\"Solar sistemler tüm dünya ekonomisinde 2011 yılında 96 milyar dolarlık bir hacme ulaşacak.\"

Editör
06.10.2010

Onduline Avrasya tarafından düzenlenen “Elektrik Üreten Çatılar” konferansında, güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle ilgili yasa ve yönetmeliklerin yürürlüğe girmesiyle birlikte yüzbinlerce kişiye yeni iş olanağı ve ekonomide büyük canlılığın ortaya çıkacağı öngörüldü. Solar sistemlerin tüm dünya ekonomisinde 2011 yılında 96 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağı yönündeki açıklama ise panelin öne çıkan verilerindendi.

 

 

Onduline Avrasya tarafından düzenlenen “Elektrik Üreten Çatılar” konulu konferansın ilk bölümündeki panelde, solar sistemler ile ilgili yönetmelik ve yasaların yürürlüğe girmesiyle birlikte Türkiye ekonomisinde büyük canlılık yaşanacağı ortaya kondu. Çatılarda fotovoltaik sistemler ile elektrik üretimi yapılabilecek altyapının oluştuğunu ve bir güneş ülkesi olarak bundan Türkiye’nin yeterince yararlanamadığının dile getirildiği panelde, büyüme hızına paralel olarak enerji üretiminde gelişme sağlanmadığı takdirde 2015 yılında Türk sanayisinin enerji sıkıntısına girebileceği belirtildi. Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik’in yönettiği panelde, solar enerjinin dünden bugüne gelişimi aktarılarak yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle birlikte 2050 yılında Türkiye’nin, güneşten elde ettiği enerji kapasitesitesiyle İtalya, İspanya ve Fransa’nın önüne geçeceği de kaydedildi. Prof. Dr. Oktik, 2050 yılında dünya enerji üretiminin yüzde 10’unun güneşten sağlanacağını belirterek: “Bu alanda ülkemizde de büyük atılım ve yatırımlar var. Ancak biran önce yasa ve yönetmeliklerin çıkarılması gereklidir. Böylece yenilebilir temiz enerji konusunda ülkemiz dünya ölçeğinde bir adım öne çıkacaktır” dedi.

 

Onduline Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan, bina çatılarının artık yaşam alanlarına ve enerji üretimine olanak verecek yerlere dönüştürülmesi gerekliliğinin altını çizdi. Karahan, ekonomik açıdan yenilenebilir enerji sistemlerine ABD’nin ekonomik kriz döneminde 150 milyar dolarlık bir fon ayırdığına da dikkat çekerek: “Türkiye bu konuda büyük fırsatı kaçırabilir. Solar enerji üretimi konusunda insan kaynağına yatırım yaparak, ekipleri oluşturmaya ve onları eğitmeye başladık. Artık binaları tasarlayan mimar ve mühendislerimiz, bu tasarımlarını yaparken çatıların kullanımı konusuna ayrı bir önem vermelidir. Çünkü yakın gelecekte bu çatılar güneş enerjisinin kullanımı için gerekli olacaktır” dedi.

 

Prof. Dr. Şener Oktik: “2050 yılında dünya enerji üretiminin yüzde 10’u güneşten sağlanacak. Bu alanda ülkemizde de büyük atılım ve yatırımlar var. Ancak biran önce bu sektörü güçlendirecek yasa ve yönetmeliklerin çıkarılması gereklidir. Böylece yenilebilir temiz enerji konusunda ülkemiz dünya ölçeğinde bir adım öne çıkacaktır” dedi.

 

 

Yenilenebilir Enerji Politikaları ve Teknoloji Stratejisi Uzmanı Dr. Baha Kuban da panelde yaptığı değerlendirmede, güneş enerjisi sistemlerinin ekonomiye maksimum fayda sağlayacağını ve yüzbinlerce kişiye istihdam olanağı yaratacağını söyleyerek: “Yapılan son araştırmalarda 2030 yılından itibaren güneş enerjisinin dünyada en önemli enerji kaynağı haline geleceği gözükmektedir. Bu süreçte ülkeler milli enerji politikalarını bu gerçek ışığında şekillendirmelidirler. Güneş enerjisi en çok istihdam yaratan enerji türüdür. Dağınık enerji türü özelliğinden dolayı her şehir ve ilçede onlarca kişi ve şirkete iş imkanı yaratır, yan sanayisi bakımından da Türkiye’de önemli üretim merkezleri oluşturmak mümkündür. Uzun vadede ise düşük elektrik maliyeti oluşturacak olması nedeniyle Türkiye’nin güvenilir, temiz ve ucuz enerji tedariki konusunda büyük faydası olacaktır” diye konuştu.

 

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) İletişim Komisyonu Başkanı ve CleanGlobe Kurucu Ortağı Ateş Uğurel ise, güneşten elde edilen elektrik enerjisi maliyetinin nükleer enerji üretimi ile kıyaslandığında çok daha düşük olduğunu kaydederek, ilgili yasanın yaklaşık 4 yıldır mecliste beklediğini ve bu yasanın tüm muhalefet partilerinin ve milletvekillerinin koşulsuz desteklediği tek yasa olma özelliğini taşıdığını da söyledi. Uğurel, güneş enerjisini elektriğe dönüştürmek için kurulacak her 1MW’lık bir sistem için 50 kişilik istihdam yaratmanın mümkün olduğunu da belirterek “5GW kapasiteye ulaştığımızda 250 bin kişi geçimini güneşten sağlıyor olacaktır. Solar sistemlerin kurulmaya başlanması ile ekonomik canlanma yurdumuzun heryerinde gerçekleşecektir” şeklinde konuştu.


Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account