Montana Devlet Üniversitesi\'nde öğrenim gören Türk, Azeri, Gürcü ve Amerikalı öğrenciler ile öğretim üyeleri, BTC ve BTE Hattındaydı.

Editör
06.10.2010

Montana Devlet Üniversitesi'nde öğrenim gören Türk, Azeri, Gürcü ve Amerikalı öğrenciler ve öğretim üyelerinden oluşan bir heyet, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı'nın rotasını izleyen yaz okulu programını sonlandırdı. Güzergâhları boyunca Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye Enerji Bakanları ile biraraya gelen öğrencilerin sembolik doğalgaz konteynerini teslim ettikleri tören SOCAR'ın İstanbul'daki yeni merkez binasında gerçekleştirildi.

Törende öğrencilere bir konuşma yapan SOCAR Türkiye Direktörü Seymur Agayev, yüzyılın projesi olarak adlandırılan "Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve "Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı"nın; enerji kaynaklarını dünya pazarlarına ulaştırmakla kalmadığını belirterek, "Bu hatlar aynı zamanda Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin ve stratejik ortaklığının en önemli simgeleri olmuşlardır" dedi. PETKİM'in 2008 yılı Mayıs ayında SOCAR & TURCAS ortaklığı tarafından satın alınmasına da değinen ve iki ülke arasındaki dostluğun ekonomik alanda da teçhiz edildiğini belirten Agayev, Montana Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler eliyle yapılan sembolik gaz transferinin, bugünden sonra gelişecek yeni işbirliklerinin sembolü olacağını vurguladı.

Gezi güzergahı, 21. yüzyıla da yön verecek”

SOCAR & TURCAS Enerji A.Ş Ticaret ve İş Geliştirme Direktörü Samir Kerimli de, yaz okuluna katılan öğrencilerin 21. yüzyılın enerji politikalarına yön verecek en önemli güzergâha tanıklık ettiklerini hatırlattı. Bir zamanlar hayal gibi görülen BTC ve BTE hatlarının bugün geçtiği güzergâhlara dostluk, kardeşlik ve refah getirdiğini vurgulayan Kerimli: "PETKİM, SOCAR'ın Azerbaycan dışındaki en büyük yatırımı oldu. Şimdi PETKİM'i bulunduğu yerden çok daha ileriye taşıyacak projeleri birer birer hayata geçiriyoruz. Bu yatırımlar sonucunda PETKİM'in sektöründe dünyanın en önemli oyuncularından biri olmasını hedefliyoruz. PETKİM'in satın alınması da, BTC ve BTE hatlarıyla gelişen dostluk ve işbirliğinin bir sonucudur” dedi.

Enerji talebi en hızlı artan ülkelerin başında Türkiye geliyor”

Toplantıda değerlendirmelerde bulunan SOCAR & TURCAS Enerji A.Ş. ve PETKİM Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy: “50 milyon ton kapasiteli BTC ve 6.6 milyar metreküp kapasiteli BTE hatlarının, Türkiye'nin enerji kaynaklarını çeşitlendirmektedir. Sizlerin doğalgaz boru hattının rotasını izleyerek, bir yaz okulu düzenlemeniz bu bakımdan büyük önem taşıyor” diye konuştu.

 

Batu Aksoy: “21. yüzyılda en önemli emtia enerji olurken, gelişmekte olan ekonomiler içinde enerji talebi en hızlı artan ülke ise Türkiye'dir. EPDK'nın öngörülerine göre, 2030 yılına kadar, yani önümüzdeki 20 yılda Türkiye'nin enerji talebi bugüne göre 3.5 kat artacak. Bu süre içinde 210 milyar dolarlık yatırımın yapılması, bu yatırımlardan özel sektörün payına düşen oranın 50 milyar dolar olması planlanıyor. Daha net rakamlarla ifade edecek olursak bugün için 205 milyar kwh enerji üretirken, 2030 yılında 710 milyar kwh enerji üretmek zorunda olacağız. Bundan dolayı bizler enerjinin, Türkiye'nin geleceğindeki hayati öneminin yanı sıra rekabetçi özelliğinin de farkındayız” dedi.

 

Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account