Türkiye’nin borsada işlem gören en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut, 5 yılda dünyanın ilk 10 şirketi arasına girmeyi hedefledi.

Editör
21.12.2011

 

Türk inşaat sektörünün öncüsü haline gelen Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) artık hedefini dünya ligi olarak belirledi. İMKB’de Türkiye’nin borsada işlem gören en büyük GYO’su unvanının da sahibi olan Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum, önümüzdeki 5 yıldaki planı ‘dünyadaki en büyük ilk 10 gayrimenkul yatırım ortaklığı arasına girmek’ olarak belirledi.

Yabancı hisse senedi sahiplerinin de etkisiyle yurt dışı piyasalarla olan bağlarının kuvvetlendiğini belirten Kurum, bu sayede uluslararası arenada bilinirliklerinin giderek arttığına işaret etti.

TOKİ ile büyük başarı kazandıkŞirketten yapılan açıklamaya göre Toplu Konut hamlesine 2003 yılında iştiraki olduğu TOKİ ile başlayan Emlak GYO aradan geçen süre zarfında büyük başarılara imza attı.

2003 yılından 2011’in üçüncü çeyreğine kadar Emlak GYO’nun tamamladığı ve projelendirdiği toplam konut ve ticari ünitelerin sayısı 63 bini buldu. Yine bu sürede yapılan ihalelerde 19.57 milyar lira değerinde proje gelir taahhüdü gerçekleşti.

Bu başarının önümüzdeki dönemde de devam edeceğini belirten Kurum, 2012 yılında da başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde gerçekleştirilecek şehir projelerinde aktif rol alacaklarını söyledi.

İstanbul’da Ayazağa ve Doğu Ataşehir arsalarında gerçekleştirilecek projelerde inşaat ruhsatlarının en kısa sürede alınacağını ifade eden Kurum, yeni yılın başında yeni projelerin başlayacağını söyledi.

Gerek deprem bölgelerindeki çarpık kentleşmenin gerekse Türkiye’de inşaat sektörünün canlanması için kentsel dönüşümün mutlaka gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Kurum “Ülkemizdeki siyasi ve ekonomik istikrarın devam etmesi ile birlikte,  konut ihtiyacının giderilmesi için kentsel dönüşüm çalışmalarına öncelik verilmesi ve ucuz, kaliteli ve sağlıklı konut üretiminin artırılması, önümüzdeki yıllarda sektörün daha canlı ve başarılı geçeceğini göstermektedir” diye konuştu.  

Deprem gerçeği unutulmamalı

Kurum, kentsel dönüşüm çalışmaları dışında depreme karşı bina güvenliklerinde de gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizdi. Kurum “Şirket olarak binalarımız ilgili yönetmeliklere uygun olarak projelendirilmektedir.

Temel  sistemi olarak radye temel tercih edilmektedir. Zeminin durumuna ve binanın yüksekliğine göre kazıklı temel veya jet-grout imalatı ile temel güçlendiriliyor” şeklinde konuştu.

Projelerin hızla bitirildiğini söyleyen Emlak Konut Genel Müdürü Kurum, 2011 yılı içerisinde fiziki inşaatı tamamlanan ve geçici kabulü yapılan projeler arasında My Towerland Sky Towers, Varyap Meridian, İzmir Mavişehir 5. etap, Kırklareli Lüleburgaz Çarşısı ve Ispartakule gibi bazı etapların da bulunduğu vurguladı.  

63 bin projeyi hayata geçirdiŞirketin temelleri 1953 yılında atıldı.Kurulduğu günden bu yana TOKİ ile birlikte yeni yaşam alanları geliştirmeyi amaçladı.

Şirket, yeniden yapılanmaya giderek 2002 yılında Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na dönüştü.Bugün Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı haline gelmiştir.

Devlet kurumu disiplini ile özel sektör anlayışını bir araya getirerek yaptığı atılımlarla inşaat alanında Türkiye’ye pek çok yenilik getirdi.2003 yılından bu yana ürettiği ve projelendirdiği konut ve ticari alan sayısı 63 bin adeti bulmuştur.2010 yılında halka arz edildi ve İMKB’deki en büyük gayrimenkul yatırım ortalığı unvanını aldı.

Emlak Konut GYO, yaptığı halka arz sırasında yurt içi bireysel yatırımcı talebinde Türkiye rekoru kırmış, Cumhuriyet tarihinin en büyük 5 halka arzından birisini gerçekleştirmiştir.

2011 yılının ilk 9 ayında satışı yapılan bağımsız ünite sayısı 8 bin 472’e ulaştı. Satış geliri ise 2.1 milyar lira olarak gerçekleşti. GOLFKENT’in satışları ‘emlak takas’la coştu

YENİ yıla yeni evle girmek isteyenler, TURYAP’ın takas kampanyasıyla eski konutunu vererek Ankara GOLFKENT’te ev sahibi oluyor. Eski evini ver, yenisini al sloganıyla devam eden kampanya büyük ilgi görüyor.

