Dünyanın döşenmiş en geniş güneş tarlalarından birisi olan tesis, yılda 100.000 megavat / saat elektrik üretecek.

Yazar:Editor
09.12.2011

 

Ukrayna’da, Ohotnikovo'da (Kırım) 80 MW gücünde bir güneş enerjisi tarlası kuruluyor.

Bu tesis, bölgenin bugüne kadar inşa edilmiş en büyük tesisi ve dünyanın da en geniş tesislerinden biri olma özelliğini taşıyor. Prysmian Grubu, dönüm noktası niteliğindeki bu proje için 1.000 km.den fazla, özel SOLAR SİSTEM-PV kablolarından temin edecek.

80 MW gücündeki bu tesis, 160 hektar (yaklaşık 207 futbol sahası büyüklüğünde) alan üzerinde kurulu, 360.000 modülden oluşuyor. Tarlanın, yılda yaklaşık 100.000 megavat/saat elektrik enerjisi (20.000 haneye yeşil enerji sağlanması için yeterli bir miktar) üretmesi ve böylece yılda, 80.000 metrik ton olan karbondioksit salınımı kadar tasarruf sağlanması bekleniyor. Dört ayrı 20 MW safhaya bölünmüş olan projenin, yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. 

PV kabloları, Prysmian Grubu tarafından üretilen, yeraltı kablolaması da dahil, fotovoltaik enerji üretim sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış özel bir ürün.

Bu kablo, hem hava şartlarına hem de amonyağa karşı mükemmel bir dirence sahip ve -40°C ile +120°C arası sıcaklıklara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Halojen içermeyen PV kabloları, yangın durumlarında daha fazla can ve mal güvenliği sağlarken daha az zehirli gaz, duman açığa çıkarıyor. 

PV kabloları kullanılarak, yakın zamanda devreye alınmış, son derece ileri teknolojiye sahip projeler arasında Bavyera'daki Gut Leimershof (13.8 MWp), Batı Pomerania-Macklenburg'daki Neustrelitz  (8 MWp), Stuttgart'daki Neue Messe (3.8 MWp) ve yine Bavyera'da halen inşaatı devam etmekte olan Jura Solarparc (27.5 MWp) tesisleri yer alıyor. 

Prysmian Grubu, bu projeye sağladığı, sistem için en uygun çözüm ile sürdürülebilirlik konusunda bir dönüm noktasına ulaşılabilmesi için, Ukrayna’da olduğu gibi yenilenebilir enerji alanında aktif çalışan kurumlara verdiği desteği bir kez daha gözler önüne seriyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account