Shell'le Akdeniz'e inen TPAO'ya dünya devi petrol şirketleri Exxon-Mobil, Total, Petrobras ve Chevron ortaklık teklif etti.

Yazar:Editor
14.12.2011

 

Rum-İsrail ittifakı Güney Kıbrıs sondaj çalışmalarında son aşamaya gelirken, Shell ile Akdeniz'de sondaj çalışmaları imza atmaya hazırlanan milli petrol şirketi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) yeni işbirliği için dünya devi şirketler akın etti.

İskenderun ve Mersin Körfezi'nde petrol çalışmalarında partnerini belirlemek için ihaleye çıkan TPAO uluslararası çapta 23 şirkete çağrıda bulundu.

Çağrının gönderildiği gün dünya devi petrol şirketleri Exxon-Mobil, Total, Petrobras ve Chevron Türkiye ile Akdeniz'de petrol arama çalışmalarına talip olduğunu TPAO'ya bildirdi. 

YENİ ANLAŞMA YAKIN 

TPAO yetkilileri ön taleplerin alınmasının ardından şirketlerle ikili görüşmelerin başlayacağını ve bugüne kadar bölgede yapılan sismik verilerin paylaşılacağını söyledi.

Bu aşamanın ardından TPAO'nun belirleyeceği şirketlerle masaya oturulacağı bilgisi verilirken, "Bu görüşmelerin sonucunda Akdeniz'de 2012 ortasına doğru uluslararası şirketlerle Akdeniz'de petrol çalışmaları için yeni anlaşma imzalanabilir" dedi.

TPAO'nun Akdeniz'de yabancı ortaklığı gerçekleştirmesi durumunda uluslar arası sözleşmelere göre yapılan sondaj çalışmalarının tüm maliyetlerini uluslararası şirketler ödeyecek. TPAO da şirketlere yüzde 50 ortaklık teklif etti. Bulunan petrol ise belli bir oran dahilinde paylaşılacak. 

 

KAYNAK:Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account