Memeorial Hastaneleri’nden ayrılan Ortadoğu Grup, Nişantaşı Hospital ile sağlık sektörüne geri dönerken, inşaata da hız verip 100 milyon dolarlık yatırımla Okmeydanı, Zekeriyaköy ve Göksu’da 4 projeye imza atacak.

Yazar:Editor
12.12.2011

 

MEMORIAL Hastaneleri’nden 2007 yılında ayrılan Ortadoğu Grup, Nişantaşı Hospital ile sağlık sektörüne geri dönerken, inşaatta da konut ve ofis yatırımlarına hız veriyor.

2012 yılında sağlık, enerji ve inşaat sektörlerine ağırlık verecek olan Ortadoğu Grup, Gönül Evleri ve Middleist projeleriyle var olduğu konut sektöründe 4 proje için 100 milyon dolarlık yatırım yapacak.

2012 yılında Okmeydanı’nda ofis ve alışveriş merkezi, Zekeriyaköy’de konut ve Göksu’da villa tarzı proje hayata geçirmeye hazırlanan Ortadoğu Grup, İstanbul’un merkezi noktalarından birinde de konutun ağırlıkta olduğu bir proje daha gerçekleştirecek. Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Gür, 2012 yılında inşaat, enerji ve sağlık alanına yoğunlaşmak istediklerini belirterek, “Grubumuz içinde en çok inşaat ve enerji büyüyecek.

2012’de en az yüzde 10 büyüme bekliyoruz” dedi. Grubun enerji yatırımlarında ise organik atıklardan enerji üretmenin yanı sıra Balıkesir ve Sinop’ta iki adet rüzgar santrali devreye girecek. 

Middleist’te yaşam başladı

Ortadoğu Grubu’nun 1984 yılından bu yana inşaat sektöründe faaliyette olduğunu söyleyen Mehmet Gür, şunları söyledi: “Yaptığımız inşaatlar arasında Çağlayan’da bir iş merkezinden, Memorial Hastanesi’nin komplesine, Ortadoğu Plaza’ya çeşitli iş merkezleri bulunuyor. Daha sonra Kağıthane’de Gönül Evleri ve Middleist konut projelerini gündeme getirdik. Middleist’te 6 ay önce yaşam başladı. 182 dairenin yaklaşık 160 tanesi kullanılıyor. 2 yılda yüzde 40 prim yaptı. Fiyatları 700 bin lira ile 1 milyon 300 bin lira aralığına yerleşti. Şu anda 15-20 dairemiz satılmayı bekliyor. Bölgenin tek site projesi olduğu için değer kazandı. Doğru bir projeye imza attığımızı düşünüyoruz.”

Okmeydanı’na ofis projesi

Önümüzdeki yıl başlayacakları projeler hakkında da bilgi veren Mehmet Gür, şöyle konuştu: “Okmeydanı’nda Kalkavan Grubu ile ortak olduğumuz bir projeye başlayacağız. Henüz projelendirmesini yapmadık. 50 bin metrekare büyüklüğünde bir arazide ofis-alışveriş merkezi projesi olarak dizayn edilecek.

Çevresinde Çağlayan Adalet Sarayı olduğu için iş merkezi olarak düşünüyoruz. 100 metrekareden 2 bin metrekareye kadar çeşitli büyüklerdeki ofisleriyle bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak, her türlü ofisimiz söz konusu olacak. Yaklaşık 50 milyon dolarlık bir yatırım maliyeti olacak. Şu anda üzerinde çalıştığımız 1-2 nokta var.

İstanbul’un merkezi bir noktasında orta gelir grubuna hitap edecek olan konut ağırlıklı bir projemiz daha olacak. O proje henüz netleşmedi. Belki alışveriş merkezi de olabilir.”

Üst gelir grubu da var

Zekeriyaköy’de yılbaşında başlamayı planladıkları bir projenin daha olduğu bilgisini veren Mehmet Gür, şu bilgileri verdi: “Gerekli ruhsat işlemlerini bitirip hemen başlamayı planlıyoruz.

