Yabancı yatırımcılara toprak satışında 2.5 hektar olan oran 30 hektara çıkarılıyor.

Editör
23.12.2011

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yabancılara toprak satışındaki kısıtlama oranını artırma yönünde çalışmalara başladıklarını açıkladı. Satışı yapılacak gayrimenkul türlerini konut ve işyeriyle kısıtlamayarak çeşitlendirdiklerini söyleyen Bayraktar, "Yabancılara toprak satışındaki kısıtlama oranı 2.5 hektardı.

Bunu 30 hektara kadar çıkarabileceğiz. Ancak bu daha taslak halinde" diye konuştu. Bayraktar, sürecin 2012 başlarında tamamlanmasını beklediklerini açıkladı. Yabancılara toprak satışındaki kısıtlamayla ilgili dünyada ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi özgüveni yüksek ülkelerin mütekabiliyet şartı aramadan gayrimenkul satışı gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Bayraktar, Türkiye'nin stratejik konumu ve şartlarını dikkate alarak yabancılara mülk satışının önünü açmak için girişimde bulunduklarını anlattı. 

'TAHAMMÜL YOK' 

Türkiye'deki konut stokunu yenileme çalışmaları yaptıklarını da anlatan Bayraktar, "Bir saniye bile beklemeye tahammülümüz yok. Yasal prosedürü hazırlıyoruz" diye konuştu. 

Enerjinin yüzde 40'ı konutlarda tüketiliyor

Bakan Bayraktar, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'yle Karadeniz ve Hazar Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonları Uluslararası Birliği'nin düzenlediği "Düşük Karbon Ekonomisinde Rekabet Gücü: 2012 ve Sonrası için Beklentiler" konferansında Türkiye'deki enerjinin yüzde 40'tan fazlasının konutlarda tüketildiğini, ciddi enerji kayıpları olduğunu söyledi. Bayraktar, "Enerji kimlik belgesiyle konutlarda yüzde 45-50'ye varan tasarruf sağlanacak" dedi.

Halk kentsel dönüşüme hazır

Bakan Bayraktar, kentsel dönüşümü vatandaşların desteği olmadan gerçekleştiremeyeceklerini vurgulayarak "Bu bakımdan yüreklenmiş vaziyetteyiz. Çünkü vatandaş bu konuda epey hazırlanmış durulda" dedi. Bayraktar "Bu işin ciddi mali boyutu var.

Ülkemiz, geldiği nokta itibariyle kentsel dönüşüme, afet riski altındaki binaların dönüşümüne hazır" diye konuştu.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account