MIC kameraları Meksika Körfezi’nde kıyı emniyetini sağlıyor

Editör
22.12.2011

 

Alabama Sahili’ndeki zorlu ortam şartlarına dayanıklı

Güvenlik kamerası videolarına kolay erişim 

Personel verimliliğini ve gücünü artıran uzaktan izleme sistemi 

Bosch Güvenlik Sistemleri’nin MIC kameraları, Alabama Koruma ve Doğal Kaynaklar Dairesi Deniz Kaynakları Bölümü’nün Alabama Kıyı Emniyeti Uzaktan İzleme Programı için seçildi.

Yağışlı ortamlara, tuzlu suyun paslandırma etkisine ve yüksek sıcaklığa dayanıklı olmaları sebebiyle seçilen MIC400 Serisi ve MIC412 Termal Serisi kameralar Alabama’nın 200 millik kıyı şeridindeki en sert iklim şartlarında yüksek kaliteli görüntü yakalıyor. 

Alabama’nın Deniz Kaynakları Bölümü, sahadaki tüm güvenlik görevlilerinin kolayca erişebileceği dayanıklı bir video güvenlik sistemi tasarlanması konusunda Amerikan Uzay ve Roket Merkezi/Geospatial Eğitim ve Uygulama Merkezi (GTAC)’nden yardım aldı.

Sistem ışıkta, karanlıkta ve sisli ortamda kullanılabilir kalitede görüntü almaya olanak sağlıyor. Deniz Kaynakları Bölümü yetkilileri akıllı telefonlarla veya dizüstü bilgisayarlar ile MIC kameraların video veya resimlerine uzaktan kolayca erişerek potansiyel tehlike olan bölgeleri izleyip, kameraları kontrol ederek yatay- düşey hareket ve yaklaştırma-uzaklaştırma yapabiliyorlar. 

36x optik zoom özelliğine sahip MIC kameralar ile yetkililer neredeyse 2 mil uzaklıktaki gemileri ve deniz araçlarını tanımlayıp, üzerindeki yazıları okuyabiliyorlar.

Ayrıca, termal/optik çift lensli MIC Serisi 412 kameralar günün 24 saati izleme olanağı sağlıyor. Bu sayede, Meksika Körfezi’nin 11.000 milkare ve Mobile Koyu’nun 750 mil kare’den fazla alanının güvenliği, 20’den az güvenlik görevlisi ile sağlanabiliyor.

 Alabama Koruma ve Doğal Kaynaklar Dairesi, Deniz Kaynakları Bölümü İcra Direktörü MajorChris Blankenship “Kıyı Emniyeti Uzaktan İzleme Sistemi sayesinde, güvenlik görevlilerimiz örneğin kimyasal bir tesis yakınındaki şüpheli bir gemiyi uzaktan inceleyip, geminin tehdit oluşturup oluşturmadığını belirleyebiliyor.

MIC kameralara mobil ortamda uzaktan erişim sayesinde güvenlik görevlilerinin 50 mil mesafeyi botlarla gidip gelmesine gerek kalmayıp, zamandan tasarruf edilebiliyor.” dedi.

Güvenlik kamera görüntüleri fiber optik kablo ve kablosuz iletişim ağları aracılığıyla Crystal Data firması tarafından geliştirilen ZaibotTM cihazlarına aktarılıyor. Bu cihazlar gelen video görüntüsünü izleyicinin istediği biçime dönüştürüyorlar.

Crystal Data firmasının başkanı Tim Erwin “ZaibotTM cihazları, güvenlik görevlileri ister bot üzerinde, ister arabada veya Deniz Kaynakları Bölümü’nün merkez ofisinde olsunlar, onların kameraların görüntülerine kolayca erişmesini sağlıyoruz.” dedi.

Sistem tüm video görüntülerini kaydederek uzun bir süre saklıyor. Kayıtlı video üzerinde Bölüm’ün logosu ile filigran oluşturulup yasal işlemlerde delil olması için yer tarih ve saat bilgileri basılıyor.

Amerikan Uzay ve Roket Merkezi/Geospatial Eğitim ve Uygulama Merkezi Başkan Yardımcısı Chris Johnson, “Mevcut MIC kamera kurulu noktaların çoğunda kameraların kabiliyet ve fonksiyonlarını en üst düzeyde kullanıyoruz. Kameraların gösterdiği performanstan çok etkilendiğimizi ve heyecanlandığımızı söyleyebilirim.” dedi. 

Bosch MIC Kamera Serisi en zor şartlarda güvenilir ve kaliteli görüntü sağlamak üzere tasarlanmıştır. Kameraların muhafazaları 6mm kalınlığa sahiptir. Kameraların IP 68 koruma sınıfında olmaları onları limanlar, endüstriyel ve önemli tesisler için ideal ürün yapaktadır.

Kamera üzerinde bulunan silikon silecek, lens penceresinin temizlenmesi ile MIC kameraların dış ortam şartlarından bağımsız kaliteli görüntü vermesini sağlamaktadır.

Alüminyum, paslanmaz çelik, patlayıcı ortam sertifikalı, kızılötesi ve termal modelleri ile MIC Serisi kameralar oldukça geniş bir coğrafi alanda mükemmel performans ile çalışmaktadır.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account