Göçmen At Çiftliği’ne bitişik bir alanda bu projeyi yapacağız. Her daireye hobi bahçesi tahsis edeceğiz. 100 metrekare ile 200 metrekare arasındaki büyüklüklerde bahçe olacak. İçerisinde sosyal imkanların olduğu, projenin yan tarafında at binicilik eğitimi alacağı bir proje tasarlıyoruz. 160’a yakın bağımsız bölüm olacak.

Proje üzerindeki çalışmalar devam ediyor. 25 milyon dolar civarında bir yatırım bedeli olacak. 2012 içinde üst gelir grubuna yönelik de Göksu’da 15 villadan oluşan bir projemiz olacak. Ocakta faaliyete geçecek. Bu butik projemizin de 15 milyon dolar yatırım bedeli olacak.”

Sağlığa geri döndü

Memorial Hastaneleri’nden 2007 yılında çıkan ancak Nişantaşı’ndaki Pakize Tarzi Hastanesi’ni satın alarak sağlık sektörüne geri döndüklerini kaydeden Mehmet Gür, şunları dile getirdi: “Sağlık sektörü kolay bir sektör değil ancak zevk alıyorsunuz. Sağlığa bulaşanlar eninde sonunda geri dönüyor, kolay kolay bırakamıyorsunuz.

Nişantaşı’nda satın aldığımız Pakize Tarzi hastanesini Nişantaşı Hospital olarak yeniden açıyoruz. Nişantaşı’na has bir hastane olsun istiyoruz.

Nişantaşı değil de başka bir yer olsa, belki tekrar sektöre dönmezdik. Hastane için 25 milyon dolar yatırım söz konusu. Butik bir hastane olacak. Kadın sağlığı ön planda olacak ancak kalp ve organ naklini dahil etmedik. Bu hastanenin yanında bir de tıp merkezi yapacağız. İkinci adımı attıysak, bunun üçüncüsü de gelecektir.”

Çinlilerle sağlık kampuslarına hazırlanıyor

SAÐLIK sektöründe şu anda özellikle şehir hastaneleri dikkate alındığında büyük işlerin yapıldığını ifade eden Mehmet Gür, şunları dile getirdi: “Türkiye’nin çeşitli yerlerinde gerçekleştirilecek olan sağlık kampusu projeleriyle ilgileniyoruz. Bir tanesine hazırlık yaptık ancak yetişemedik. Diğer ihalelere mutlaka gireceğiz.

Bir Türk firması ve yurtdışından da Çinli bir firma ile işbirliğimiz var. Çin’de 3 bin-5 bin yataklı büyük hastane projeleri yapan bir kuruluşla ön işbirliğimiz bulunuyor.

Bunun yanı sıra İstanbul’da yıkılıp yeniden yapılacak kompleksler de bulunuyor. Başakşehir ve Kartal’da devletin yapacağı bir proje var. Kartal’dakiyle ilgileniyoruz.”

Kocaeli’nde 60 bin haneye elektrik üretecek

GRUBUN enerji sektöründe büyüdüğünü vurgulayan Mehmet Gür, şunları anlattı: “Organik atıktan enerji üretme konusunda Avrupa’nın en büyük, dünyanın da ilk 3’ü içerisinde olan tesislerimiz var.

İstanbul’da Göktürk ve Şile’deki tesislerimiz tam kapasiteye çıktığımızda yılda 980 bin ailenin elektriğini karşılayacak. Şu anda 540 bin ailenin elektriği karşılanıyor. Kocaeli’nin de çöp sahasını projelendirdik.

Kocaeli’de saatlik 2-3 megavat elektrik üretimi söz konusu olacak. Yılda 22 milyon kilovat saat elektrik üretilecek. Yılda ortalama 60 bin hanenin elektrik tüketimine karşılık gelecek.”

KAYNAK:Hürriyet Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account