İzmir'in başarılı çok ortaklı şirketlerinden Enda Enerji 110 milyon euroya HotRock'un oldu.

Yazar:Editor
23.12.2011

 

zmir'in başarılı çok ortaklı şirketlerinden Enda Enerji Holding'in 110 milyon euroya Alman  enerji firması HotRock'a satışının önünde engel kalmadı.

Mövenpick Hotel'de gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulda satışla ilgili bilgi alan ortakların büyük kısmı satışa onay verdi. Bir hafta içerinde ortaklar satışa onay verdiklerine dair belgelerini Enda Enerji Holding'e  sunacaklar ve satış gerçekleşecek. Uzun süredir İzmir kamuoyunda konuşulan satış işleminde, şimdiye kadar firma adı hiç belirtilmemişti.

Enda Holding Yönetim Kurulu Başkanı Samim Sivri, Alman firmayla gizlilik anlaşması yaptıklarını ifade ederek, gelecek günlerde Alman firmayla ortak açıklama yapacakları için bilgi vermekten kaçındı.

160'ı aşkın Egeli sanayici ve işadamının katılımıyla enerji sektöründe faaliyet göstermek amacıyla 1993 yılında İzmir'de kurulan  şirketin yüzde 9,9 oranındaki hissesi 2006 yılında Fiba Grubu tarafından satın alınmıştı.  Şirket bünyesinde üretim lisansına sahip 4 adet hidroelektrik santral (HES) ile 1 doğalgaz santrali faaliyet gösteriyor.

Enda Enerji'nin yatırımları nelerdi?

Aydın Nazilli'de Akçay HES

Antalya'da termik santral

Argenda A.Ş. (Güneş enerjisi)

Egenda A.Ş. (Adana'da 2, Antalya'da bir HES, Çeşme Yarımadası'nda 4 RES)

Balıkesir'de Gönen HES

Mersin'de Pamuk HES

Balıkesir'de Çaygören HES

Çanakkale'de Tuzla Jeotermal Santralı

Karaburun'da Yaylaköy Rüzgar Santralı

Tire'de Doğalgaz Çevrim Santralı

 

KAYNAK:Dünya Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account