“Yapısal Çelik Haftası İstanbul 2010” nedeniyle İstanbul’da buluşan dünya çelik devleri, inşaat sektörünün dikkatini çeliğe çekmeye çalışıyor.

Yazar:Editor
06.10.2010

Çelik Yapılar: Kültür ve Sürdürülebilirlik 2010” Uluslararası Sempozyumu, Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) Çelik Köprü Yarışması Ödül Töreni, 11. Yapısal Çelik Günü, ECCS Toplantıları etkinliklerinden oluşan Yapısal çelik Haftası 2010 İstanbul geçtiğimiz ay gerçekleştirildi. Dünyaca ünlü İtalyan Mimar Alessandro Zoppini’nin 20 Eylül’deki sergisinin açılış kokteyli ile başlayan etkinlikler, 23 Eylül’de tamamlandı.

ECCS Başkanı Prof Dr Nesrin Yardımcı, yapısal çeliğin Türkiye’deki büyüklüğünün 2 milyar dolar olduğunu belirterek, ‘Bu miktar 2000’li yılların başında 400 bin dolarken hızlı bir artış yaşadık. Bu büyümenin devam etmesini bekliyoruz. Ülkemizde inşaat projelerinin sadece yüzde 6’sı çelikle yapılıyor. Kısa vadede bu oranın yüzde 10’a çıkmasını bekliyoruz. Üzerinde durmamız gereken önemli konular gelecek kuşaklara ne bırakabileceğimiz ve çeliği, insanların, çevrenin ve kültürün yararına nasıl sürdürülebilir olarak kullanabileceğimizdir. Çelik sürdürülebilir yapılar için sürdürülebilir çözümler sunar. Bu nedenle, çelik yapılar konusunda eğitimli profesyoneller yetiştirmemiz çok önemlidir. Hepimizin bildiği gibi, kültür ve sürdürülebilirlik çevrenin yararına çalışırlar ve çelik yapılar üretmek de gelecek için bu konuda en başarılı yollardan birisidir” dedi.

İtalyan Mimar Zoppini de İstanbul’da

“Çelik Yapılar: Kültür ve Sürdürülebilirlik” konulu Uluslararası Sempozyum’un davetli konuşmacılarından biri, çağdaş mimarinin dünyadaki yükselen ismi İtalyan Mimar Alessandro Zoppini. Dubai Daka Rezidance, EURO 2012 Futbol Stadı, 2014 Kış Olimpiyatları Oval Paten Salonu gibi ünlü projelere imza atan Zoppini proje sergisi Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Karaköy Binası’nda 20 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında açık olacak.


Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account