Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Abdullah El Duveyk, Kuveytlilerin Türkiye'de yabancılara kendi adıyla gayrimenkul edinmesini sağlayacak yasanın çıkmasını beklediklerini belirtti.

Editör
09.12.2011

 

Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Abdullah El Duveyk, "Türkiye'den gayrimenkul edinmek isteyen kişisel olarak tanıdığım 300'den fazla insan var" dedi.


Yaklaşık 7,5 yıldır Türkiye'de görev yapan ve ülkedeki yabancı diplomatların duayeni olan El Duveyk, Türkiye'deki 120'den fazla yabancı misyon temsilcisini temsil ediyor.

El Duveyk, "Türkiye'nin her şehri ayrı güzel ve her şehir bir diğerini tamamlıyor. Bütün yerleri görmelisiniz. Bütün diplomat ve ziyaretçilere İstanbul'da sıkışıp kalmayın, Türkiye büyük ve güzel bir ülke diyorum" diye konuştu.

Türkiye'de görev yapan elçilerin Ankara dışındaki şehirleri görmelerine imkan verecek geziler yapılmasının önemine değinen El Duveyk, Dışişleri Bakanlığının bu yıl birkaç kez bu taleplerini karşıladığını kaydetti.

Kuveytlilerin turizm alanında Türkiye'ye büyük ilgileri olduğunu belirten Büyükelçi El Duveyk, Kuveyt'in yöneticisi El Sabah ailesinin de tatillerini burada geçirdiğini, Bodrum'da bir evleri olduğunu söyledi.

Kuveyt devleti yabancılara ülkede gayrimenkul edinme hakkı vermediği için, Türkiye'de de Kuveytlilerin kendi isimleriyle gayrimenkul edinemediklerini anlatan El Duveyk sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'ye gelen Kuveytli turistlerin sayısı 1990'lı yıllarda 5 bin iken bu yıl bu sayı 50 binden fazla. Bu, Kuveyt nüfusuna göre çok büyük bir rakam. Kuveytliler, yabancıların kendi adıyla gayrimenkul edinmesini sağlayacak yasanın çıkmasını bekliyorlar. Türkiye'den mülk, gayrimenkul edinmek isteyen kişisel olarak tanıdığım 300'den fazla insan var. İstanbul başta olmak üzere Antalya, Bodrum, İzmir, Yalova, Bursa gibi kültürel ve tarihi yerlere yatırım düşünüyorlar. İstanbul tabii ki başta, çünkü İstanbul turizm ve yatırım için Türkiye'nin giriş kapısı. Ayrıca bazı iş adamlarının Karadeniz'de otel inşa etme projeleri de var. Karadeniz doğası, havası, denizi ve insanı ile çok güzel bir bölge." 

Türkiye'nin neredeyse her bölgesini gezip gördüğünü anlatan El Duveyk, birini diğerine tercih edemeyeceğini, çünkü her bir şehrin her bir yerin başka bir güzelliği olduğunu dile getirdi.

Türkiye'ye yatırım 6,5 milyar dolar
Türkiye ile Kuveyt'in iyi ilişkilere sahip olduğunu söyleyen Duveyk, ilişkilerin örnek oluşturduğunu, bölgede Filistin gibi birçok konuda aynı doğrultuda düşünüldüğünü kaydetti.

Kuveyt hükümetinin üst düzey yetkililerinin Türkiye'de davet edildikleri bütün uluslararası ve bölgesel toplantılara katıldıklarına işaret eden El Duveyk, iki ülke arasındaki ticari ilişkilere ilişkin bilgi verdi.

El Duveyk, Kuveyt Finance House, El Alemiyyah Yatırım Şirketi, Aref Yatırım, El Shaya Finans ve Kiralama, El Ghaneem, Kuveyt Milli Bankası, El Tasdeer Dış Ticaret, El Sayer Group ve Yatırım Ajansı gibi Kuveytli şirketlerin Türkiye'de yatırımları ve ortaklıkları olduğunu kaydetti.

Türkiye'ye Kuveyt devleti ve özel sektöründen birçok yatırım yapıldığını belirten El Duveyk, "Türkiye ekonomisine güveniyoruz, yoksa yatırım yapmazdık. Özel sektör ve devlet tarafından Türkiye'ye şu ana kadar yapılan yatırımlar 6,5 milyar dolar civarında" diye konuştu.

110 ülkede faaliyet gösteren Arab Fund ile de Türkiye'de hastane, konut gibi projelere imza attıklarını anlatan El Duveyk, Van'daki son depremde de depremzedeler için Kuveyt hükümetinin 15 milyon dolar gönderdiğini anımsattı.

El Duveyk, "İnsani yardım kuruluşları da yardımlarını sürdürüyor. Çünkü onları bizim kardeşlerimiz, dostlarımız olarak görüyoruz. 1960'larda İzmir'de büyük bir deprem olmuştu. Çocukken hatırlıyorum, Kuveyt hükümeti o zaman da yardım göndermişti" dedi.

Kaynak: AA

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account