1993 yılında Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar tarafından kurulan

Yazar:Editor
06.10.2010

1993 yılında Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar tarafından kurulan Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık; mimarlık, kurumsal kimlik ve kentsel tasarım alanlarında projeler geliştirmekte, uygulama ve kontrol yapmaktadır. Her projeyi kendi bağlamı içinde ele alan ve o bağlama değer katacak yenilikçi mimari çözümlemeler getiren firma, yurt dışı ve yurt içinde çeşitli tür ve ölçeklerde projeler gerçekleştirmektedir. Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık, katıldığı yarışmalar ve gerçekleştirdiği projeler ile birçok ödül kazanmıştır. Bunların arasında; Turkcell Ar-Ge Binası ile Ulusal Mimarlık Ödülleri-Yapı Dalı Başarı Ödülü (2010), DDB Tuz Ambarı ile Ulusal Mimarlık Ödülleri-Yapı Dalı Koruma&Yaşatma Ödülü (2010), Tarsus Sev İlköğretim Kampüsü projesiyle, açılan davetli yarışmada 1.'lik ödülü ve aynı projeyle Ulusal Mimarlık Ödülleri-Proje Dalı Başarı ödülü (2010), Berlin T.C. Büyükelçiliği Uluslararası Yarışması’nda 4.'lük ödülü (2007), AMV Genç Mimar Ödülü (2004), Harp Akademileri Kapalı Yüzme Havuzu ile Ulusal Mimarlık Ödülleri Yapı Dalı Başarı Ödülü (2000),Tuncel Evi ile Ulusal Mimarlık Ödülleri Koruma Dalı Başarı Ödülü (1996), Ulusal Mimarlık Ödülleri Grafik Sunuş Başarı Ödülü (1992) bulunmaktadır.


 

DDB Tuzambarı

Proje tarihi: 2008

Yapım tarihi: 2009

Fonksiyonu: ofis

Adresi: Kasımpaşa-İstanbul / Türkiye

Mimarlar: İ.Kerem Erginoğlu, Hasan C. Çalışlar, Fatih Kariptaş, Emre Erenler, Elmon Pekmez, Türkan Yılmaz

İşveren: DDB

 

DDB Tuzambarı

 

170 yıllık eski Tuz Ambarı bir zamanlar şehrin liman ve buna bağlı endüstriyel bölgesi olarak kullanılan, ancak günümüzde özgün yapısını kaybetmiş Kasımpaşa'da konumlanmıştır. Önceden Tekel'e ait olan bu Tuz Ambarı'nın "Medina - Turgul DDB" tarafından kiralanmasıyla birlikte binanın kapsamlı restorasyon ve dönüşüm projeleri hazırlanmıştır.

10 metre yüksekliği aşan dört ayrı galerisiyle ve kalın taş duvarlarıyla son derece güçlü bir mekan olan Tuzambarı'nda ihtiyaca yönelik asma katlar planlanmış, çalışma hacimleri birbirine mevcut boşluklar arasındaki çelik-cam köprülerle bağlanmıştır. Ajansın farklı departman ve hizmet alanları, galerilere uygun olarak bölümlere ayrılmıştır.

Mevcut dolu - boş ilişkilerine uyularak taş duvarlar korunmuş, ikinci kabuk, bir çelik – cam strüktür olarak tasarlanmıştır.Yapının orijinal dokusunun korunabilmesi için tüm taş duvar derzleri yıkanmış ve kimyasal analizler sonucu karar verilen solüsyonlarla kuvvetlendirilmiştir. Bu aşamada yıkılmış ve zarar görmüş bazı taşlar yeniden örülerek restore edilmiştir. Tüm elektromekanik tesisat, güçlendirilen çatı makasları arasından, açıktan götürülmüştür. Taş kabuk, üzerine tekel tarafından yapılan çelik çatı beyaza boyanmış, bizim eklediğimiz tüm çelik konsodilasyon elemanları ise siyah yapılarak yapıdaki müdaheleler katman katman okutulmuştur. Ortaya çıkan sonuç, yaratıcı bir iş sahasına uygun, çalışanlarına bireysel çalışma alanları yaratan, modern, ama korumacı bir anlayışa sahip mimari çözümdür.

 

 

 

 

Bakü Chinar Restaurant

 

Tasarım ekibi : İ. Kerem Erginoğlu, Hasan C. Çalışlar, Işık Süngü, Sezen Bilge

İşveren : Paşa İnşaat

Adres : Bakü / Azerbaycan

Proje Tarihi : 2009

Yapım Tarihi : 2010

 

Azerbeycan’ın başkenti Bakü’nün önemli noktalarından biri için yapılan şeffaf restoran binası tasarımıdır.Yapı kent duvarı gibi algılanması istenen rijit kabuğa takılmış çelik çatı ve bina; asılı asma kattan oluşur. Delikli ve ışık geçirgen çatı kaplaması ile geniş dış mekanlar gölgede kalır, tamamen şeffaf cephe iç mekanı kent mekanına taşır.

 

Kaynak: İnşaat&Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account