Avrupa yakasındaki hastanenin yeri İkitelli... Ancak Anadolu yakasında yapılacak hastane kampüsünün yeri hâlâ belli değil. Bir milyar liralık mega projeye Maltepe ilçesi talip.

Editör
15.12.2011

 

AK Parti Maltepe İlçe Başkanı Atilla Üstündağ, Anadolu yakasında yapılması planlanan şehir hastanesinin Maltepe'de yapılması önerisinde bulunarak, ''Süreyya Paşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi ile hemen yanındaki orman alanını içeren ve 1 milyon 326 bin 172 metre kare büyüklüğündeki arazi bu mega proje açısından çok uygun bir alan teşkil ediyor'' dedi.

Üstündağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Haziran seçimlerinden önce, Anadolu ve Avrupa yakasına 2 şehir hastanesi kurulacağını açıkladığını hatırlatarak, Anadolu yakasındaki şehir hastanesine Maltepe olarak talip olduklarını dile getirdi.

Avrupa yakasındaki şehir hastanesinin İkitelli'de kurulacağını da kaydeden Üstündağ, Maltepe'de alan çalışması yaptıklarını ve yer tespit ettiklerini söyledi.

''Süreyya Paşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi ile hemen yanındaki orman alanını içeren ve 1 milyon 326 bin 172 metre kare büyüklüğündeki arazi bu mega proje açısından çok uygun bir alan teşkil ediyor'' diyen Üstündağ, Maltepe'nin coğrafi açıdan Anadolu yakasında merkezi bir noktada bulunduğunu ve yaklaşık 1 milyar dolarlık mega projenin Maltepe'de gerçekleştirilmesine yönelik avantajlara sahip olduklarını kaydetti.

''ANADOLU ŞEHİR HASTANESİ'' 

Tespit ettikleri arazinin sağlık lejantında olduğunu ve projeye bugün karar verilmesi durumunda yarın başlanabilmesine imkan sağladığını da anlatan Üstündağ, kendilerinin ''Anadolu Şehir Hastanesi'' diye adlandırdıkları bu projenin, önemli ulaşım akslarının üzerinde yer aldığını da söyledi.

Hastane projesinin gerçekleştirilmesini önerdikleri yerin Sabiha Gökçen Havaalanına 20, TEM'e ve şehir hatları iskelesine 7, E-5'e 2, metroya 3, minibüs yoluna 5, tren istasyonu ve sahil yoluna 6 dakika mesafede yer aldığını da belirten Üstündağ, arazinin muhtemel bir depreme dayanıklı bir alan olduğunu da dile getirdi.

Üstündağ, 2 bin 700 yataklı ve 7 blok halinde yapılması planlanan hastanenin Maltepe'de gerçekleştirilmesine yönelik olarak Sağlık Bakanlığı ile görüştüklerini de kaydetti.

Projenin ''Kamu Özel Ortaklığı'' modeli ile hayata geçirilmesi önerisinde de bulunan Üstündağ, projenin Maltepe'de yapılmasına karar verilmesi durumunda hastanenin 2015 yılında hizmete girebileceğini de söyledi.

Üstündağ, önerdikleri alan içinde bulunan Süreyya Paşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin de 60 yıllık binalara sahip olduğunu, projeyle birlikte bu binaların da yıkılarak yenilenebileceğini ifade ederek, ayrıca hastane binalarının ormanlık alanın yüzde 10'u kapsayacağını belirtti.

Anadolu yakasında şehir hastanesi olarak yapılması düşünülen diğer yerlerin Riva, Beykoz ve Kurtköy'de olduğunu da dile getiren Üstündağ, Maltepe'de önerdikleri arazinin diğer alternatiflerden uygun olduğunu da söyledi.

 

KAYNAK:Ntvcnbc

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account