Yeni Kalıntılar Ortaya Çıkardı

Yazar:Editor
09.12.2011
1413

 

TOTAL’in resmi sponsoru olduğu Smyrna Antik Kenti’nde, Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy’un başkanlığını yürüttüğü kazılar sırasında yerin 3-4 metre altında bulunan biri 70 metre diğeri 50 metre boyunca uzanan iki adet su kanalı gün yüzüne çıkarıldı.

Her iki kanalın da onlarca metre daha İzmir’in altında uzandığı tespit edilmiştir. Ancak çöküntüler nedeniyle daha ileriye bugün için gidilememiştir.

Her iki kanaldan da halen içilebilir kalitede su akmaktadır. Kanalların Roma döneminde kent içindeki su kaynaklarından başlayarak mahalle sarnıçlarına ve çeşmelerine su taşınmak üzere inşa edildikleri anlaşıldı.

İzmirliler ise kazılar sonucunda ortaya çıkarılan bu kanalları, Romalıların Kadifekale’ye gizlice çıkmak için kullandıkları bir yol olarak görüyor.

 Tespit edilen iki kanaldan birinin Osmanlı dönemi Ortodoks Hıristiyanlarınca “Süt veren Anne” adıyla kutsallaştırıldığı, buradan su içen kadınların sütünün bollaştığına ve doğurganlığının arttığına inanılmıştır. İnancın kökeni Meryemana’ya ve Anadolu’nun en eski inanç sistemini temsil eden Ana Tanrıça’ya dayanmaktadır.  

Roma Lahti

Kuruluş efsanesi Makedonya Kralı İskender’in gördüğü bir rüyaya dayandırılan Smyrna’da arkeolojik  kazıları sırasında ayrıca M.S. 2. ait bir de Roma Lahiti bulundu.

Bulunan bu Lahit 0.90 metre genişliğinde ve 2.20 metre uzunluğunda olup süslemelerine bakıldığında Marmara Adası’nda yapıldığı ve deniz yoluyla Smyrna’ya getirildiği düşünülüyor.

Ülkemiz için olduğu kadar dünya için de önemli bir arkeolojik proje olan Smyrna Antik Kenti, TOTAL’in yanı sıra, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, İzmir Konak Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Fransız Kültür Merkezi ’nin destekleri ile tarihi zenginliklerimiz arasındaki yerini alıyor.  

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account