İMSAD'ın raporuna göre, konut satışlarında 3. çeyrekte tüketici talebi hız keserken, yabancılara konut satışı izninin çıkmasıyla satışlarda bir sıçrama yaşanabilir.

Editör
19.12.2011

 

 İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneğinin (İMSAD) raporunda, sektörün, yabancılara konut satışı izniyle sıçrama yapabileceği belirtildi.

İnşaat sektörü büyüme rakamları, yapı ruhsatları, kullanım izinleri, konut satışları ve inşaat malzemesi sektörüne ilişkin dış ticaret verilerinin ele alındığı İMSAD'ın 2011 yılı son aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda, bu dönemde inşaat sektörünün büyüme hızında yavaşlama yaşansa da çift haneli gelişimin devam ettiği, sektörde üçüncü çeyrekte kaydedilen büyümenin yüzde 10,6 olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Mevsimsellik ve baz etkisinin bir sonucu olarak geçen dönemlere göre daha sınırlı bir gelişim gösteren sektörde çift haneli büyümenin sürmesinin olumlu bir gelişme olduğu ifade edilen raporda, "Bunda sektörün kaynaklarını akılcı kullanarak mevcut projeleri sonuçlandırmaya odaklanması etkili olmuştur.

İnşaat sektörünün büyüklüğünde ise çeyreklik bazda cari fiyatlarla dikkati çektiğimiz 10 milyar liranın artık çok geride kaldığı görülmektedir. 3. çeyrekte sektörün büyüklüğü 15,03 milyar lira düzeyinde oluşmuştur" denildi.

Özel-kamu farkı kapandı

Raporda, inşaat yatırımlarında özel-kamu ayrımına bakıldığında özel sektör ile kamu arasındaki farkın bu dönemde kapandığının görüldüğü, 2008'de krizin etkili olduğu dönemlerde ekonomiyi canlı tutmak için inşaat yatırımlarına ağırlık veren kamu sektörünün global krizin konuşulduğu bu dönemde yeniden hareketliliği koruma çabasına girdiği, 2. çeyrekte inşaat yatırımlarındaki artışın kamuda yüzde 3,7, özelde yüzde 17,6 olurken, 3. çeyrekte aradaki farkın azalarak kamuda yüzde 9,7 ve özel sektörde yüzde 11,6 düzeyinde gerçekleştiği kaydedildi. 

Konut satışları

Raporda, konut satışları rakamları ele alındığında, 3. çeyrekte 2. çeyreğe göre tüketici talebinin hız kestiği, özellikle faizlerin yeniden yükseliş trendine girmesi ve Avrupa'dan gelen kriz haberlerinin bunda etkili unsurlar olduğu belirtilerek, son açıklanan TÜİK verilerinde konut satışlarında bir önceki döneme göre yüzde 5,18'lik gerileme kaydedildiği, bir önceki yılın aynı dönemine göre de yüzde 21,57'lik artış yaşandığı bildirildi.

2010'un 3. çeyreğinde 83 bin 697 düzeyinde gerçekleşen konut satışlarının bu yılın 3. çeyreğinde 101 bin 754 düzeyine çıktığı kaydedilen raporda, "Pazar çeşitlemesi bu noktada önemlidir.

Yurt içi talepte ise yabancılara satış izni çıkması ile ciddi bir talep artışı görülebilir. Buna bağlı olarak sektörde hareketliliğin artarak sürdüğü gözlenebilir.

2012 yılında inşaat sektörünün katma değeri yüksek, stratejik sektör olarak değerlendirilmesi gereğini bir kez daha vurguluyoruz" görüşüne yer verildi.

 

KAYNAK:Dünya Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account