Enerjiye rüzgârla girmeye hazırlanan Eczacıbaşı, 110 MW'lık Erguvan Enerji'ye ortak oluyor.

Editör
19.12.2011

 

Devlerin oyun alanı haline gelen enerjiye yeni bir isim daha katılıyor. Son dönemde yoğun ilgi gören enerji sektörüne adım atmaya hazırlanan Eczacıbaşı Holding,

Demirer Grubu ile masaya oturdu. Demirer Grubu'nun lokomotif şirketlerinden Erguvan Enerji Elektrik Üretim A.Ş'den hisse almaya hazırlanan Eczacıbaşı Holding, böylece ilk adımını satın alma ile atacak.

Demirer Grubu ile anlaşma aşamasında olan Eczacıbaşı Holding ilk etapta yüzde 50 hisse almayı planlıyor. Demirer Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Erol Demirer ve Başkan Yardımcısı Önder Demirer'in sahibi olduğu 22 milyon adetlik hisse için imza aşamasına gelen Eczacıbaşı Holding, böylece şirketin de yüzde 50'lik ortağı olacak.

110 MW'LIK SANTRAL 

Eczacıbaşı Holding'in bu alanda ilk yatırımı ise rüzgârla olacak. Erguvan Enerji, Türk sanayisinin başkenti İzmit'te 110 MW kapasiteli Göktepe Rüzgâr Enerjisi Santrali'nin sahibi.

2010-2012 yılları arasında satın almalar hariç 500 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyleyen Eczacıbaşı Holding CEO'su Ercan Karamercan, "Enerjiyi araştırıyoruz ve çok yakından izliyoruz. Uygun koşullar oluştuğunu görürsek belki o noktada bir yatırım kararı alabiliriz. Bu yenilenebilir enerji alanında olabilir" demişti. 

 

KAYNAK:Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account