ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, yatırımların organize sanayi bölgelerine yönlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Editör
06.10.2010

Aliağa’da yapılacak yeni yatırımlarda bölge halkının hassasiyetlerinin dikkate alınmasını gerektiğine vurgu yapan ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Türkiye’de çevre sorunlarının azalması ve yatırımların hızla hayata geçmesi için yeni yatırımların organize sanayi bölgelerine yönlendirilmesi gerektiğini belirtti.

 

 

Geçtiğimiz günlerde önemli değerlendirmelerde bulunan Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Aliağa’da yapılacak yeni yatırımlarda bölge halkının hassasiyetlerinin dikkate alınmasını istedi. Aliağa’nın son yıllarda çok büyük bir sanayi-ticaret bölgesine dönüştüğünü belirten Saka bölgenin sanayi taşıma kapasitesinin tespiti ile makro planlamaya ihtiyaç duyduğunu belirtti. Saka: “Bu bölgenin makro planlanması gerekiyor. Bunu devletin ilgili kurumlarına har fırsatta iletiyoruz. Aliağa’ya sürekli farklı sektörlerde yeni yatırımlar geliyor. Bu yatırımlara bölgede yaşayanlarla birlikte karar verilmeli. Birlikte yaşamanın yolları aranmalı. Yatırımlarda Aliağa’daki yerel yönetimler, yörede yaşayan halkımızın oluşturduğu sivil toplum örgütleri, mesleki kuruluşlar ve vatandaşların hassasiyetlerinin dikkate alınmasını istiyoruz” dedi.

 

Türkiye’de artık rastgele fabrika kurulmamalı”

 

Türkiye’de çevre sorunlarının azalması ve yatırımların hızla hayata geçmesi için yeni yatırımların organize sanayi bölgeleri’ne (OSB) yapılması gerektiğini dile getiren Saka: “Türkiye’de artık rastgele her yere fabrika kurulmamalı. ALOSBİ gibi tüm altyapısı hazır, çevreyi ve insan sağlığını koruyucu tüm önlemlerin olduğu yeni jenerasyon OSB’ler yatırımcılar için her türlü sorunsuz üretim ortamını sunuyor. Çevrenin korunması ve KOBİ’lerin rekabet gücüne kavuşması için öncelikle yatırımların OSB’lere yönlendirilmesi zorunlu. Bakanlığın da bu konuda çalışmaları bulunuyor. Ancak bunun hızlanması için istihdam ve yatırım teşviklerine ihtiyaç var” diye konuştu.

 


Adnan Saka: “Son zamanlarda yapılan büyük yatırımlara rağmen ihtiyaç ve rekabet sürekli artıyor. Büyüyen ekonomi ve istihdam için yeni yatırımların yapılması gerekiyor. Ancak bu yatırımların mutlaka çevreyi koruyucu, insan ve çevre sağlığını gözeten proseslerle üretim yapması, sosyal sorumluklarını yerine getirmesi gerekiyor” dedi.

 

Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi

 KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account