Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) ''binaların depreme dayanıklılık testleriyle ilgili yeni bir model ve standart hazırladığı'' bildirildi.

Yazar:Editor
23.12.2011

Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, TSE olarak binaların  depreme dayanıklılık testlerinin yapılması için entegre bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi. 

Bu sistemin standardını oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Şentürk, ''Binaların dayanım testleriyle ilgili yeni bir modeli ve standardı 1,5-2 aya kadar tamamlayacağız'' dedi. 

Şentürk, Türkiye'de binaların dayanıklılık testlerinin, sadece beton testi olarak yapıldığını dile getirerek, şunları kaydetti: 

''Oysa betonun sağlam olması binanın dayanıklı olduğu anlamına gelmez. O beton içindeki demir yapısı, demirin örülüş tarzı, demirin kendi yapısı, demirin erozyona uğrayıp uğramadığına varıncaya kadar çok komplike hesaplara bakılmalı. Ülkemizde sadece beton dayanımına bakılıyor. Bütün bunları kapsayan, hem karot alımı hem de röntgen çekimi yoluyla tüm binanın dayanım testlerinin yapılabileceği bu çalışma dünyada ilk olacak.'' 

Bu çalışmayla insanların, oturdukları binanın gerçekten dayanıklı olup olmadığı ya da kaç büyüklüğündeki depreme kadar dayanıklı olacağına ilişkin daha sağlam veriler elde etmiş olacağını belirten Şentürk, 3 hafta önce başladıkları çalışmayı tamamladıktan sonra kamuoyu ile paylaşacaklarını bildirdi. 

''Eurocode'' entegrasyonu
Şentürk, Avrupa Yapısal Tasarım Stantardları'nın (Eurocode), milli eklerini hazırlama yönünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte çalışma yürüttüklerini de hatırlattı. 

Bakanlığın bu konuya büyük önem verdiğini ifade eden Şentürk, ''Eurocode'ların entegresinin Türkiye'de doğuracağı sıkıntıları da ele almamız lazım. Bizdeki tasarım kriterlerinin bazıları, Avrupa'nın tasarım kriterlerine uymuyor. Tasarımın kontrolüyle ilgili bizdeki modeller, teknolojiler tam geliştirilmiş değil. Bu esnada bunu da geliştirmemiz gerekiyor'' dedi. 

Şentürk, ''Eurocode'' entegrasyonu ile Türkiye'nin her bölgesinde, bölge koşullarına özel, ancak temelde ''aynı güvenlik standardına sahip'' bina yapımının amaçlandığını kaydetti. 

Kaynak: AA

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account