Anadolu yakasının yeni cazibe merkezi Pendik’te A tipi iş ve yaşam projesi sunuyor…

Editör
22.12.2011

 

Sabiha Gökçen Havaalanı, Gebze Organize Sanayi Sitesi, Tuzla Tersanesi ve Pendik Marina’nın yanı başında, E-5 karayolu üzerindeki konumu ile Varyap Plaza Pendik, yapı ve gıda marketleri, ilaç firmaları, sigorta acenteleri, kargo şirketleri, mali müşavirler, gümrük müşavirleri ile avukatlar, doktorlar ve bölgedeki KOBİ’ler için ideal ofis seçenekleri sunuyor.

Varyap şimdi de 100 milyon TL yatırımla, Anadolu yakasının yeni cazibe merkezi Pendik’te, yeni bir iş ve yaşam projesi sunuyor. Anadolu yakasının ilk yatay ofis projesi olan Varyap Plaza; E-5 karayolu üzerinde, Gebze Organize Sanayi Sitesi, Tuzla Tersanesi ve Pendik Marina’nın yanı başındaki konumuyla öne çıkıyor.

Geçtiğimiz yıl yolcu sayısındaki yüzde 26’lık rekor artışla dünyanın en hızlı büyüyen havalimanı unvanını kazanan Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakınlığı ile bankalar, ilaç firmaları, sigorta acenteleri, lojistik-kargo şirketleri, mali - gümrük müşavirleri, avukatlar, doktorlar ve bölgedeki KOBİ’ler için ideal ofis seçenekleri sunan Plaza,  44.000 m2’lik alana kuruluyor. 7.300 m2 kiralanabilir alanı ve 21 bin m2 satılık ofis alanıyla, Varyap Plaza,  bölgenin özellikle küçük ve orta ölçekli kuruluşlarının A tipi ofis ihtiyacına cevap verecek. 

Pendik’te yer alan ve artan A tipi ofis ihtiyacını karşılamayı hedefleyen Varyap Plaza, 49 m2’den 3.590 m2’ye kadar büyüklüklerde 123 adet ofis ve ticari alan sunuyor.

Geliştirdiği projelerde her zaman yatırımcılarına kazandırmayı hedefleyen Varyap, bu projede de 2.950 TL ile 3.500 TL /m2 arasında değişen başlangıç fiyatlarıyla, yatırımcılarına avantaj sağlamayı hedefliyor. Satışa çıkacak 107 adet ofisten ilk 37’si lansman fiyatlarıyla satışa sunuluyor. 

Varyap bütün projelerinde olduğu gibi Varyap Plaza’da da “Yeşil Bina” kriterlerini yerine getirerek, bölgedeki ilk yeşil bina ofis yatırımını hayata geçiriyor. 

Varyap Plaza, İngiliz Yeşil Bina Değerlendirme Sistemi BREEAM’den alınacak sertifikayla; bina yönetimi, sağlık ve iyi hal, enerji, ulaşım, su, malzeme, atıklar, arazi kullanımı, ekoloji ile kirlilik gibi kriterler göz önüne alınarak çevreyle uyumlu olarak tasarlandı. Varyap Plaza, Aralık 2014’te teslim edilecek. 

2012 yılının ilk projesi; Varyap Plaza Pendik

 2011’in üçüncü çeyreğinde rekor düzeyde büyüyen inşaat sektörünün, 2012 yılında da büyümeye devam edeceği öngörüsünü paylaşan Erdinç Varlıbaş, firma olarak 2012’deki ilk projelerinin Varyap Plaza Pendik olduğunu söyledi. Varlıbaş’ın verdiği bilgiye göre, 9 kattan oluşan Varyap Plaza’da ofisler, ikinci kattan itibaren panoramik Marmara Denizi ve Adalar manzaralı olacak.

5 tonluk yük asansörü ile yapı ve gıda marketlerine kolaylıkla nakliye ve servis imkanı sağlanacak Plaza’da, çevre aydınlatma armatürlerindeki güneş panelleri ile kurulacak kombine bir sistemle, yenilenebilir enerjiden faydalanılacak. 

300 araçlık otoparkında karbonmonoksit (CO) algılama sistemi kurulacak Varyap Plaza’nın, ortak alanlarında wireless internet erişimi sağlanacak.

Ortak alanlarda ayrıca, 32” ve 42” ekranlar üzerinden reklam ve bilgilendirme yayını yapan info sistem (digital signage) yer alacak. Her bağımsız bölüm için, minimum 40 kanal TV Uydu Sistemi, merkezi yayın (Headend) üzerinden verilecek. Bu sistem üzerinde dileyen bağımsız bölüm, dijital yayınları da alabilecek 

 Varlıbaş; “Anadolu yakasında ofis talebi artıyor,  yatırımlarda rekor büyüme var.”

Anadolu yakasında artan ofis talebine dikkat çeken Erdinç Varlıbaş, “İstanbul’un bölgesel merkez işlevi ofis piyasasında hareketlilik yaratmaktadır.