Kişisel gelirinin arttığını ve buna paralel olarak yaşam standartlarının da yükselmesi gerektiğini düşünen pek çok kişi, bir tür ‘terfi’ gözüyle baktığı ‘emlak takas’ yöntemiyle modern konutlara kavuşuyor. TURYAP, talebe paralel olarak sürenin uzatılabileceğini belirtiyor. Takas kampanyası TURYAP ofislerinin bulunduğu tüm illerde geçerli.

Taşınmazını ‘takas’a koymak isteyen kişi, oturduğu evin bilgilerini satış ofisine bildirdiğinde 24 saat içinde değer tesbiti yapılıyor. Eve giden değerleme uzmanları ekspertiz raporuyla, evin satış rayicini belirliyor. Ekspertiz sonrası çıkan eski eve ait değer ise peşinata sayılarak, örneğin TURYAP’ın Ankara’da yaptığı 2 bin 640 konutluk GOLFKENT’teki daireyle takas işlemi gerçekleştiriliyor.

TURYAP uzmanları 1 milyon 260 bin metrekare arazi üzerinde projelendirilen GOLFKENT’e takas kapsamında çok sayıda talebin geldiğini belirterek, konsepti, Ağa Han Mimarlık Ödülünü 3 defa kazanmış olan Yüksek Mimar Turgut Cansever tarafından belirlenen projede 167 bin metrekare golf alanı bulunduğunu da belirtti.

Sarphan Finans Park’ta yeni etap satışı başladı

Avrupa’nın en prestijli projesi Sarphan Finans Park 1+1, 2+1 ve 3+1 rezidans dairelerinin yeni etap satışına başladı. Yeni yıla özel başlattığı kampanyanın da duyurusunu yapan proje, 320 bin TL’den başlayan fiyatlar ve uygun ödeme avantajı getiriyor.

Projeyi, Sarp Group, TOKİ iştirakleri Emlak Konut GYO ve Emlak Pazarlama İnşaat işbirliğiyle inşa ediyor. Yeni yıla özel bir kampanyayla satışını duyuran Sarphan Finans Park’ta 1+1 daireler 320 bin-575 bin TL, 2+1 daireler 585 bin-840 bin ve 3+1 daireler 770 bin-1 milyon 200 bin TL arasında değişen fiyatlar ile satışa sunuldu. Kampanya kapsamında aldıkları dairenin yüzde 30’unu peşin ödeyenler geri kalan miktarın yüzde 0 faizle 24 ay vade şeklinde, yüzde 25’ini peşin ödeyenler ise yüzde 0.99 faizle 60 ay vade ile ödeyebilecekler.

Sarphan Finans Park bünyesinde, 54 katlı, kat bahçeli ve her türlü konforu içeren Sarphan Finans Park Rezidans, İstanbul Anadolu Yakası’nın 5 yıldızlı oteli Sarphan Finans Park Otel ve 5 yıldızlı ofis konforuna sahip Sarphan Finans Park Ofis ayrıca rezidans, otel ve ofis bloklarının altında sıra dükkanlardan oluşan bir alışveriş merkezi de yer alıyor.

Prestij projesi Torun Tower inşaatı başladı

TORUNLAR GYO’nun, Esentepe’de geliştirdiği Torun Tower’ın inşaat çalışmaları başladı. Tamamı A sınıfı ofislerden oluşacak Torun Tower projesi 15 dönüm arazi üzerinde 34 katlı olarak yükseliyor. Gayrettepe metro istasyonuna bağlantısı olan Torun Tower’da kule ve yatay ofis olmak üzere iki farklı ofis tipi bulunuyor.

Projedeki kule tipi ofis katı ortalama 1.600 metrekare alanıyla, İstanbul’un en büyük kiralanabilir kule ofis katı olacak. Bahçe ve teras konseptiyle oluşturulan iki yatay ofis katında ise 150 ile 750 metrekare arasında değişen ofisler yer alacak. Torun Tower’ın 400 milyon TL’lik yatırım değerine sahip olduğunu belirten Torunlar GYO Başkanı Aziz Torun “Torun Tower bizim için prestij proje niteliğinde ve bu nedenle kendi adımızı verdik.

Torun Tower’da çevreye duyarlılık yaklaşımımızı sürdürmeyi amaçlıyoruz. Torium Alışveriş Merkezi ile aldığımız dünyanın en önemli yeşil bina sertifikalarından biri olarak kabul edilen ‘LEED’ (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) Sertifikası’na Torun Tower için de başvuracağız” dedi.

Torun Tower projesinde toplantı salonları, auditorium, restaurant ve cafeler gibi sosyal donatılar bir arada bulunuyor. Aralık 2011’de inşaatı başlayan Torun Tower’ın inşaatı Aralık 2013 tarihinde tamamlanacak. 

KAYNAK:Star Gazetesi

 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account