Sonuç: Türkiye, Avrupa ve Balkanlar İmzalı Deklarasyon!

Editör
12.12.2011

 

İMSAD son beş yıldır yürüttüğü Binalarda Enerji Verimliliğini arttırma çalışmaları kapsamında lideri olduğu Eubuild EE projesinin “Binalarda Enerji Verimliliğinin Finansmanında Sürdürülebilirlik” konulu çalıştayını 22 Kasım 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirdi.

“Binalarda Enerji Verimliliği için Hükümetlerin İtici Gücüyle Hareket Zamanı” adlı deklarasyon 23 Kasım 2011 tarihinde düzenlenen İMSAD 3. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi sırasında tüm katılımcıların ve kamuoyunun önünde imzaladı.

İMSAD 3. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nden bir gün önce düzenlenen çalıştayda sürdürülebilir bir geleceğin olmazsa olmazı olan Binalarda Enerji Verimliliği konusunda finansman sıkıntısı nasıl çözülecek?

Sektörlerarası işbirliği bizi nereye kadar götürecek? Hükümetlerin desteği nasıl sağlanacak? Özel sektör bu konuda neler yapacak? Sorularına yanıt arandı ve tüm bu başlıklar tartışmaya açıldı.  

Moderatörlüğünü CEPMC(Avrupa İnşaat Malzemesi Üreticileri Konseyi) Çevre Çalışma Grubu Yönetici, ESC-European Sustainability Consulting Kurucusu Chris Hamans ve İTÜ Enerji Enstitüsü’nden EUbuild EE Araştırmacısı Ebru Acuner’in yaptığı çalıştaya yerli konukların yanı sıra Avrupa Birliği temsilcileri ve Balkan ülkelerinden konunun uzmanı 65 yabancı konuk da katıldı.

 The Marmara Oteli’nde düzenlenen “Binalarda Enerji Verimliliğinin Finansmanında Sürdürülebilirlik” çalıştayının sonucunda  “Binalarda Enerji Verimliliği için Hükümetlerin İtici Gücüyle Hareket Zamanı” başlıklı deklarasyon oluşturuldu. Ortaya çıkan bu deklarasyon İMSAD tarafından hazırlandı ve çalıştay katılımcıları her madde üzerinde tartıştı.

 Bu tartışma sonucu ortaya çıkan deklarasyon İMSAD ve hemen hemen ülkemizle aynı durumda olan EUbuild Projesi ortakları Arnavutluk AB Enerji Verimliliği Merkezi  (EEC), Bosna Hersek Saraybosna Kantonu Ekonomi Odası (CESC), Makedonya Enerji Verimliliği Merkezi (MACEF), Karadağ İşverenler Federasyonu (MEF) ve Sırbistan Belgrat Ticaret Odası (BCC) tarafından kabul edildi.

İMSAD ve deklarasyona imza atan diğer kurumlar başta Hükümetler olmak üzere herkesi bu konuda ilk adımları atmaya çağırdı. 

“Binalarda Enerji Verimliliği için Hükümetlerin İtici Gücüyle Hareket Zamanı” adlı deklarasyon 23 Kasım 2011 tarihinde Four SeasonsBosphorus Oteli’nde düzenlenen İMSAD 3. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi sırasında tüm katılımcıların ve kamuoyunun önünde imzaladı. Konuyla ilgili açıklama yapan İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç şunları söyledi: “İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği olarak, Binalarda Enerji Verimliliği için yaptığımız çalışmaları 2010 yılından başlayarak EUbuild EE projemiz kapsamında yürütüyor ve çok önemsiyoruz.

 Bugün ekonomik krizle boğuşan ülkelerin bu krizle başa çıkabilmelerinin bir yolu olarak binalarda enerji verimliliği ile ilgili atacakları adımlar öne çıkıyor.

Ülkemizin çok önemli sorunu olan cari açığa kalıcı çözüme katkı koyacak bu önemli konunun teşviki için ülkemizde şu anda oluşturulmuş tematik bir program, finansal ve teşvik temelli önlemler ile belki de en önemlisi kamu-özel sektör işbirliğinde güçlü bir koordinatör kurum olmadığına kamuoyunun dikkatini çekmek için bir deklarasyon hazırladık.” 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account