Ekonomide yaşanan canlanma ve doğrudan yabancı yatırımcıların yönünü Türkiye’ye çevirmesi ile ofis ihtiyacı artmaktadır. AVM pazarı doygunluk noktasına gelirken, ofis pazarı istikrarlı gelişmesini sürdürmektedir. Anadolu yakasında yeni iş alanlarınn artışına bağlı olarak da A sınıfı ofise olan talep artışı sürecektir” şeklinde konuştu. 

İstanbul’da, ofis arzının, talebi karşılayamadığına işaret eden Erdinç Varlıbaş, Varyap Plaza Pendik’in de bu ihtiyaçtan doğduğunu dile getirdi. Ofis yatırımlarının, alıcılar için son dönemlerin en kârlı ve güvenilir yatırımlardan biri olduğunu belirten Varlıbaş, büyük grupların ve kurumsal firmalar ile sayıları giderek artan yabancı sermayeli şirketlerin de A sınıfı ofisleri özellikle güçlü teknik donanımları açısından tercih ettiklerini söyledi.

Erdinç Varlıbaş’ın, Türkiye Gayrimenkul Piyasası birinci yarı 2011 verilerine dayanarak verdiği bilgiye göre, İstanbul,  bugün 1 milyon 810 bin 570 metrekarelik modern ofis alanı ile Türkiye’nin en büyük ofis pazarına sahip bulunuyor.

2011’in ikinci çeyrek döneminde ofis binası için alınan yapı kullanma izin belgeleri sayısı ise 1.07 milyon ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış görünüyor. 

En hızlı kira artışı Pendik’te, ofis yatırımı ise konuttan daha karlı 

 Erdinç Varlıbaş’ın araştırmalara dayanarak verdiği bilgiye göre, Anadolu yakasında; ortalama 8.5 dolar / m2 ile Pendik, 2011 yılında en yüksek aylık kira değerine sahip bölge oldu. 2007’den bu yana geçen 4 yılda ise Pendik bölgesindeki kiralar yüzde 50 oranında arttı. 

 Gelişen bölgelerde, ofis ve mağazaların, konutlara göre daha fazla prim yapan gayrimenkuller arasında yer aldığını belirten Erdinç Varlıbaş, “Daha kolay kiraya verilmesi ve kurumsal firmaların uzun süreli kiracılar olması, ofis yatırımını, daha karlı ve güvenilir kılıyor.

Batı Ataşehir’in Finans Merkezi olması nedeniyle bankalar nasıl bu bölgeye rağbet gösteriyorsa, yatırımların Anadolu yakasında Gebze, Kartal ve Pendik bölgesine kayması da, bu bölgedeki ofis alıcılarına ciddi prim avantajı sağlıyor” dedi. 

 İstanbul’un yeni endüstriyel bölgesi 

 Yapılan araştırmalara göre, Pendik’in Anadolu yakasının en fazla gelişme gösteren ilçelerinden biri ve İstanbul Anadolu yakasındaki en önemli endüstriyel ve lojistik merkezi haline geldiğini kaydeden Varlıbaş, iç dinamikleri etüt edildiğinde Pendik’in önümüzdeki yıllarda fark edilir düzeyde gelişme göstereceğine işaret etti. 

 Pendik’in merkezi konumu

 Erdinç Varlıbaş’ın verdiği bilgiye göre, Kadıköy - Kartal metrosu, en önemli karayolu ağlarına bağlantısı ve deniz taşıtlarına kolay erişimiyle Pendik, İstanbul’un merkezi bölgelerinden biri konumunda. Sabiha Gökçen Havalimanı’na, Fuar- Kongre Merkezi’ne yakınlığı, İstanbul’un üçüncü marinasına ev sahipliği yapması, hastane yatırımları (Marmara Üniversitesi Hastanesi gibi) özel üniversiteler (Sabancı Üniversitesi kampusu, Okan Üniversitesi), oteller, teknopark ve markalı konut projeleriyle Pendik, yatırımların hızlı seyrini sürdürdüğü Anadolu yakasının trendi yükselen bölgesi. 

 2011 yılının ilk yarısında yüzde 26’lık yolcu sayısı artışıyla, dünyanın en hızlı büyüyen havalimanı unvanını kazanan Sabiha Gökçen,  bölgeye ayrı bir hareket kazandırıyor. Sabiha Göçken Havalimanı yakınında inşasına başlanan Teknopark İstanbul ise Türkiye’nin 40 teknoparkından biri olacak; 80 teknoloji firmasına hizmet verirken, 30 bin nitelikli kişiye de istihdam sağlayacak. 

 

Proje Künyesi: 

 Toplam İnşaat Alanı             : 44.000 m2

Toplam Ofis & Ticari Alan   : 123 adet

Ofis Alanı

Ofis Adedi                              : 107 adet A+ ofis

Ofis m2 aralığı                                  : 52 m2 – 3590 m2

Toplam satış Alanı                 : 21.267 m2

Ticari Alan (Dükkanlar)

Ticari Alan Adet                    : 16 adet

M2 aralığı                              : 49 m2 – 3590 m2

Toplam satış alanı                 : 7.300 m2 

  Dergisi


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account