Multitek'ten Apartman Konuşma Sistemlerinde Yeni Nesil Cihaz: TC70

Yazar:Editor
09.12.2011

TC70 ev otomasyon özellikleri

Ev otomasyon özellikleri dediğimiz zaman, bunun anlamı, evdeki cihazların neredeyse tamamının TC70 üstündeki şekillere (ikonlara) dokunarak kumanda edilmesidir. Bir dokunuş tek bir cihazı kumanda edebildiği gibi, senaryo şeklinde programlayarak bir çok cihazın tek bir dokunuşla kumanda edilmesi de sağlanabilir. Örneğin, tek bir dokunuşla mutfakta açık kalan bir ışığı söndürebiliriz. (“ışıklar” ikonu ve ardından “mutfak” ikonuna basarak). Örneğin, evin gece moduna geçmesi için cihaz ekranındaki “uyurken” ikonuna bastığımızda, gece lambaları yanar, televizyon(lar) kapanır, açık ışıklar söner, gece alarmı devreye girer. (Veya bu senaryo istenen şekilde yeniden programlanabilir.)

Cihaz üzerinden kumanda edilebilecek cihazlar özet olarak aşağıdadır. Bunlara istenirse başkaları da eklenebilir:

- Panjurlar

- Işıklar ve Dimer

- Klima

- Kombi

- TV, Radyo gibi medya cihazları

- Garaj kapısı

- Sulama sistemi

Her bir kontrolu farklı parametrelere göre (zamanlamalı vs) programlamak mümkündür.Örneğin bahçe ışıkları belirli saatlede yakılır söndürülür gibi. TC70 cihazında üç adet başlangıç senaryosu tanımlanmış olup, bunlar “eve geldim”, “evde değilim”, “uyurken” senaryolarıdır.Bunlar istenen farklı kontrollara göre yeniden programlanabilir.

TC70 cihazının ev otomasyon cihazları kumanda panosu ile bağlantısı iki farklı şekilde olabilir.

a) KNX / EIB protokolüne göre bağlantı

KNX / EIB standardı , ev otomasyon cihazlarının en kolay , güvenilir şekilde bağlanması ve kumandası için geliştirilmiş bir dünya standardıdır. Bu standardın destekleyicileri arasında Siemens, Schneider, ABB gibi dünya devleri vardır ve bu firmalar KNX / EIB ana bağlantı devrelerini üretmekte ve satmaktadır. TC70 ve KNX / EIB ana bağlantı devreleri ile evdeki uyumlu bütün elektrikli cihazlar programlanabilir ve kontrol edilebilir. Yapılacak tek şey TC70 ten çıkan bir çift  kabloyu KNX bağlantı devrelerinin yerleştirildiği panoya taşımaktır. Bu tip bir uygulamada kullanılacak KNX ana bağlantı devreleri oldukça pahalıdır ,ancak çok güvenilir ve kalitelidir.

b)TC70 cihazının “Multitek Ev Otomasyon Modülüne” Bağlanması

KNX / EIB ana bağlantı devreleri yerine daha ekonomik bağlantı çözümleri arayan uygulamalar için geliştirilmiş bir modüldür. TC70 ten çıkan 4x0,5 mm lik kablo , cihaz kumanda dolabına yerleştirilen “Multitek Ev Otomasyon Modülüne” bağlanır. Sisteme azami 4 adet Ev Otomasyon Modülünü paralel olarak bağlamak mümkündür. Her bir Ev Otomasyon modülünde 16 adet kumanda noktası mevcuttur. Dolayısıyla, ister tek bir kumanda olarak , isterse senaryo şeklinde ,toplam 64 adet elektrikli cihaz bir TC70 vasıtasıyla kumanda edilebilir.

Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account