Tarım sektöründe kullanılan kuyu suyu pompaları tek tek elden geçiriliyor.

Editör
15.12.2011

 

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Taner Yıldız, tarım sektöründe enerji tasarrufuyla ilgili  önemli bir hareket başlatacaklarını duyurdu.

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yavrucu ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğine katılan Bakan Yıldız, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Tarım sektöründe önemli bir enerji tasarrufu yapılabileceğine işaret eden  Taner Yıldız, Ocak ayından itibaren tarım sektöründe enerji tasarrufuyla ilgili  önemli bir hareket başlatacaklarını açıkladı.

Konuyla ilgili bazı şehirlerde çalışmalar yapıldığını anlatan Yıldız,  şunları söyledi:"Tarım sektörü enerji tasarrufunun önemli bir parçası olacak. Mevcut  pompalar (kuyu suyu pompaları) tek tek elden geçiriliyor.

Bunu özel sektör  kabiliyetiyle yapıyoruz. Özel sektör buraya bir teşhis koyuyor (şu kadar pompayı  değiştirirsek, bu kadar tasarruf sağlar) şeklinde.

Nevşehir için bu çalışma  yapıldı. Çiftçi kardeşimiz gidiyor, (şuraya kuyu vurduracağım) diyor. Buradan  örneğin (200 metreden su çıkar ve buraya 100 kilovatlıklık bir motor koyalım  büyük olsun) diyor.

Oraya belki 40-50 kilovatlık koymak lazım. Bütün bunların  hesaplamaları tek tek elden geçirilecek. Konya'da ciddi pompa var, 2012 yılında  bunlar tek tek elden geçirilecek."

 

KAYNAK:Dünya Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account