulunduğunu kaydeden Işık, ''Konut finansman modelleri bize göre çok gelişmiş olan birçok ülkeden bile daha yüksek oranda ev sahipliği oranına sahibiz.

Bu biraz da sosyolojik bir etki neticesinde ortaya çıkan bir durum. Ülkemizde insanların en öncelikli hedefi bir ev sahibi olmak olduğu için bu konuda yüksek bir orana sahibiz. Bunun dışında yaklaşık yüzde 2 gibi lojman oturumu söz konusu, geri kalanı ise kiracı'' dedi.

KAYNAK:Habertürk

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account