"Kentsel dönüşüm"

Editör
27.12.2011

 

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, deprem riski de göz önüne alındığında TOKİ'nin uygulamasını yaptığı "Kentsel dönüşüm" modelinin konut ve kentleşme politikalarında gündemin öncelikli maddesi haline geldiğini bildirdi.

Gecekondu ve kaçak yapılaşma sorununun sadece yerel yönetimlerin gayretleriyle çözülemeyeceğine dikkat çeken Karabel, TOKİ'nin 9 yılda gecekondu dönüşüm kapsamında 34 projede 32 bin 33 konut ürettiğini açıkladı. İdare'nin 58 ilde 127 belediye ile kentsel dönüşüm projesi yürüttüğünün altını çizen TOKİ Başkanı, devam eden 135 kentsel dönüşüm projesiyle 200 bin 563 konut üretileceğini söyledi.

2011 yılında gecekondu dönüşümü kapsamında 9 bin 902 konut uygulaması başlatıldığını açıklayan Karabel, İdare'nin 2011'de sosyal konut projelerine de hız verdiğini bildirdi.

Ahmet Haluk Karabel, "Yıl içinde üretilen 51 bin 117 konutun 9 bin 273'ü alt gelir ve yoksul grubu, 18 bin 14'ü de dar ve orta gelir grubu için planlandı. Önümüzdeki dönemde de yine alt gelir gruplarına yönelik projelerimiz ön plana çıkacak" dedi. 

'Kentsel dönüşüm sürecek'

TOKİ'nin kentsel dönüşüm uygulamalarıyla kaçak ve salaş yapılardan arındırılması çalışmalarının süreceğini ifade eden Karabel, "Yerel yönetimlerle işbirliği yapılarak dönüşüm projelerinin yaygınlaştırılması aşikârdır" dedi.

KAYNAK: Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account