Azeri gazını, Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak, yaklaşık 5 milyar dolarlık Trans Anadolu Projesi’nde imzalar atıldı. Türkiye projeye yüzde 20 ortak olacak.

Editör
27.12.2011

 

AZERİ doğalgazını, Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan ve yaklaşık 5 milyar dolara mal olması beklenen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nde (TANAP) ‘Hükümetlerarası Mutabakat Zaptı’ imzalandı.

Şahdeniz-2 sahasından gelecek 16 milyar metreküp gazın 6 milyarlık bölümü Türkiye’de kalacak. 10 milyar metreküp doğalgaz Avrupa’ya taşınacak. Türkiye, boru hattı projesinde yüzde 20 hissedar olarak yer alacak.

Azerbaycan’ın milli şirketi Socar’ın payı ise yüzde 80 olacak. Süreç içinde diğer uluslararası petrol ve gaz şirketleri konsorsiyuma katılabilecek. Ankara’da gerçekleştirilen törende zapta, Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan adına Sanayi ve Enerji Bakanı Natıg Aliyev imza attı. 

AVRUPA’YA BİRLİKTE ÇIKILACAK 

Bakan Yıldız, TANAP’ın mutabakat zaptının başta Nabucco olmak üzere diğer doğalgaz projelerinin rafa kalktığı anlamına gelmediğini söyledi.

Yıldız, “Bu proje ile Batı’da gaz ihtiyacı olan ülkelerin gösteremediği çabayı Türkiye ve Azerbaycan göstermektedir” dedi. Yıldız, TANAP’ın Nabucco’yu nasıl etkileyeceği sorusu üzerine, “Nabucco’nun ortağıyız. O proje devam edecek” yanıtı verdi.

Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Aliyev de bu projenin büyük bir siyasi anlamı olduğunu kaydederek, “İki ülke Avrupa pazarına birlikte çıkacak” dedi. 

GAZPROM’LA BATI HATTI ZİRVESİ

Enerji Bakanı Yıldız, bugün Rus Gazprom yetkililerinin Ankara’ya geleceğini, Gazprom ile BOTAŞ’ın 31 Aralık 2011 tarihinde süresi dolacak Batı Hattı Doğalgaz Anlaşması’yla ilgili görüşme yapacaklarını aktardı.

KAYNAK:Habertürk

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account